Kosmos

Kosmos

Mars był pokryty oceanami

Być może opowieści o Marsjanach nie są do końca wyssane z palca. Według naukowców z Europejskiej Agencji Kosmicznej, na Czerwonej Planecie mogły kiedyś istnieć warunki sprzyjające życiu.

Izraelski szpieg na orbicie

"Ofek 9" - tak nazywa się nowy izraelski wojskowy satelita szpiegowski, który we wtorek został wystrzelony na orbitę. Satelita dołączy do trzech innych, które już krążą w przestrzeni kosmicznej.

Tylu kobiet na raz kosmos jeszcze nie widział

Skład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) powiększył się właśnie o trzech kolejnych rezydentów. W tym o jedną kobietę, która dołączyła do swojej koleżanki, już przebywającej w przestrzeni. Tylu pań na raz w kosmosie jeszcze nie było.

Jubileuszowy Sojuz wystrzelił w kosmos

W jubileuszową, bo setną podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną, Sojuz wystartował z Kazachstanu. Na pokładzie rakiety znajduje się trzyosobowa amerykańsko-rosyjska załoga.

Sokół powrócił z misji na asteroidę

Po 7 latach kosmicznej podróży i lądowaniu na asteroidzie Itokawa na Ziemię powróciła japońska sonda kosmiczna Hayabusa (Sokół). Sonda przywiozła ze sobą unikalne próbki z asteroidy.

Gazowy olbrzym poza Układem Słonecznym

Bata Pictoris b - jakkolwiek nazwa tej planety brzmi tajemniczo, ona sama już taka tajemnicza nie jest. - Naukowcy po raz pierwszy dokonali bezpośrednich obserwacji wizualnych planety poza Układem Słonecznym - poinformował dr Markus Kasper z European Southern Observatory.

Leci pierwszy żagiel słoneczny

Japończycy świętują pierwsze w historii udane rozwinięcie żagla słonecznego w kosmosie. To rodzaj napędu, który do tej pory istniał głównie w głowie fizyków i pisarzy science fiction. Mający 200 metrów kwadratowy żagiel został przymocowany do małego statku kosmicznego o kształcie dysku - Ikarosa.

Koreańska rakieta "eksplodowała"

Korea Południowa wystrzeliła rakietę wraz z naukowym satelitą. Poszło jednak nie najlepiej. Jak poinformował koreański minister nauki, rakieta "eksplodowała" kilka minut po starcie.

Brąz dla polskiego łazika marsjańskiego

Polski marsjański łazik "Magma" zajął trzecie miejsce w konkursie University Rover Challenge rozgrywanym w USA. Polska drużyna stanęła na podium wraz z dwoma zespołami amerykańskimi. Medalowa trójka pozostawiła resztę konkurencji daleko w tyle.

Prywatna rakieta dotarła na orbitę

Rakieta Falcon-9, będąca dziełem firmy SpaceX, wystartowała w piątek późnym wieczorem z przylądka Canaverala w USA. Jest to pierwsza rakieta zbudowana przez prywatną firmę, która w przyszłości ma wynosić ludzi w kosmos.

Polski łazik bije Amerykanów

Polski łazik "Magma" wysunął się na prowadzenie w konkursie University Rover Challenge zostawiając wszystkie łaziki dotowane przez NASA w tyle, dowiedział się portal tvn24.pl. "Magma" startuje w konkursie w amerykańskim Utah, gdzie roboty skonstruowane przez naukowców z całego świata rywalizują o to, który lepiej działałby na Marsie.

Wylecieli na "Marsa". Na 520 dni

520 dni w całkowitym odcięciu od świata, w spartańskich warunkach. W Moskwie ruszył wyjątkowy eksperyment - symulacja lotu na Marsa. Udział w nim bierze sześciu ochotników.

Zniknął pas Jowisza

Po raz kolejny zniknął jeden z pasów chmur wokół Jowisza - zaobserwowała NASA. Jak serwisowi CNN powiedział jeden z naukowców amerykańskiej agencji, jest to wydarzenie znaczące, ale wciąż nie wiadomo, dlaczego do niego dochodzi.

Ostatni spacer w kosmosie

Astronauci z promu Atlantis wyszli na trzeci i ostatni spacer w przestrzeni kosmicznej. Mają podczas niego dokończyć wymiany akumulatorów odbierających prąd od baterii słonecznych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Przetestują żagiel w kosmosie

Japońskiej rakiecie startującej z kosmodromu Tageshima w piątek rano udało się szczęśliwie wynieść w kosmos sondę Akatsuki. Do swojego celu dotrze ona najprawdopodobniej za sześć miesięcy, a na orbicie Wenus ma pracować dwa następne lata. Razem z nią poleciało osiem innych małych obiektów. Jeden z nich ma testować nowy napęd, którym jest... żagiel.

Astronauci wymienili akumulatory

W otwartą przestrzeń kosmiczną wyszli dwaj amerykańscy astronauci, aby odwinąć kabel blokujący ruchy zdalnie sterowanego wysięgnika wahadłowca Atlantis i wymienić część akumulatorów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Atlantis przycumował. To już ostatni raz

Sukcesem zakończyło się ostatnie cumowanie amerykańskiego wahadłowca Atlantis do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Po zakończeniu tej misji prom przechodzi na zasłużoną emeryturę.

"W kosmosie jest jak na biwaku - ciężko z myciem"

- Pierwsze dni w kosmosie są trudne. Pojawiają się zawroty głowy, mdłości, zmienia się ciśnienie w oku - mówi pułkownik George Zamka. Amerykański kosmonauta NASA przyleciał do Polski, by opowiedzieć o ostatniej misji, którą dowodził. - W ciągu doby widziałem 16 wschodów i zachodów słońca - mówił w Warszawie.

Astronauci wylądowali na Okęciu

Załoga amerykańskiego promu kosmicznego Endeavour wylądowała na warszawskim Okęciu. Astronauci przez kilka najbliższych dni będą podróżować po Polsce i opowiadać o swojej pracy. Spotkania mają zainspirować młodzież do podejmowania wyzwań.

W maju Kosmos sporo pokaże

Sporo atrakcji na maj zapowiadają... astronomowie. - Główną z nich dla obserwatorów nieba będzie dobra widoczność większości jasnych planet - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN.