Iran

Iran

Mimo presji Waszyngtonu Islamabad postanowił zrealizować projekt budowy rurociągu, którym pilnie potrzebny gaz będzie dostarczany do Pakistanu z Iranu. Irański odcinek jest już bliski ukończenia. Budowa pakistańskiego odcinka właśnie się rozpoczęła.

- Stany Zjednoczone nie chcą wojny i pragną rozwiązać spór z Iranem na drodze negocjacji, ale "okno się zamyka" - przestrzegł wiceprezydent Joe Biden. Przemawiający po Amerykaninie premier Izraela Benjamin Netanjahu stwierdził, że Iran "nie przekroczył jeszcze czerwonej linii", ale jest jej coraz bliższy.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej wezwała Iran do udostępnienia inspektorom obiektu wojskowego w Parczinie. Może być on kluczowy dla irańskiego programu atomowego. Również w poniedziałek sekretarz stanu USA John Kerry ostrzegł Teheran, że jego rozmowy o programie atomowym z mocarstwami nie mogę trwać w nieskończoność.

Szef irańskiego programu nuklearnego oświadczył, że Iran rozpocznie wkrótce instalację ponad 3 tys. wirówek nowej generacji, stosowanych do wzbogacania uranu - podała w niedzielę agencja Fars. Zachód obawia się, że Iran dąży do wyprodukowania broni jądrowej.

Po dwóch dniach rozmów w Ałma Acie w Kazachstanie na temat programu atomowego Iranu delegacja tego kraju oceniła, że były one "pozytywnym krokiem". Zapowiedziano dwie rundy rozmów: na szczeblu ekspertów 18 marca i spotkanie polityczne 5-6 kwietnia.

Film "Operacja Argo" to zwykła reklama CIA, a przyznanie mu Oscara było motywowane politycznie - oceniła irańska telewizja państwowa. Thriller polityczny Bena Afflecka opowiada o uwolnieniu amerykańskich dyplomatów z postrewolucyjnego Teheranu.

Iran i ONZ-owska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej porozumiały się "w kilku kwestiach" podczas prowadzonych w Teheranie rozmów i będą kontynuować negocjacje - oświadczył w środę przedstawiciel Iranu przy MAEA Ali Asgar Soltanie.

Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na irańskie media państwowe oraz tamtejszy przemysł naftowy. To cios wymierzony w pozostający poza międzynarodową kontrolą program atomowy Iranu.

Mahmud Ahmadineżad jest w trakcie przełomowej wizyty w Egipcie. Jest pierwszym prezydentem Iranu od czasu rewolucji w 1979 roku, który otrzymał zgodę Kairu na przyjazd. Za czasów Hosniego Mubaraka nie byłoby to możliwe. Wizyta nie obyła się bez zgrzytu. W kierunku Irańczyka poleciał but. "Pocisk" przyjął na siebie ochroniarz.

Mahmud Ahmadineżad, kontrowersyjny prezydent Iranu, zapowiedział, że jest gotów zostać pierwszym irańskim kosmonautą. Polityk zadeklarował swoją gotowość do lotu na fali optymizmu po ubiegłotygodniowym udanym wysłaniu w kosmos małpy.

Misja wystrzelenia w kosmos rakiety z małpą na pokładzie zakończyła się sukcesem - informowały tryumfalnie władze w Teheranie. To oszustwo - twierdzi dziennik "The Times" i na dowód publikuje zdjęcia małpy, które pokazano przed i po misji.

Eksport irańskiej ropy osiągnął w grudniu najwyższy poziom od wprowadzenia w życie w lipcu ubiegłego roku sankcji Unii Europejskiej wobec Teheranu - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła w branżach naftowej i żeglugowej.

Irańskim naukowcom udało się wystrzelić w kosmos rakietę z załogą złożoną z małpy - twierdzą irańskie agencje prasowe. Zwierzę miało wrócić na Ziemię żywe. Żadne inne państwo nie potwierdziło zaobserwowania startu kosmicznego z Iranu.