Kurdystan

Kurdystan

Ma to wesprzeć integralność terytorialną Iraku po kurdyjskim referendum niepodległościowym - podała państwowa telewizja irańska, informując o zaplanowanych wspólnych ćwiczeń wojsk Iranu i rządowych sił irackich w pobliżu granicy między oboma państwami.

Autonomiczny regionalny rząd Kurdystanu odmówił przekazania kontroli nad posterunkami granicznymi rządowi Iraku - poinformowała telewizja Rudaw TV. Stacja powołała się na źródło w kurdyjskich władzach.

Wiele linii lotniczych wydało w środę oświadczenia o zawieszeniu międzynarodowych połączeń z dwoma lotniskami znajdującymi się na terenie Kurdystanu w Iraku. Na razie brak oficjalnej informacji o tym, co stanie się z już sprzedanymi biletami.

92,7 procent uczestników referendum, które odbyło się w poniedziałek w irackim Kurdystanie i na innych terenach kontrolowanych przez Kurdów, opowiedziało się za niepodległością - wynika z ostatecznych rezultatów podanych w środę przez komisję wyborczą. Rezultat głosowania odrzucił premier Iraku.

Aż 88 procent uczestników referendum niepodległościowego, które odbyło się w poniedziałek w irackim Kurdystanie, opowiedziało się za pełną suwerennością regionu - podano we wtorek. Frekwencja wyniosła 78 procent. Władze Iraku po raz kolejny wykluczyły dialog z Kurdami.

Unia Europejska ubolewa, że jej apele, by nie przeprowadzać jednostronnego referendum niepodległościowego w irackim Kurdystanie, nie zostały wysłuchane. Unijna dyplomacja potwierdziła we wtorek, że wspiera integralność terytorialną Iraku, ponieważ uważa ją za "kluczową", by "mierzyć się z zagrożeniami".

Historyczne relacje Stanów Zjednoczonych z narodem regionu irackiego Kurdystanu nie zmienią się, ale uważamy, że referendum zwiększy niestabilność i problemy regionu Kurdystanu i jego mieszkańców - przekazała w oświadczeniu rzeczniczka Departamentu Stanu USA.

W związku z trwającym referendum w irackim Kurdystanie podjęte zostaną "wszelkie środki" w ramach prawa międzynarodowego, jeśli głosowanie zagrozi bezpieczeństwu narodowemu Turcji - poinformowało w poniedziałek tureckie MSZ. W odpowiedzi pomoc irackiemu Kurdystanowi zaoferowali syryjscy Kurdowie.

- Już straciliśmy nadzieję, że Irak będzie normalnym państwem, demokratycznym. Jesteśmy gotowi na każdą reakcję - powiedział na antenie TVN24 BiS Ziyad Raoof, pełnomocnik rządu regionalnego Kurdystanu w Polsce. W ten sposób komentował referendum niepodległościowe, jakie odbędzie się 25 września na terenie irackiego Kurdystanu.