Rząd zaakceptował we wtorek aneks do porozumienia gazowego z Rosją - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. To warunek konieczny do ostatecznego podpisania umowy, która przewiduje zwiększenie dostaw gazu do Polski o 2 mld metrów sześciennych rocznie.
"Rada Ministrów wyraziła zgodę na podpisanie dokumentów i związanie Polski wymienionymi protokołami" - napisano w komunikacie.
Gaz-System bierze Jamał
Równoczesnie Gaz-System oraz EuRoPol Gaz podpisały umowę w sprawie powierzenia Gaz-Systemowi obowiązków operatora na polskim odcinku gazociągu jamalskiego. Tego domagała się Komisja Europejska, żeby stwierdzić, iż polsko-rosyjska umowa jest zgodna z unijnym prawem. Chodziło o to, żeby operatorem rurociągu była spółka niezależna od dostawców gazu.
"Podpisanie wyżej wymienionej umowy pozwoli Urzędowi Regulacji Energetyki wydać decyzję o wyznaczeniu spółki Gaz-System jako operatora gazociągu jamalskiego na terenie Polski" - napisano we wtorkowej informacji GazSystemu.
Podpisanie w tym tygodniu?
Według rosyjskiego dziennika "Kommiersant", jeszcze w tym tygodniu wicepremierzy Rosji i Polski, Igor Sieczin i Waldemar Pawlak podpiszą aneks. Biuro prasowe resortu gospodarki poinformowało, że porozumienie zostanie podpisane w ciągu najbliższych dni.
Aneks do umowy jest konieczny, gdyż w tym roku Polska dostaje o 2 mln metrów sześc. mniej gazu niż potrzebuje, bowiem od roku nie dostarcza go już RosUkrEnergo. Według wcześniejszych informacji polskiego monopolisty PGNiG, dostawy uzgodnione na ten rok wcześniej z Gazpromem wyczerpać miały się do 20 października.
W sytuacji, kiedy Polska ma mniej gazu od potrzeb 17 października w Moskwie uzgodniono projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw o ok. 2 mld m sześc.
Najważniejsze postanowienia
W sumie do najważniejszych postanowień należą: zwiększenie wielkości dostaw gazu ziemnego do około 10 mld m sześc. rocznie, przy jednoczesnym zachowaniu obecnego okresu obowiązywania umowy gazowej do 2022 roku oraz wyznaczenie operatora gazociągów przesyłowych GazSystem na operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.
Zgodność umowy z Unijnym prawem ma jeszcze sprawdzić Komisja Europejska. Ta chce jednak najpierw poznać zasady, na jakich państwowy GazSystem przejmie zarządzanie polskim odcinkiem gazociągu Jamalskiego od EuRoPol Gazu, spółki Gazpromu i PGNiG. Komisja zasygnalizowała, że opinie o zgodności z prawem umowy wyda w ciągu dwóch dni od jej dostarczenia do Brukseli.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24