Kurdystan

Kurdystan

Nakaz aresztowania współprzewodniczącego kurdyjskiej partii

Tureckie władze wydały nakazy aresztowania 48 kurdyjskich bojowników, w tym współprzewodniczącego kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej (PYD) Saleha Muslima, w związku z zamachem bombowym w lutym w Ankarze - podała prorządowa agencja Anatolia. W samobójczym zamachu zginęło wtedy 29 osób, głównie żołnierze.

Waszyngton: w bitwie o Rakkę wezmą udział Kurdowie

Gen. Stephen Townsend, dowódca amerykańskich sił w Iraku i Syrii oraz koalicji walczącej z IS, poinformował, że w skład sił, które będą walczyć o Rakkę, bastion dżihadystów w Syrii, wejdzie syryjska opozycja i kurdyjska milicja YPG.

Turcy grożą Kurdom: sięgniemy po wszystkie środki

Turcja podejmie bardziej efektywne działania przeciwko bojownikom Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), działającym na północy Iraku - zapowiedział we wtorek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. Wśród nich może być operacja lądowa - dodał.

Turcy źli na Clinton. Powodem Kurdowie

Propozycja kandydującej na prezydenta USA Hillary Clinton, aby dozbroić syryjskich Kurdów walczących w Syrii z tzw. Państwem Islamskim, jest "nieetyczna" i nie przystoi sojusznikowi z NATO - ocenił premier Turcji Binali Yildirim.

Kurdowie w Syrii: będziemy przestrzegać rozejmu

Działająca w Syrii kurdyjska milicja Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) zapowiedziała w poniedziałek, że wstrzyma swoje działania zbrojne wraz z wejściem w życie uzgodnionego przez USA i Rosję rozejmu między rebeliantami a syryjskimi siłami rządowymi.

Ankara: Kurdowie zaprzepaścili szansę na pokój

Kurdyjscy bojownicy z zakazanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zaprzepaścili szansę na porozumienie pokojowe z Ankarą, ponieważ kontynuują swoje powstanie - oświadczył premier Turcji Binali Yildirim.

Erdogan zapewnia o udanej ofensywie i zaprzecza twierdzeniom USA

Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan oświadczył, że armia turecka wyparła siły tzw. Państwa Islamskiego (IS) i kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z obszaru ok. 400 km kw. w północnej Syrii. Zaprzeczył twierdzeniom USA jakoby Kurdowie z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) w północnej Syrii wycofali się na wschód od rzeki Eufrat, tak jak tego domagała się strona turecka.

Rebelianci z poparciem Turków prą na południe. Sprzeczne doniesienia o Kurdach

Wspierani przez Turcję syryjscy rebelianci, którzy w środę wyzwolili z rąk tzw. Państwa Islamskiego przygraniczne miasto Dżarabulus w Syrii na zachodnim brzegu Eufratu, posuwają się dalej na południe - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Nie jest jasne co zrobią Kurdowie. Według części źródeł wycofują się, ale według innych szykują się do starcia.

Turcja zmienia politykę wobec Asada? "To początek tańca"

Wicepremier Turcji Numan Kurtulmus oświadczył, że udział przedstawicieli syryjskiego reżimu Baszara el-Asada w negocjacjach pokojowych jest naturalny. Według ekspertów Turcja stopniowo dopuszcza możliwość odegrania przez Asada roli w transformacji.

Kurdowie po raz pierwszy pod bombami sił Asada

Syryjskie samoloty zbombardowały po raz pierwszy w trwającej od pięciu lat wojnie domowej kontrolowane przez Kurdów dzielnice miasta Hasaka na północnym wschodzie Syrii - podał w czwartek rzecznik syryjskiej milicji kurdyjskiej YPG. YPG nazwała naloty "skandaliczną agresją", wobec której "nie będzie milczeć".

Niczym się nie wyróżniał, nikt go nie pamięta. Chciał być dżihadystą, wrócił do domu

Nazywa się Mohamad Khweis, ma 26 lat i właściwie nikt, kogo poznał w swoim życiu, go nie pamięta. W ubiegłym roku wyruszył z Virginii, w której mieszkał przez Londyn do Syrii. Dołączył do dżihadystów, ale życie tam "okazało się zbyt trudne". Uciekł i został schwytany przez Kurdów. Teraz wrócił do USA po szybkiej ekstradycji i najprawdopodobniej spędzi lata w więzieniu. Jego historię opisuje "Washington Post".

Samobójczy atak na posterunek policji

Trzy osoby zginęły, a ponad 30 zostało rannych w zamachu samobójczym na posterunek policji w Midyat na południowym wschodzie Turcji - poinformował premier tego kraju Binali Yildirim, wskazując Partię Pracujących Kurdystanu jako odpowiedzialną za atak.

Atakują linię zaopatrzeniową dżihadystów. Cywile mają się trzymać z dala

Atakujący w rejonie syryjskiego miasta Manbidż rebelianci wezwali cywilów, aby trzymali się z dala od pozycji dżihadystów, które są ich celem. W ramach ważnej ofensywy, obliczonej na przerwanie ostatniego połączenia tzw. Państwa Islamskiego ze światem zewnętrznym, wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne dokonały istotnych postępów.