Korea Południowa

Korea Południowa

Korea Południowa zaproponowała Korei Północnej kolejne spotkanie

Seul zaproponował Pjongjangowi organizację w przyszłym tygodniu rozmów wysokiego szczebla na temat dalszych kroków w związku z niedawnym porozumieniem przywódców obu Korei – powiedział w czwartek urzędnik południowokoreańskiego ministerstwa do spraw zjednoczenia.

Korea Północna przesunęła czas o pół godziny

O godzinie 23.30 czasu lokalnego w piątek zegary w Korei Północnej przesunęły się o 30 minut, do północy - podały północnokoreańskie media państwowe, na które powołuje się portal BBC News. Korea Północna przesunęła zegary, by zrównać swój czas z czasem Korei Południowej.

Przed Kimem spotkanie z Munem

Prezydent Donald Trump spotka się 22 maja w Białym Domu z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem - poinformował Białym Dom. Spotkanie odbędzie się na krótko przed historycznym szczytem, podczas którego Trump ma spotkać się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Nadchodzi czas pokoju? Korea Północna przesuwa wskazówki zegara

W geście pojednania Korea Północna zdecydowała o dostosowaniu swojej strefy czasowej do czasu południowokoreańskiego, a ministerstwo obrony Korei Południowej ogłosiło, że usunie wkrótce z granicy wszystkie głośniki, którymi nadawano teksty propagandowe.

Kim Dzong Un "zapowiada, że zamknie w maju ośrodek nuklearny"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zadeklarował, że w maju zamknie nuklearny ośrodek testowy - podaje Seul. Jak poinformowała kancelaria prezydenta Korei Południowej, Kim ma z tej okazji zaprosić do kraju amerykańskich i południowokoreańskich ekspertów, a także dziennikarzy.

"Niemożliwe może stać się możliwe"

Rozmowy przywódców Korei Północnej i Południowej, Kim Dzong Una i Mun Dze Ina, to dowód na to, że dzięki dobrej woli i odwadze pojedynczych osób "niemożliwe może stać się możliwe" - ocenił w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Wojna koreańska ma się zakończyć!". Trump zadowolony z deklaracji przywódców

Prezydent USA Donald Trump z zadowoleniem wypowiedział się w piątek o "historycznym spotkaniu" przywódców Korei Północnej i Korei Południowej. Zastrzegł jednak, że jest zbyt wcześnie, by oceniać jego rezultaty. Podobnie wydarzenie postrzega premier Japonii, który stwierdził że oczekuje, iż Pjongjang podejmie konkretne kroki, aby wywiązać się ze swoich obietnic.

"Strona chińska gratuluje i przyjmuje to z zadowoleniem"

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang pogratulował w piątek przywódcom obu Korei podpisanego przez nich wspólnego oświadczenia, w którym zgodzili się dążyć do pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego i formalnego zakończenia wojny koreańskiej z lat 1950-1953.

Historyczny dzień. Co zawiera wspólna deklaracja Korei Północnej i Południowej

Powstrzymywanie się przed wrogimi działaniami, pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego w przyszłości, spotkania rodzin rozdzielonych przez wojnę z połowy XX wieku i tworzenie nowej infrastruktury między krajami. To niektóre z wielu punktów deklaracji podpisanej w piątek w Panmundżonie przez prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina i przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una.

Ziemia z obu krajów. Mun i Kim symbolicznie zasadzili sosnę

Przywódcy obu państw koreańskich Kim Dzong Un i Mun Dze In symbolicznie zasadzili razem w piątek sosnę, która ma reprezentować pokój i dobrobyt na Półwyspie Koreańskim. Był to element trwającego w Panmundżomie historycznego szczytu koreańskiego.

Czarna limuzyna i eskorta 12 ochroniarzy. Kim wraca na swoją stronę granicy

Po południowej stronie wsi Panmundżom na linii demarkacyjnej dzielącej oba państwa trwają rozmowy przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem. To pierwsze od ponad dekady takie spotkanie i trzecie od wstrzymania działań wojennych na półwyspie w 1953 roku. Po pierwszej sesji Kim odjechał na stronę północnokoreańską, by zjeść tam obiad.

"Dziś rozpoczynamy pisanie nowej historii". Szczyt dwóch Korei przy granicy

Dziś rozpoczyna się nowa era pokoju i dobrobytu w relacjach między Koreami – oświadczył Kim Dzong Un. Przywódca Korei Północnej przekroczył w piątek granicę z Koreą Południową i po raz pierwszy spotkał się z prezydentem tego kraju Mun Dze Inem. Kim zapowiedział również, że odwiedzi Seul, jeśli zostanie do niego zaproszony. Przywódcy "poważnie i szczerze" rozmawiali w piątek na temat denuklearyzacji i trwałego pokoju pomiędzy zwaśnionymi państwami podczas historycznego szczytu koreańskiego – poinformował rzecznik Muna.

Kim przekroczy granicę pieszo, zasadzi drzewo. Przygotowania do wielkiego szczytu

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przekroczy w piątek linię demarkacyjną we wsi Panmundżom i przejdzie na terytorium sąsiada. Tam powita go prezydent Korei Południowej Mun Dze In - poinformował szef południowokoreańskiej administracji prezydenckiej. To pierwsza wizyta północnokoreańskiego lidera u sąsiada od ponad dekady.

Papież apeluje o pojednanie na Półwyspie Koreańskim

Papież Franciszek zaapelował w środę podczas audiencji generalnej o dialog oraz pojednanie między Koreą Południową i Koreą Północną. Apel wystosował w związku z zapowiedzianym na piątek spotkaniem przywódców obu krajów, Mun Dze Ina i Kim Dzong Una.