Francja

Francja

Trąba powietrzna, jaka w poniedziałek przeszła przez francuską miejscowość Bailleul, wyrządziła spore szkody. Wiele budynków jest zdewastowanych - silny wiatr zerwał dachy i poważnie uszkodził ściany. Mieszkańcy są w szoku - wcześniej nie zdarzyło im się przeżyć niczego podobnego.

W ciągu miesiąca amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego nagrała ponad 70 mln rozmów telefonicznych i SMS-ów Francuzów - ujawnił dziennik "Le Monde". W reakcji na te doniesienia, francuskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało do siebie ambasadora USA. Informacje na temat skali inwigilacji szef francuskiego MSW Manuel Valls nazwał "szokującymi".

Kilka tysięcy osób demonstrowało w sobotę we Francji przeciwko poszukiwaniu i eksploatacji złóż gazu łupkowego z okazji międzynarodowego dnia walki ze szczelinowaniem hydraulicznym - pisze AFP. Demonstranci pojawili się m.in. w Montelimar na południu i w Lille na północy.

Francuski prezydent Francois Hollande oświadczył w sobotę, że romska nastolatka Leonarda, której odesłanie do Kosowa wywołało we Francji kontrowersje i protesty, może powrócić do Francji i kontynuować tam naukę, jeśli złoży taki wniosek. Ale wrócić może tylko bez rodziny.

Francuscy merowie, którzy sprzeciwiają się małżeństwom homoseksualnym, nie mogą powoływać się na klauzulę sumienia, by odmówić udzielenia takiego ślubu - orzekła w piątek rano francuska Rada Konstytucyjna.

Wzdłuż francuskiego wybrzeża w ciągu ostatnich miesięcy wymarło prawie 80 procent ostryg, alarmuje Francuski Instytut Badań i Eksploatacji Morza. Pogrom wśród mięczaków zebrała bakteria, którą wykryto w każdej ze zbadanych ostryg, choć hodowcy wskazują też na wpływ zmian klimatycznych.

Francja nie będzie podejmować działań w Syrii w pojedynkę, chce stworzyć koalicję państw, które poprą akcję wojskową przeciw syryjskiemu reżimowi za to, że dokonał ataku chemicznego w Damaszku - oświadczył francuski premier Jean-Marc Ayrault.

Siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada przeprowadziły 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku "zmasowany i skoordynowany" atak chemiczny - twierdzi francuski wywiad w odtajnionym raporcie, o którym informuje rządowe źródło. Jeszcze dziś raport trafi do parlamentu.

Francuscy socjaliści domagają się ukarania syryjskiego reżimu, opozycja jest przeciwna, a media zwracają uwagę na niezręczne położenie prącego do wojny prezydenta Francois Hollande'a, który musi dostosować się do USA zwlekających z interwencją.