Mars

Mars

Bogactwo z kosmosu

Szukają państwo pomysłu na biznes? Mamy taki, tyle że daleko stąd. Wystarczy upolować bogatą w złoża asteroidę, wymyślić technologię wydobywania tych złóż i przesyłania ich na Ziemię. Można stać się potentatem w wydobyciu niklu, żelaza czy złota. Jest jedno "ale". Wyścig po te surowce już się zaczął. Żeby do niego dołączyć. trzeba mieć wielkie pieniądze. 

Poleciał na 3 miesiące, bada Marsa już 9 lat

Jego misję planowano na 3 miesiące, tymczasem trwa już 9 lat. Zamiast zakładanych 600 metrów przejechał już ponad 35 km. Łazik Opportunity to już prawdziwy marsjański wyjadacz i nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie miał przejść na emeryturę.

Z kosmosu widać Curiosity i jego ślady

Curiosity ma swojego podglądacza. Jednej z należących do NASA sond kosmicznych udało się sfotografować z orbity ślady, jakie pozostawił po sobie łazik. Na zdjęciu widać i robota "we własnej osobie".

Co kryje czerwony marsjański pył?

Nasze wyobrażenie Marsa jako Czerwonej Planety może niebawem legnąć w gruzach. Wszystko dlatego, że Curiosity pozamiatał marsjański pył. Używając swojej "zmiotki", łazik ujawnił, że pod rdzawą warstwą czerwieni ukrywa się bladoszara powierzchnia.

Ziemskie bakterie przetrwają na Marsie? Zaskakujące wyniki testów

To była naprawdę duża niespodzianka - tak naukowcy komentują odkrycie, które może mieć poważne konsekwencje dla poszukiwania możliwości życia poza Ziemią. Powszechnie występujące na naszej planecie bakterie zaskakująco dobrze adaptują się do warunków, jakie panują na Marsie: niskiego ciśnienia, chłodu i atmosfery bogatej w dwutlenek węgla.

"Czarna piękność" brakującym ogniwem w historii Marsa

Marsjański meteoryt, znaleziony niedawno w Maroku, może stanowić brakujące ogniwo między ciepłym i wilgotnym klimatem Marsa w przeszłości, a zimnym i suchym, jaki panuje tam obecnie. - Kiedyś były tam idealne warunki do formowania się życia, potem to się zmieniło - twierdzą naukowcy.

To nie Ziemia. Tak mógł kiedyś wyglądać Mars

Zamiast różnych odcieni czerwieni, błękit oceanów i zieleń roślinności. Czy w przeszłości Mars mógł wyglądać jak Ziemia? Kevin Gill, inżynier oprogramowania, który stworzył obraz Czerwonej Planety w technologii Blue Marble twierdzi, że jak najbardziej.

Curiosity na Marsie

"Ciekawość" dotarła na Marsa. Łazik NASA Curiosity, 6 sierpnia wylądował na Czerwonej Planecie. Dzięki jego pracy mamy dowiedzieć się, czy na Marsie istniało kiedyś życie. Wiadomo już, że odnaleziono tam ślady substancji zawierających węgiel, które są podstawowym "budulcem" organizmów żywych.

Marsjański ocean spłynął pod skorupę?

Pęknięcia występujące na powierzchni Księżyca, które pokazuje bardzo dokładna mapa pola grawitacyjnego Srebrnego Globu, mogą mieć ogromne znaczenie dla poszukiwań wody na Marsie. Zdaniem badaczy takie struktury, obecne i na Czerwonej Planecie, mogły np. pozwolić tamtejszej wodzie znaleźć się w głębszych warstwach skorupy.

Góry w Utah kluczem do poszukiwań marsjańskiego życia

Dzisiejsze tereny Wyżyny Kolorado pomogą naukowcom z amerykańskiej agencji kosmicznej (NASA) odszukać ślady życia na Marsie. Inwersja rzeźby w okolicy miasteczka Hanksville w stanie Utah to znak, że kiedyś płynęły tak rzeki. Podobnych inwersji szukają satelity na orbicie Czerwonej Planety oraz łazik Curiosity.

Bliźniak Curiosity ruszy na Marsa

NASA ogłosiła, że planuje wysłać w 2020 roku na Marsa kolejny łazik. Będzie on wzorowany na obecnie pracującym na planecie Curiosity. Agencja nie określiła jeszcze, co byłoby celem następnej misji, ale kierunek jest jasny: wysłanie człowieka na Czerwoną Planetę.

NASA szykuje następcę Curiosity. Kolejny krok w kierunku misji załogowej na Marsa

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że planuje wysłać w 2020 roku na Marsa kolejny łazik i że będzie on wzorowany na obecnie pracującym na planecie Curiosity. NASA nie określiła jeszcze, co byłoby celem następnej misji. Według agencji byłby to jednak kolejny krok w kierunku ewentualnej misji załogowej na Marsa po roku 2030 r.

Curiosity znalazł ślad węgla na Marsie? NASA donosi niezwykle ostrożnie

Łazik Curiosity znalazł na powierzchni Marsa ślady substancji zawierających węgiel, czyli podstawowy "budulec" organizmów żywych - doniosły agencje prasowe, powołując się na badaczy NASA obecnych na konferencji naukowej w San Francisco. W tym samym czasie na internetowych stronach agencji pojawił się komunikat mówiący, że "brak na razie jednoznacznego potwierdzenia wykrycia substancji organicznych pochodzenia marsjańskiego". Co zatem odkryli Amerykanie?

Miało być "historyczne" odkrycie, jest "złożony skład gleby"

Rozczarowanie - tak najkrócej podsumować można reakcje ludzi oczekujących na poniedziałkowy komunikat NASA ws. odkryć łazika Curiosity. Nadzieje rozdmuchał jeden z pracowników agencji zapowiadając "historyczne" wyniki badań. Usłyszeliśmy zaś o wykorzystaniu kompletu narzędzi maszyny i stwierdzeniu złożonego składu chemicznego gleby na Marsie.

Kopalnia azbestu odgrywa Marsa

Mieszcząca się w kanadyjskim Quebecu kopalnia azbestu, służy naukowcom jako namiastka powierzchni Marsa. W Jeffrey Mine testowano pojazd, który w przyszłości mógłby się poruszać po Czerwonej Planecie.

Na Marsa za pół miliona dolarów?

Amerykańska spółka SpaceX, która skonstruowała orbitalny statek transportowy, będzie pracować nad zbudowaniem pojazdu załogowego będącego w stanie kursować pomiędzy Ziemią i Marsem. Właściciel firmy, miliarder Elon Musk przedstawił swoją wizję skolonizowania Czerwonej Planety. Bilet miałby kosztować pół miliona dolarów.

Curiosity spotkał "pyłowe diabły" z Marsa

Chociaż łazik Curosity żadnego jeszcze nie sfotografował, podczas swojego pobytu na Marsie prawdopodobnie niejeden raz zetknął się już z "pyłowym diabłem". O wystąpieniu tych charakterystycznych zjawisk meteorologicznych świadczą dane zebrane przez stację meteorologiczną łazika.