Kurdystan

Kurdystan

Iracka telewizja al-Sumerija podała w niedzielę, że według nieoficjalnych informacji wybory parlamentarne w Iraku wygrał blok al-Nasr, na którego czele stoi premier Hajdar Dżawad al-Abadi. Wcześniej nieoficjalne wyniki dotyczące frekwencji doprowadziły do napięć w Kirkuku oraz as-Sulejmanii.

Kurdowie oświadczyli, że nie wezmą udziału w spotkaniu na temat Syrii, które ma się odbyć 30 stycznia w Soczi. Tłumaczą to "sytuacją w Afrinie", kontrolowanej przez Kurdów enklawie na północnym zachodzie Syrii, gdzie od tygodnia trwa operacja armii tureckiej.

Kurdyjski Rząd Regionalny (KRG) zapewnił w środę w oświadczeniu, że respektuje decyzję Irackiego Najwyższego Sądu Federalnego o niekonstytucyjności secesji jakiejkolwiek części Iraku. Zdaniem rzecznika irackiego rządu to krok ku "anulowaniu referendum".

Najwyższy Sąd Federalny Iraku orzekł w poniedziałek, że żaden region czy prowincja nie mogą odłączyć się od kraju - poinformował rzecznik sądu. W ten sposób sąd zareagował na kurdyjskie referendum w sprawie niepodległości, które odbyło się we wrześniu.

Ponad 180 tysięcy cywilów, w większości Kurdów, zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów. Powodem jest toczący się konflikt między rządem centralnym w Bagdadzie a władzami w Regionie Kurdystanu na północy Iraku - podało Biuro Koordynatora do spraw Humanitarnych Narodów Zjednoczonych w Iraku.

Prezydent irackiego Kurdystanu Masud Barzani w telewizyjnym wystąpieniu w niedzielę potwierdził, że 1 listopada chce zrzec się sprawowanej funkcji. Wcześniej przeciwnicy jego odejścia zaatakowali parlament, który zatwierdził decyzję przywódcy.

Premier Iraku Hajdar al-Abadi oświadczył w czwartek, że zgodzi się wyłącznie na pełne unieważnienie kurdyjskiego referendum niepodległościowego, odrzucając tym samym propozycję Kurdyjskiego Rządu Regionalnego (KRG) w sprawie "zamrożenia" wyników plebiscytu.