Kościół katolicki

Kościół katolicki

Dublin przed wizytą papieża. Wierni czekają, będą protesty

Domy udekorowane chorągiewkami w watykańskich kolorach - białym i żółtym - na trasie przejazdu papieża Franciszka i w miejscach, które odwiedzi, tysiące pielgrzymów z wielu krajów na ulicach - tak Dublin przygotowuje się na jego powitanie. Zapowiadane są również wielotysięczne protesty. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"Nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie". List papieża w sprawie pedofilii

"Cierpienie ofiar i ich rodzin jest także naszym bólem" - napisał papież Franciszek w liście do wiernych na całym świecie w związku z kolejnymi ujawnionymi przypadkami pedofilii w Kościele. Czyny te nazwał "potwornościami". W imieniu Kościoła przyznał, że w przeszłości "zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich". List do Ludu Bożego ogłosił w poniedziałek Watykan.

Watykan komentuje skandal pedofilski w USA: ból i wstyd

Watykan odczuwa ból i wstyd w reakcji na raport w sprawie pedofilii w Kościele w stanie Pensylwania w USA - oświadczył w czwartek dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Greg Burke. Czyny jakich dopuścili się księża nazwał "straszliwymi przestępstwami". Jednocześnie z prośbą o przeprowadzenie dochodzenia zwróciła się do Watykanu organizacja reprezentująca katolickich biskupów w Stanach Zjednoczonych.

Arcybiskup o Konstytucji i Ewangelii. Zandberg: średniowiecze się skończyło

Wielu hierarchów polskiego kościoła nie odnajduje się w XXI wieku - stwierdził Adrian Zandberg z Partii Razem, reagując na słowa arcybiskupa Wacława Depo, który powiedział w środę, że "bardzo boleśnie powróciły w ostatnim czasie wypowiedzi, że w Polsce rządzi Konstytucja, a nie Ewangelia, że Konstytucja ma iść przed Ewangelią". - Polska powinna być państwem świeckim, ale niestety takim państwem nie jest - ocenił Zandberg.

Premier apeluje do papieża w sprawie arcybiskupa skazanego za tuszowanie pedofilii

Premier Australii Malcolm Turnbull wezwał w czwartek papieża Franciszka do zdymisjonowania arcybiskupa Philipa Wilsona skazanego w lipcu na 12 miesięcy aresztu domowego za zatajenie w latach 70. przypadków molestowania seksualnego dziecka przez innego księdza. - Nadszedł czas, aby papież Franciszek go zwolnił - podkreślił szef australijskiego rządu.

Przeszukano biura duchownych. Śledztwo w sprawie pedofilii

Policjanci i prokuratorzy przeszukali w piątek biura dwóch kurii arcybiskupich na południu Chile w związku ze śledztwem ws. pedofilii - poinformowała chilijska prokuratura. Zarekwirowali dokumenty odnoszące się do wykorzystywania seksualnego nieletnich.

Franciszek przyjął dymisję trzech chilijskich biskupów

W reakcji na skandal pedofilii i jego tuszowanie w Kościele w Chile papież Franciszek przyjął w poniedziałek rezygnację złożoną przez trzech biskupów. W maju na ręce papieża dymisję złożyli wszyscy członkowie episkopatu kraju, czyli ponad 30 hierarchów.

Rewolucja na Zielonej Wyspie. "Kościół katolicki stracił moralny autorytet"

"Jeszcze 20 lat temu było nie do wyobrażenia, by Irlandia zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe i aborcję" - pisze brytyjski "Financial Times". Europejska prasa, komentując wynik referendum aborcyjnego w Irlandii, stwierdza, że jego wynik to znak rewolucyjnych zmian w irlandzkim społeczeństwie, do których doszło na przestrzeni ostatnich kilku dekad.