Z Rosjanami spór o 80 milionów dolarów

 
Dodatkowe rosyjskie dostawy są nam niezbędne - czy może jednak damy radę bez nich?TVN24

Idzie o 80 milionów dolarów długu Gazpromu wobec EuRoPol Gazu - tak "Rzeczpospolita" precyzuje powody niepodpisania dotąd porozumienia gazowego. We wtorek w TVN CNBC Biznes Waldemar Pawlak przyznał, że to minister skarbu "ma zastrzeżenia do rozliczeń między firmami".

- Minister skarbu nabrał wątpliwości, czy może zaakceptować ugodę między firmami polegającą na tym, że część tych rozliczeń zostanie odpuszczona - powiedział Pawlak TVN CNBC Biznes.

Długi wobec EuRoPol Gazu

"Rzeczpospolita" ustaliła, że Rosjanie chcą, by Polska zgodziła się na umorzenie należności, jakie rosyjski koncern ma wobec spółki EuRoPol Gaz za tranzyt surowca przez Polskę. – Ponieważ ta sprawa (długu Gazpromu) nie została rozwiązana, nie można mówić o zakończeniu negocjacji i porozumieniu międzyrządowym – mówi "Rz" wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Szefowie PGNiG i Gazpromu mają o należnościach EuRoPol Gazu rozmawiać w połowie stycznia. – To najtrudniejsza kwestia do rozwiązania, bo strona rosyjska nie chce zapłacić spornej kwoty – dodaje wiceminister.

Z informacji "Rz" wynika, że szanse na uzgodnienia między firmami są małe, bo strona rosyjska kategorycznie zapowiedziała, że nie zapłaci. Jeśli porozumienia na szczeblu firm nie będzie, to problemem będą musieli znów zająć się przedstawiciele rządów obu krajów.

Długa historia negocjacji

Polsko-rosyjskie negocjacje gazowe toczą się od wielu miesięcy. Potrzebujemy uzgodnienia dodatkowych dostaw, ponieważ w naszym bilansie gazowym brakuje 2,8 mld m sześc. gazu, które rocznie dostarczała spółka RosUkrEnergo, wyeliminowana w lutym z rynku po rosyjsko-ukraińskim konflikcie gazowym.

Strona rosyjska do negocjacji wniosła inne oczekiwania: zażądała wyeliminowania ze składu udziałowców firmy EuRoPol Gaz, eksploatującej polski odcinek gazociągu Jamał-Europa firmy związanej z polskim biznesmenem Aleksandrem Gudzowatym. Wiadomo też było o nierozwiązanej od lat kwestii płatności wobec EuRoPol Gazu, na skutek czego firma ta ma kłopoty z regulowaniem swych zobowiązań kredytowych. Pojawiały się wręcz opinie, że strona rosyjska próbuje doprowadzić tę firmę do upadku, by za jej długi przejąć polski odcinek rurociągu jamalskiego.

Na początku grudnia podano, że porozumienie z Rosją i Gazpromem zostało uzgodnione. Jak wtedy informowano, Polska zgodziła się na zwiększenie rosyjskich dostaw o 10,2 mld m sześc. gazu rocznie oraz zawarcie takiej umowy na 15 lat - do 2037 roku.

Krytycy tego porozumienia podnosili, iż tak duża ilość gazu, przy obowiązującej klauzuli "bierz lub płać", oznaczać może nieopłacalność budowy gazoportu w Świnoujściu i sprowadzania paliwa z jakichkolwiek innych źródeł - bo Polska tak dużej ilość surowca nie zużyje. Stałoby się to więc elementem uzależnienia nas od rosyjskich dostaw. Prawo i Sprawiedliwość groziło wręcz postawieniem premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka przed Trybunałem Stanu.

Gaz nam potrzebny czy niekoniecznie?

Eksperci - i politycy - nie są zgodni, czy Polsce w ogóle dodatkowe porozumienie z Rosjanami jest potrzebne. W omawianym wyżej artykule "Rzeczpospolita" stwierdza, że większe dostawy od Gazpromu są niezbędne, by pokryć krajowe zapotrzebowanie - i powinny pojawić się już od Nowego Roku. "Jeżeli wróci duży mróz, ograniczenia dostaw paliwa dla zakładów przemysłowych będą konieczne" - stwierdza gazeta, przypominając sytuację ze stycznia tego roku, gdy wybuchł rosyjsko-ukraiński spór.

Tymczasem dyrektor departamentu ropy i gazu ministerstwa gospodarki Maciej Kaliski mówił na początku grudnia w TVN CNBC Biznes, że nie ma powodów do pośpiechu w negocjacjach, a rozmowy bez kłopotu mogą toczyć się po Nowym Roku.

Także rosyjscy eksperci zwracali uwagę na korzystną sytuację negocjacyjną Polski, stawiając wręcz pytanie, po co Polsce potrzebne jest to porozumienie. Takie opinie przytaczał jeszcze w listopadzie moskiewski dziennik "Kommiersant".

Źródło: Rzeczpospolita, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Inwestorzy pozytywnie reagują na decyzję amerykańskiego sądu, który uznał cła nałożone przez prezydenta Donalda Trumpa za nielegalne. Analitycy oceniają, że jest to "ogromna ulga dla rynków akcji i poważny cios dla administracji Trumpa". Dodają jednak, że niepewność pozostaje.

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

"Poważny cios dla administracji Trumpa"

Źródło:
PAP

Utrwalają się tendencje wzrostowe w polskiej gospodarce - wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. BIEC wskazuje, że pomimo poprawiającej się sytuacji są też słabe strony. - Najdotkliwsza zapaść panuje w przemyśle odzieżowym i tekstylnym - podkreśla autorka raportu Maria Drozdowicz.

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Branża w kryzysie. "Najdotkliwsza zapaść"

Źródło:
PAP

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) rozpoczął postępowanie, którego celem jest wyłonienie generalnego wykonawcy terminala pasażerskiego nowego lotniska. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad pięć miliardów złotych.

Największy taki przetarg w tym roku

Największy taki przetarg w tym roku

Źródło:
PAP

Administracja Trumpa nakazała niektórym amerykańskim firmom wstrzymanie sprzedaży do Chin oprogramowania wykorzystywanego do projektowania półprzewodników - poinformował w środę "Financial Times".

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Sprzedaż do Chin wstrzymana. "Złośliwe blokowanie"

Źródło:
CNN

Notowania ropy naftowej gwałtownie rosną po decyzji amerykańskiego sądu federalnego w sprawie ceł nałożonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Cła Donalda Trumpa. Mocna reakcja rynku na decyzję sądu

Źródło:
PAP

Amerykański Sąd do spraw Handlu Międzynarodowego zablokował większość ceł nałożonych przez Donalda Trumpa. W orzeczeniu stwierdzono, że prezydent USA przekroczył swoje uprawnienia - podał Reuters.

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Sąd zablokował cła Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP, AP

- Pierwsze przetargi dwudziestu działek odbyły się w ubiegłym tygodniu. Nabywca będzie mieć ziemię za połowę ceny - mówi w rozmowie z tvn24.pl Kamil Sznel, rzecznik Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Chodzi o program "Działki budowlane dla młodych". Prezydent miasta Czesław Renkiewicz dodaje, że "za moment" ogłoszony zostanie "przetarg na sprzedaż kolejnych".

Sprzedają działki o 50 procent taniej

Sprzedają działki o 50 procent taniej

Źródło:
tvn24.pl

Kuchnia to jeden z ważniejszych czynników wpływających na wybór wakacyjnych kierunków. Dla wielu podróżników lokalne smaki stały się równie kuszące jak sztuka, architektura czy przyroda. Gdzie warto się wybrać, jeśli chcemy uniknąć najbardziej zatłoczonych miejsc?

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Kierunki dla smakoszy. Tu nie będzie tłumów

Źródło:
PAP

Arabia Saudyjska podwoiła kary finansowe za pielgrzymkę do Mekki (hadżdżu) bez zezwolenia. Grzywna dla pielgrzymów przekracza pięć tysięcy dolarów, a organizatorom nielegalnych wyjazdów grozi kara 27 tysięcy dolarów - podał Bloomberg.

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Wyższe kary za nielegalne pielgrzymki. Nawet 27 tysięcy za brak zezwolenia

Źródło:
PAP

Senat uchwalił w środę nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac, ale z poprawką. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia kandydatowi na stanowisko z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o proponowanym wynagrodzeniu, aby umożliwić mu świadome i przejrzyste negocjacje.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Źródło:
PAP

Sektor bankowy w Polsce w 2024 roku osiągnął rekordowe zyski netto - czytamy w interpelacji poselskiej skierowanej do resortu finansów. Posłowie pytają w niej o analizy i konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jurand Drop.

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy zaatakowali Czechy. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kaji Kallas za cyberatakiem stoi podmiot wspierany przez Chiny. Czeski resort spraw zagranicznych wezwał do siebie chińskiego ambasadora.

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do bazyliki Świętego Marka w Wenecji będzie można wejść tylko po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji online, a cena biletu wstępu wzrośnie z 6 do 10 euro. To kolejny krok podjęty w tym mieście, by stawić czoła nasilającemu się zjawisku tak zwanej nadmiernej turystyki.

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Włochów w wieku 19-28 lat wynika, że zawody takie jak lekarz, nauczyciel czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa cieszą się obecnie większym prestiżem niż praca influencera. Wyniki badania wskazują na zmianę priorytetów zawodowych młodego pokolenia, które coraz częściej stawia na stabilność, użyteczność społeczną i rozwój w sektorach o rosnącym znaczeniu.

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Źródło:
PAP

Majorka, Zakintos i Paryż - to najbardziej oblegane przez turystów miejsca na Starym Kontynencie, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy.

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

Chrysler Building - ikona nowojorskiego skylineu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury art déco - ponownie trafił na rynek nieruchomości. Choć aktualna cena nie została ujawniona, warto przypomnieć, że w 2019 roku wieżowiec został sprzedany za 150 milionów dolarów.

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

Źródło:
PAP