Mars jest nadal aktywny geologicznie - ustalili amerykańscy badacze. Zauważyli oni, że sublimujący na wiosnę suchy lód, tworzy bruzdy na powierzchni piaskowych wydm bieguna północnego.
Amerykańskim badaczom udało się obalić mit dotyczący Marsa. Bazując na obserwacjach dokonanych przez Mars Reconaissance Orbiter, udowodnili, że powierzchnia Czerwonej Planety podlega różnego rodzaju przekształceniom. Dotąd myślano, że skoro tamtejsze wulkany wygasły, a woda nie płynie po Marsie od wielu lat, nie zachodzą procesy mogące zmieniać oblicze czwartej planety od Słońca.
Trzy pracujące niezależnie od siebie zespoły badawcze zauważyły jednak, że w okolicach bieguna północnego wiosenne topnienie zamarzniętego dwutlenku węgla prowadzi powstawania bruzd w tamtejszych wydmach piaskowych.
Suchy lód sublimuje
Dzieje się tak, ponieważ wiosenne promienie Słońca docierają, przez półprzezroczysty lód, do marsjańskiego gruntu i ocieplają go. Wtedy zamarznięty dwutlenek węgla, tzw. suchy lód, zaczyna topnieć, a dokładniej - sublimować. Oznacza to, że zmienia on swój stan skupienia ze stałego w gazowy. Dwutlenek węgla, uwięziony pod spodem, w pewnym momencie znajduje sobie drogę ucieczki z pułapki, jaką stanowi dla niego wydma. Przebija się przez piasek, rozbryzgując go w różnych kierunkach, przez co na wydmach tworzą się smugi. Te smugi z czasem rozwiewa jednak marsjański wiatr.
"To planeta nadal geologicznie aktywna"
- Wśród naukowców pokutowało przekonanie, że Mars zastygł miliardy lat temu - przyznaje Candice Hansen z Planetary Science Institute w Tucson w stanie Arizona. - Udało nam się ujawnić, że to nadal aktywna geologicznie planeta - dodaje badaczka.
Autor: map//tka / Źródło: NASA, space.com