Mars

Mars

NASA szykuje następcę Curiosity. Kolejny krok w kierunku misji załogowej na Marsa

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że planuje wysłać w 2020 roku na Marsa kolejny łazik i że będzie on wzorowany na obecnie pracującym na planecie Curiosity. NASA nie określiła jeszcze, co byłoby celem następnej misji. Według agencji byłby to jednak kolejny krok w kierunku ewentualnej misji załogowej na Marsa po roku 2030 r.

Curiosity znalazł ślad węgla na Marsie? NASA donosi niezwykle ostrożnie

Łazik Curiosity znalazł na powierzchni Marsa ślady substancji zawierających węgiel, czyli podstawowy "budulec" organizmów żywych - doniosły agencje prasowe, powołując się na badaczy NASA obecnych na konferencji naukowej w San Francisco. W tym samym czasie na internetowych stronach agencji pojawił się komunikat mówiący, że "brak na razie jednoznacznego potwierdzenia wykrycia substancji organicznych pochodzenia marsjańskiego". Co zatem odkryli Amerykanie?

Miało być "historyczne" odkrycie, jest "złożony skład gleby"

Rozczarowanie - tak najkrócej podsumować można reakcje ludzi oczekujących na poniedziałkowy komunikat NASA ws. odkryć łazika Curiosity. Nadzieje rozdmuchał jeden z pracowników agencji zapowiadając "historyczne" wyniki badań. Usłyszeliśmy zaś o wykorzystaniu kompletu narzędzi maszyny i stwierdzeniu złożonego składu chemicznego gleby na Marsie.

Kopalnia azbestu odgrywa Marsa

Mieszcząca się w kanadyjskim Quebecu kopalnia azbestu, służy naukowcom jako namiastka powierzchni Marsa. W Jeffrey Mine testowano pojazd, który w przyszłości mógłby się poruszać po Czerwonej Planecie.

Na Marsa za pół miliona dolarów?

Amerykańska spółka SpaceX, która skonstruowała orbitalny statek transportowy, będzie pracować nad zbudowaniem pojazdu załogowego będącego w stanie kursować pomiędzy Ziemią i Marsem. Właściciel firmy, miliarder Elon Musk przedstawił swoją wizję skolonizowania Czerwonej Planety. Bilet miałby kosztować pół miliona dolarów.

Curiosity spotkał "pyłowe diabły" z Marsa

Chociaż łazik Curosity żadnego jeszcze nie sfotografował, podczas swojego pobytu na Marsie prawdopodobnie niejeden raz zetknął się już z "pyłowym diabłem". O wystąpieniu tych charakterystycznych zjawisk meteorologicznych świadczą dane zebrane przez stację meteorologiczną łazika.

"Blizna na twarzy Marsa" na superdokładnych obrazach

Takiego Marsa jeszcze nie oglądaliście. Na tych superdokładnych obrazach Czerwonej Planety widać największy kanion Układu Słonecznego - Valles Marineris. Wielki Kanion Kolorado to przy tej "bliźnie na twarzy Marsa" ledwie draśnięcie.

Księżycowy krater ma kształt stożka

Linne to jeden z najmłodszych, najmniejszych i najlepiej zachowanych księżycowych kraterów. Naukowcy NASA mają nadzieję, że dostarczy wielu informacji o tym, jak powstają i ewoluują tego typu zagłębienia zarówno na Księżycu, jak i na Ziemi.

Człowiek "zadepcze" życie na Marsie?

Podbój Marsa przez człowieka może być niebezpieczny dla życia, które być może kryje się gdzieś na Czerwonej Planecie. Co zrobić, żeby człowiek go nie "zadeptał" - zastanawiają się badacze z agencji kosmicznych.

Ziemskie modele klimatyczne sprawdziły się na Marsie

Modele komputerowe dokładnie przewidziały warunki pogodowe na Marsie - ogłosili amerykańscy naukowcy. Według nich świadczy to o dużej wiarygodności tych narzędzi prognozowania zmian klimatycznych na Ziemi i jest silnym argumentem w dyskusji ze sceptykami nie wierzącymi w obecne teorie o wpływie człowieka na globalne ocieplenie.

Marsjańska skała jak ziemska

Marsjańska skała nazwana Jake Matijevic jest podobna do występujących na Ziemi - ogłosili badacze NASA. Obiekt, który zbadał łazik Curiosity, rożni się natomiast od innych kamieni marsjańskich.

Meteoryt z Marsa zawiera ślady wody

Naukowcy z Uniwersytetu Alberty przebadali meteoryt, który rok temu spadł na na marokańską pustynię. Dostarcza dowodów na to, że na Czerwonej Planecie mogło istnieć życie.

Chińczycy chcą być jak NASA. Polecą na Marsa i wrócą?

Chińczycy postawili sobie taki sam cel jak NASA. Chcą wysłać na Marsa sondę, która zebrałaby z powierzchni Czerwonej Planety próbki i przywiozła je z powrotem na Ziemię. Wcześniej, bo już w przyszłym roku, chcą zacząć podbijać Księżyc.

Roboty na Marsie? Ludzie byliby lepsi

- Praca, jaką roboty na Marsie wykonywałyby przez pół roku, człowiekowi zajęłaby 10 minut - stwierdziła była amerykańska kosmonautka Marsha Ivins, która we wtorek gościła w Warszawie. Była członkini NASA mówiła też o swoim życiu w Kosmosie i związanych z nim problemach - np. z jedzeniem tortilli.

Latem na Marsie może być nawet 20 st. C!

Zaskoczenie w NASA: na Marsie zima, a temperatury są dodatnie. Aparatura pomiarowa łazika Curiosity zarejestrowała w porze dziennej 6 st. Celsjusza. Naukowcy Agencji prognozują, że latem będzie można się spodziewać nawet 20 st. C.

Woda na Marsie? Są ważniejsze pytania

- To, że na Marsie jest woda, było wiadomo już wcześniej. Ważniejsza wydaje się odpowiedź na pytanie, czy były tam kiedyś oceany i rzeki, w których tętniło życie- powiedział na antenie TVN24 fizyk Tomasz Rożek. W tym tygodniu NASA opublikowała zdjęcia, z których wynika, że łazik Curiosity natknął się na ślady dawnej rzeki na Marsie.