Francja

Francja

"Widziałem ciała latające jak kukły". Pierwsi na pomoc ruszyli ratownicy z plaży

- Na szczęście mój brat, moja mama i ja czujemy się dobrze, ale niektórzy z naszych przyjaciół nie mieli takiego szczęścia. Właśnie ich operują. To bardzo ciężkie, straszna trauma - powiedziała agencji Reutera 20-letnia kobieta w jednym z nicejskich szpitali. Świadkowie zamachu mówią o wielkiej panice w tłumie i "latających ciałach" wyrzuconych w powietrze przez szarżującą ciężarówkę.

Ojciec trójki dzieci, "niespecjalnie religijny". Służby w mieszkaniu napastnika

Sprawca masakry w Nicei to urodzony w 1985 r. mężczyzna o obywatelstwie tunezyjskim, mieszkaniec Francji. Miał być znany policji, ale nie w związku z terroryzmem. Miał trójkę dzieci. Według sąsiadów w tym roku nie przestrzegał ściśle postu w czasie ramadanu. Jego mieszkanie zostało już przeszukane przez służby. W TVN24 i TVN24 BiS trwa wydanie specjalne poświęcone tragedii we Francji.

Mózg zamachów w Paryżu zidentyfikowany

Francuskie władze poinformowały o zidentyfikowaniu dowódcy islamistów, którzy 13 listopada ubiegłego roku dokonali zamachów terrorystycznych w Paryżu. Nazwiska zidentyfikowanego nie ujawniono - informuje w środę Reuters.

Francja zamknęła ambasadę i konsulat w Turcji

Ze względów bezpieczeństwa Francja zamknęła do odwołania swą ambasadę w stolicy Turcji Ankarze oraz konsulat generalny w Stambule - poinformowała placówka dyplomatyczna. Wcześniej odwołano uroczystości z okazji święta 14 lipca, które miały się odbyć w Turcji.

Cameron poczuł na szczycie "jedność". Słowa Hollande'a o Rosji go zdziwiły

- Być może Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej, ale to nie oznacza, że odwracamy się plecami do Europy w przestrzeni związanej z bezpieczeństwem - oświadczył brytyjski premier David Cameron na szczycie NATO w Warszawie. Powiedział też, że widzi "mocne porozumienie" wśród przywódców Sojuszu, by tworzyć wspólną politykę wobec Rosji. Słowa prezydenta Francji o tym, że nie jest ona "wrogiem" NATO uznał zaś za dziwne.

Więzienie za kłamstwo o ludobójstwie Ormian

Francuscy deputowani jednogłośnie uchwalili w piątek w pierwszym czytaniu poprawkę nakładającą kary za zaprzeczanie wszystkim zbrodniom przeciwko ludzkości, w tym ludobójstwu Ormian. Dotąd we Francji karane było tylko negowanie Holokaustu.

UE mniejsza, słabsza, bardziej narodowa. Plan francuskiej prawicy

O przyszłości Unii Europejskiej ze strony Francji będzie najpewniej decydować następca prezydenta Francois Hollande'a - konserwatysta. Nicolasowi Sarkozy'emu i jego rywalom chodzi o mniejszą, słabszą i bardziej narodową Unię - pisze w piątek portal Politico.

Uzbrojona policja na plażach. Broń i kamizelki kuloodporne

Francuscy policjanci patrolujący popularne plaże i kurorty dostali zgodę na dozbrojenie. Dotychczas chodzili z pałkami, teraz będą mogli mieć też broń palną i kamizelki kuloodporne. To efekt atak na policjanta w Paryżu i wzrostu poczucia zagrożenia we Francji.

Francuzi stawiają sprawę jasno: musimy przeciąć ten wrzód

Europa nie ma czasu na dyplomatyczną ostrożność, po referendum w sprawie Brexitu musi "przeciąć ten wrzód" i opracować nową wizję samej siebie - ocenił premier Francji Manuel Valls. Nieśmiałe działania tylko zachęcą eurosceptycznych populistów - ostrzegł.

Francusko-niemiecki pomysł na UE. Są propozycje

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji przygotowali dziewięciostronicowy dokument zatytułowany "Silna Europa w świecie niepewności". Zawarte w nim propozycje mają na celu wzmocnienie Unii Europejskiej i dotyczą m.in. wspólnej polityki migracyjnej i bezpieczeństwa - informuje Reuters.

Francuzi chcą zostać w UE

Dwoje na każdych troje Francuzów wyraża pragnienie, aby ich kraj pozostał w Unii Europejskiej. Taki jest rezultat sondażu, którego wyniki ogłosił w piątek tygodnik "Paris Match".