Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nadal dąży do rozwiązania pokojowego dla Izraela i Palestyńczyków w oparciu o rezolucję ONZ, prawa międzynarodowego oraz porozumień dwustronnych. Jak przekazał jego rzecznik, Guterres dąży również do rozwiązania dwupaństwowego według granic sprzed 1967 roku.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że zgodnie z planem pokojowym USA na stolicę Palestyny proponuje się przedmieście Jerozolimy, Abu Dis, które graniczy ze starym miastem. Netanjahu przypomniał, że Trump wykluczył podział Jerozolimy.
Prezydent Autonomii Palestyńskiej zdecydowanie odrzucił plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, zaprezentowany tego dnia w Waszyngtonie. Mahmud Abbas określił tę inicjatywę Stanów Zjednoczonych jako "nonsens". "Nie padniemy na kolana" - oświadczył.
Donald Trump we wtorek zaprezentował swój plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. Prezydent Stanów Zjednoczonych wezwał między innymi do utworzenia dwóch oddzielnych państw Izraela i Palestyny.
Przywódca rządzącego w Strefie Gazy Hamasu Ismail Hanija oświadczył w niedzielę, że plan pokojowy USA dla Bliskiego Wschodu "nie przejdzie". W poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu spotka się w sprawie planu z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Premier Izraela Benjamin Netanjahu złoży we wtorek wizytę w Waszyngtonie. Według mediów administracja USA ma mu przedstawić plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. Prezydent Donald Trump oznajmił już, że doniesienia na temat tego planu to spekulacje.
Po zapowiedzi podwojenia liczby żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przypomniał w czwartek, że "wszystkie osiedla (izraelskie) na okupowanym terytorium (palestyńskim) są zgodnie z prawem międzynarodowym nielegalne".
Izrael zamierza w ciągu 10 lat co najmniej podwoić liczbę osadników na administrowanych przez siebie terenach palestyńskich - powiedział w środę izraelski minister obrony Naftali Bennett. Obecnie na Zachodnim Brzegu Jordanu żyje około 400 tysięcy Izraelczyków.
W nalocie przeprowadzonym w listopadzie przez Izrael na Strefę Gazy zginęła dziewięcioosobowa rodzina, w tym pięcioro dzieci. Armia tłumaczyła, że atak wymierzony był w jednego z czołowych dowódców Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Jego skutki wywołały dwudniową wymianę ognia pomiędzy stronami. Teraz wojsko przyznało się do błędu.
Izraelskie lotnictwo zaatakowało w nocy ze środy na czwartek cele Hamasu w Strefie Gazy - poinformowali przedstawiciele armii. Był to odwet za wystrzelenie rakiety ze Strefy w kierunku miasta Aszkelon, do którego doszło kilka godzin wcześniej.
Miasto jest zupełnie inne. Wygląda na to, że przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. Wszyscy przyjechali, by razem przeżywać tę noc - mówiła turystka, która w wigilijny wieczór świętowała przy Bazylice Narodzenia Pańskiego. To właśnie w tym miejscu według tradycji narodził się Jezus.
Główna prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Fatou Bensouda poinformowała, że rozpocznie pełne dochodzenie w sprawie domniemanych zbrodni wojennych na terytoriach palestyńskich. Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał tę decyzję "parodią sprawiedliwości".
W nocy z soboty na niedzielę izraelskie samoloty zaatakowały obiekty Hamasu w Strefie Gazy. Do ataku doszło kilka godzin po wystrzeleniu trzech rakiet z palestyńskiej enklawy w kierunku południowego Izraela.
Jak poinformował rzecznik izraelskich sił powietrznych, izraelskie lotnictwo zaatakowało w piątek wieczorem obiekty palestyńskiego ugrupowania Hamas w Strefie Gazy. Dodał, że atak nastąpił po tym jak z palestyńskiej enklawy wystrzelono rakietę w kierunku Izraela.
W ramach odstraszania ewentualnych napastników od udziału w atakach na Izraelczyków, izraelskie ministerstwo obrony podjęło decyzję, by zaprzestać odsyłania zwłok terrorystów do Palestyny - poinformował w środę izraelski minister obrony Naftali Bennett.
"Stolica Apostolska wspiera prawo Państwa Izrael do życia w pokoju i bezpieczeństwie w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, ale to samo prawo należy też do narodu palestyńskiego" - oświadczenie tej treści wydał w środę Watykan. W nocie, przekazanej dziennikarzom towarzyszącym papieżowi Franciszkowi w podróży do Tajlandii i Japonii, znalazł się apel o szukanie "sprawiedliwego kompromisu".
Izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu Jordanu nie jest sprzeczne z prawem międzynarodowym - ogłosił sekretarz stanu USA Mike Pompeo. To zmiana obowiązującego od czterech dekad stanowiska amerykańskiego rządu. W reakcji na to oświadczenie Unia Europejska poinformowała, że nadal uważa Izrael za państwo okupujące Zachodni Brzeg.
Jak przekazało w piątek rano ministerstwo obrony Izraela, izraelskie lotnictwo atakuje z powietrza terrorystyczne cele zlokalizowane w Strefie Gazy. Ataki są reakcją na wystrzelenie ze Strefy Gazy pięciu pocisków w stronę Izraela.
Dwudniowa operacja militarna w Strefie Gazy "zakończyła się" - oświadczył rzecznik izraelskiej armii, potwierdzając tym samym informacje o zawieszeniu broni ogłoszone wcześniej przez organizację bojową Palestyński Islamski Dżihad. Wątpliwości co do zgody Izraela na odstąpienie od ataków wzbudziła wypowiedź szefa dyplomacji Jisraela Kaca.
W odwecie za ataki lotnicze na lidera organizacji Palestyński Islamski Dżihad, ze Strefy Gazy od wtorku w stronę Izraela wystrzelono ponad 200 rakiet. Większość przechwycił system Żelazna Kopuła, ale kilka spadło na ziemię. Uderzenie rakiety w jezdnię autostrady zarejestrowano na nagraniu.