Kosmos

Kosmos

Wraz z upływem 2009 roku skończy się możliwość turystycznych podróży w kosmos. Rosja zapowiedziała, że nie będzie wysyłać w kosmos płatnych turystów, bo chce zwiększyć liczbę stałej załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przestrzeń kosmiczna z każdym rokiem staje się coraz większym śmietnikiem. Rosjanie ujawnili, że w ubiegłym roku do grona kosmicznego złomu dołączył jej satelita.

Świadkami sceny jak z amerykańskiego filmu katastroficznego byli mieszkańcy Potęgowa (Zachodniopomorskie). Z nieba spadła ognista kula i z rozbłyskiem zniknęła po północno-wschodniej stronie nieba. Jak się okazało, był to meteoryt – pisze "Głos Szczeciński".

Tajemniczy fragment skały księżycowej przywieźli ze sobą w 1972 roku astronauci z misji Apollo 17. Od tego czasu naukowcy próbowali rozwiązać zagadkę, skąd brało się pole magnetyczne próbki. Dziś naukowcy z MIT ogłosili jej rozwiązanie.

Nasza galaktyka jest znacznie większa, niż dotychczas sądzono. A co więcej, także porusza się szybciej. Takie wnioski płyną z 213 zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (AAS), który odbył się w tym tygodniu w Kalifornii.

Strzeliły korki od szampana i ludzie zadarli głowy w górę, by oglądać pokazy fajerwerków. Jednak zdaniem wielu, prawdziwe piękno tkwi w Kosmosie. Dlatego tych czułych na uroki Wszechświata uradował fakt, że to niebo będzie w centrum 2009 roku. Właśnie zaczął się Międzynarodowy Rok Astronomii. W jego obchodach weźmie udział blisko 140 państw, w tym Polska.

Przesłali życzenia świąteczne, nie zapomnieli też o noworocznych. Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej życzyła wszystkim ziemianom wszystkiego najlepszego w nowym roku.

To był czarny dzień dla amerykańskiej astronautyki - 1 lutego 2003 roku eksplodował wracający z kosmosu prom Columbia. Na pokładzie zginęło 7 członków załogi. - Astronauci nie mieli żadnych szans na ratunek - ujawniła NASA w swoim raporcie.

Rosja ma kolejne trzy satelity na orbicie okołoziemskiej. Do 2011 roku będzie miała ich już 24, co umożliwi Rosjanom korzystanie z własnego systemu nawigacji satelitarnej - konkurencyjnego wobec amerykańskiego GPS.

Święta w kosmosie? Przeżyli to już członkowie misji Apollo 8, którzy dokładnie 24 grudnia 1968 roku jako pierwsi w historii opuścili orbitę okołoziemską. Astronauci uczcili to w szczególny sposób - podczas transmisji telewizyjnej cytowali biblijną Księgę Rodzaju.

Dwaj astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną. Dwóch śmiałków to dowodzący obecnie na ISS Amerykanin Michael Frincke oraz - debiutujący w kosmosie - Rosjanin Jurij Łonczakow.

To zdarza się tylko raz na 15 lat. W nocy z piątku na sobotę księżyc w pełni był tak blisko Ziemi, jak to możliwe, czyli 30 tysięcy kilometrów bliżej niż zwykle. Pełnię w pełni tropili dla nas internauci, którzy przysłali zdjęcia na platformę Kontakt TVN24.

Piątkowa noc jest wyjątkowa: Księżyc jest akurat w pełni, a na dodatek znajduje się w najbliższym Ziemi punkcie swojej orbity. W efekcie tam, gdzie dopisała pogoda, satelita naszej planety na niebie jest dużo większy i jaśniejszy niż zwykle. To pierwszy taki przypadek od 15 lat.

W 1572 roku "nowa gwiazda" pojawiła się na niebie, zadziwiając astronomów całego współczesnego naukowego świata. Wśród nich był duński badacz Tycho Brahe, który opisując ją wtedy, zmienił nieodwracalnie bieg nauki. Dziś zjawisko, teraz nazywane supernową zostało ponownie zaobserwowane przez naukowców Instytutu Maxa Plancka. I znów wzbogaciło naukę.

O godz. 22:25 prom kosmiczny "Endeavour" wylądował na zapasowym lotnisku w bazie lotniczej Edwards w Kalifornii. NASA zdecydowała się opóźnić lądowanie powracającego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wahadłowca ze względu na złą pogodą nad Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie.

Kosmiczne ambicje Europy zostały zasilone dużym zastrzykiem finansowym - na plany podboju kosmosu przeznaczono 10 miliardów euro. Europejska Agencja Kosmiczna właśnie zatwierdziła budżet organizacji na następne lata, większy od spodziewanego.

Astronauci z promu Endeavour zakończyli w przestrzeni kosmicznej trzecią z czterech zaplanowanych napraw międzynarodowej stacji ISS. Harmonogram spacerów kosmicznych uległ zmianie, po tym jak w środę jedna z astronautek wypuściła z rąk torbę z narzędziami, która odpłynęła w kosmos.

Astronautka z ekipy promu kosmicznego Endeavour zgubiła w kosmosie torbę z narzędziami. Wszystko miało miejsce podczas pierwszych prac naprawczych na międzynarodowej stacji kosmicznej.

Dwóch amerykańskich astronautów wyruszyło na ponad sześciogodzinny spacer w kosmosie. Celem misji jest rozwiązanie długotrwałego problemu z systemem zasilania międzynarodowej stacji kosmicznej.

Spływają pierwsze zdjęcia, po tym jak indyjska sonda z sukcesem wylądowała na powierzchni Księżyca. Indie to czwarte państwo na świecie, które świętuje obecność na tym jedynym naturalnym satelicie Ziemi.