Kurdystan

Kurdystan

W rozmowie telefonicznej z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem Donald Trump wezwał do "zakończenia inwazji" w Syrii. Prezydent USA zażądał także ogłoszenia natychmiastowego zawieszenia broni" - poinformował amerykański wiceprezydent Mike Pence. Wcześniej Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze o nałożeniu sankcji na trzech tureckich ministrów.

Ze skutkiem natychmiastowym Francja zawiesza eksport wszelkiej broni do Turcji w związku z jej inwazją na północno-wschodnią Syrię - przekazały w sobotę wieczorem we wspólnym komunikacie resorty spraw zagranicznych i obrony. Wcześniej tego dnia decyzję o zakazie eksportu nowej broni podjął rząd Niemiec.

Mimo uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa, oczekujemy, że Ankara będzie działać z powściągliwością - powiedział w piątek przybywający w Turcji szef NATO Jens Stoltenberg. Tego samego dnia przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ostrzegł, że działania armii tureckiej mogą doprowadzić do kolejnej katastrofy humanitarnej.

Ministerstwo obrony Turcji poinformowało w piątek, że w czasie rozpoczętej w środę ofensywy w północno-wschodniej Syrii zginął turecki żołnierz. Jest to pierwsza ofiara śmiertelna po stronie tureckich sił zbrojnych, o której poinformowała Ankara.

Sześć osób, w tym 9-miesięczne dziecko, zostało zabitych w czasie ataku rakietowego z terytorium Syrii na przygraniczne tureckie miasta - przekazały w czwartek biura gubernatorów południowych prowincji Turcji, w których miało dość do ataku.

Co najmniej trzech tureckich dyplomatów zginęło w środę w ataku, do jakiego doszło w stolicy kurdyjskiego regionu autonomicznego Irbilu, na północy Iraku - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w kurdyjskich służbach bezpieczeństwa. Tureckie MSZ przekazało z kolei, że zginął jeden dyplomata tego kraju.

Parlament irackiego Kurdystanu wybrał Neczirwana Barzaniego na prezydenta tego półautonomicznego regionu Iraku. Reuters informuje o tym we wtorek, powołując się na rzecznika tego parlamentu.

Więziony w Turcji szef separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullah Ocalan wezwał do zakończenia strajku głodowego, prowadzonego w tureckich więzieniach w proteście przeciwko warunkom, w jakich jest przetrzymywany - podali jego adwokaci.

Więziony od 1999 roku przywódca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullah Ocalan rozmawiał w poniedziałek z prawnikami po raz pierwszy od 2011 roku. Jak relacjonowali po spotkaniu, polecił im przekazać oświadczenie, w którym apeluje do Syryjskich Sił Demokratycznych o unikanie dalszych konfliktów.