Holandia

Holandia

Coffee shopy w południowej Holandii będą otwarte od początku przyszłego roku tylko Holendrów. Władze chcą w ten sposób wyeliminować problemy związane z turystyką narkotykową - poinformowało holenderskie ministerstwo sprawiedliwości.

Holenderskie koleje znalazły dość niecodzienne rozwiązanie dla pasażerów tych pociągów, w których nie przewidziano toalet: plastikowe torebki. Pomysł ten przyjęto w Holandii z takim niedowierzaniem, że konieczne stały się zapewnienia przedstawicieli kolei, iż to nie żart.

Wybuch uszkodził w środę nad ranem kompleks budynków sądowych w Amsterdamie. Minister bezpieczeństwa i sprawiedliwości Ivo Opstelten nazwał wybuch zamachem na holenderski wymiar sprawiedliwości.

Holenderski rząd uchwalił w piątek całkowity zakaz noszenia muzułmańskich burek i innych okryć zasłaniających całą twarz. Uznał je za "sprzeczne z charakterem miejsc publicznych" - podano w komunikacie. Decyzja musi jeszcze uzyskać aprobatę obu izb parlamentu.

Budżet Holandii miał być opublikowany w piątek, ale już dzień wcześniej znalazł się w internecie. Resort finansów potwierdził prawdziwość ujawnionych danych, a przedwczesną publikacje nazwał "naprawdę głupią pomyłką".

Papierkowa robota to coś, co odchodzi o lamusa. Przynajmniej w holenderskim Senacie (tzw. Izbie Pierwszej). Od wtorku senatorowie zaczęli tam używać iPadów. Jest to pierwszy organ ustawodawczy w Europie, który zdecydował się na całkowitą rezygnację z papieru.

Holenderski instytut meteorologiczny KNHI twierdzi, że tegoroczne lato było najbardziej mokre od lat. Na niektóre rejony kraju spadło nawet dwa razy więcej wody niż wynosi średnia opadów dla statystycznego lata.

W czwartek mieszkańcy krajów Beneluksu i Niemiec zmagali się z bardzo intensywnymi wyładowaniami atmosferycznymi, które spowodował front atmosferyczny przesuwający się nad Polskę. Zobacz, jak wyglądało niebo podczas jego przejścia.

- Wzrost liczby imigrantów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a zwłaszcza z Polski jest znacznie większy niż się spodziewaliśmy - napisał w liście przesłanym do parlamentu holenderski minister pracy i spraw społecznych Henk Kamp. Ocenił, że jest to "najbardziej znaczące wydarzenie ostatnich lat" i zapowiedział "bardziej rygorystyczną politykę" wobec tych, którzy w przyszłości będą chcieli przyjechać do Holandii "za pracą".

Nie chcemy u nas Polaków - tak mówił w środę w Parlamencie Europejskim holenderski eurodeputowany. Posypały się na niego gromy, padły oskarżenia o ksenofobię i nacjonalizm. Reporter TVN24 sprawdził, jak jest naprawdę z postrzeganiem Polaków w Holandii.

Holenderski poseł Geert Wilders, znany z bardzo ostrych wypowiedzi na temat islamu, został uniewinniony przez sąd w Amsterdamie z zarzutów nawoływania do nienawiści rasowej i religijnej. Zdaniem sędziów antyislamskie wypowiedzi polityka, choć obraźliwe dla wielu muzułmanów, mieszczą się "w granicach legalnej debaty politycznej."

Holenderscy żołnierze przez lata szkolili afrykańskie armie z Mali, Senegalu i Czadu w walce przeciwko Al-Kaidzie. Holenderska opozycja jest oburzona.

Holenderski rząd zapowiedział ostre cięcia w wydatkach na armię. Celem zaoszczędzenia miliarda euro, siły zbrojne Holandii będą musiały pozbyć się między innymi wszystkich czołgów, 19 samolotów F-16 i 12,3 tysięcy żołnierzy oraz pracowników cywilnych.

W centrum Amsterdamu, pod Pomnikiem Narodowym upamiętniającym ofiary II wojny światowej, podpalił się mężczyzna - podali świadkowie i policja. Według mediów mężczyzna mówił z obcym akcentem.

Holenderska rodzina królewska najwyraźniej pozazdrościła znanemu z zamiłowania do nart premierowi Tuskowi i wybrała się na urlop do austriackiego Lech am Arlberg. Podobno niezwykle silne opady śniegu odcięły kurort od świata, co wcale zdaje się nie przeszkadzać holenderskim błękitnokrwistym.

Holenderski rząd uzyskał zgodę parlamentu na wysłanie misji szkoleniowej do Afganistanu. Do Azji Centralnej pojedzie w sumie 545 policjantów i wojskowych, którzy zajmą się trenowaniem afgańskiej policji. Holendrzy już byli w Afganistanie w ramach misji ISAF, ale wycofali swoje wojska w 2010 roku.

Z powodu alarmu bombowego ewakuowano w Holandii jadący z Frankfurtu nad Menem szybki pociąg, którym podróżowało ponad 300 pasażerów. W całym regionie na kilka godzin wstrzymano ruch kolejowy. Po przeszukaniu składu nie znaleziono materiałów wybuchowych.

Policja w Rotterdamie aresztowała w piątek wieczorem 12 Somalijczyków pod zarzutem terroryzmu - poinformowała w sobotę tamtejsza prokuratura. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 19 do 48 lat.

W Kraju Tulipanów powstał jeden z największych meczetów na świecie. Imponującą świątynię otwarto w Rotterdamie. Wybudowano ją w dużej części za pieniądze jednego z szejków z Dubaju.

Holenderskie władze lokalne rozdają 30 tysięcy oryginalnych zdrapek. Po ich użyciu nie ukazuje się informacja o nagrodzie bądź jej braku, ale roztacza się zapach marihuany. Holendrzy chcą w ten sposób nauczyć obywateli jak wywąchać nielegalną plantację założoną przez sąsiadów.