Irlandia

Irlandia

Wyszła na spacer z psem. Fala zbiła ją z nóg

Żywioł bywa nieprzewidywalny, o czym przekonała się pewna Irlandka na spacerze z psem. Jej spokojna przechadzka promenadą w leżącym na południu Irlandii miasteczku portowym zamieniała się w pospieszną ucieczkę przed falą, która znienacka wdarła się na brzeg. Autor nagrania podkreśla: to film ku przestrodze, uświadamiający potęgę i nieprzewidywalną naturę morza.

Południową Anglię zalewa woda, a to nie koniec ulew. Wiatr też zaatakuje znowu

Do ponad 50 lokalnych powodzi i podtopień w południowej Anglii doprowadziły ulewne opady związane z potężnym atlantyckim niżem, który psuje pogodę na na Wyspach Brytyjskich. Może być ich więcej, bo w najbliższych godzinach szykuje się tam kolejny atak silnego wiatru i ulew. Gwałtowna pogoda pochłonęła już 6 ofiar śmiertelnych.

Irlandia sprząta po potężnej wichurze

Potężne wichury przetoczyły się przez Irlandię. W wyniku gwałtownego załamania pogody zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych. Silne porywy wiatru wyrządziły sporo szkód. Od prądu odciętych zostało kilka tysięcy odbiorców, na szczęście do piątkowego poranka elektryczność została przywrócona.

Irlandia likwiduje Senat

Irlandzki rząd zwrócił się do wyborców o zgodę na likwidację Senatu. Mają się oni wypowiedzieć w tej sprawie w referendum.

Była zgoda na marsz, doszło do starć. W Belfaście zawrzało

Władze Irlandii Północnej liczą rannych w zajściach, do których doszło w piątek wieczorem w centrum Belfastu. Najnowszy bilans mówi o 56 rannych policjantach i dwóch cywilach. Aresztowano co najmniej siedem osób. Policja użyła armatek wodnych i kul gumowych. Demonstranci podpalili kilka pojazdów.

Irlandia przekazała pałeczkę. Od północy UE przewodniczy Litwa

O północy z niedzieli na poniedziałek przewodnictwo w Unii Europejskiej przejęła Litwa. Tym samym Irlandia zakończyła półroczne kierowanie pracami Wspólnoty. - Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej jest dużym wyzwaniem dla Litwy, ale jestem pewny, że mu sprostamy - oświadczył w niedzielę wiceminister spraw zagranicznych Litwy Vytautas Leszkeviczius.

Karmią zasypane owce z helikopterów. "To jak manna z nieba"

Helikoptery RAF-u zrzuciły jedzenie dla tysięcy owiec uwięzionych w głębokim śniegu w Irlandii Północnej. To próba ratowania zwierząt od kilku dni tkwiących w zaspach, które miejscami sięgają nawet ponad metr. Na pomoc poszkodowanym hodowcom wysłano także pojazdy gąsienicowe.