Kurdystan

Kurdystan

Departament Stanu zaapelował do władz w Bagdadzie w oświadczeniu wydanym w piątek o unikanie starć z siłami kurdyjskimi w prowincji Kirkuk i ograniczenie działań militarnych na spornych terytoriach do tych uzgodnionych z Kurdyjskim Rządem Regionalnym.

Wielki ajatollah Ali al-Sistani, najwyższy rangą szyicki duchowny w Iraku, wezwał w piątek do zapewnienia ochrony Kurdom na północy kraju. Zareagował w ten sposób na doniesienia o wypędzeniach i niszczeniu kurdyjskich domów na ziemiach zajętych przez siły irackie.

Politycy opozycyjnych partii kurdyjskich zażądali ustąpienia prezydenta Regionu Kurdystanu Masuda Barzaniego. Media kurdyjskie spekulują, że w związku z tym może dojść do podziału Regionu Kurdystanu. Tymczasem irackie wojsko poinformowało o przejęciu kontroli nad kolejnymi terenami, kontrolowanych dotąd przez kurdyjską Peszmergę.

Kurdowie zapewniają, że broń, którą otrzymali od Bundeswehry, wykorzystają jedynie do walki z tak zwanym Państwem Islamskim. Niemieccy żołnierze, ze względu na zaostrzający się konflikt iracko-kurdyjski na północy Iraku, przerwali szkolenie bojowników kurdyjskiej Peszmergi. Pozostaną jednak w regionie.

USA pilnie obserwują wzrost napięcia w prowincji Kirkuk, na północy Iraku, spowodowany operacją irackich sił rządowych i wysłaniem do tego regionu tysięcy bojowników kurdyjskich - powiedział w piątek sekretarz obrony USA Jim Mattis. Dodał, że USA podejmują działania, aby nie dopuścić do eskalacji napięcia.

Irackie siły rządowe rozpoczęły w piątek operację w północnej prowincji Kirkuk, do której prawo rości sobie autonomiczny Kurdystan. Tymczasem dziesiątki tysięcy bojowników kurdyjskich rozmieszczono w Kirkuku, by odeprzeć ewentualny atak irackiej armii.

Kurdyjski Rząd Regionalny (KRG) zaproponował irackim władzom rozmowy o statusie kurdyjskich lotnisk, banków i punktów kontroli granicznych objętych restrykcjami po referendum z 25 września, w którym Kurdowie zagłosowali za niepodległością.

Sąd w Iraku wydał nakazy aresztowania przewodniczącego komisji wyborczej odpowiedzialnej za organizację referendum niepodległościowego w irackim Kurdystanie. Aresztowanych ma zostać także dwóch członków tej komisji - poinformował rzecznik sądu Abdel Sattar al-Birkdar.

Iracki rząd ogłosił w poniedziałek, że złożył pozew do prokuratury przeciwko organizatorom referendum w sprawie niezależności Kurdystanu, i że zamierza objąć kontrolą tamtejszych operatorów telefonii komórkowej.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w czwartek, że jego kraj wkrótce zamknie swą granicę z północnym Irakiem i swą przestrzeń powietrzną dla tego regionu w reakcji na niedawne referendum niepodległościowe w irackim Kurdystanie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaoferował premierowi Iraku Hajdarowi al-Abadiemu pomoc, by załagodzić napięcia po referendum niepodległościowym w irackim Kurdystanie. Według Macrona, prawa Kurdów powinny być "uznane na mocy konstytucji irackiej".