Francja

Francja

Burmistrzowie wielu francuskich miast zakazali występów komika Dieudonne M'bali M'bali znanego z antysemickich i rasistowskich wystąpień. M'bala zasłynął też z propagowania prowokacyjnego gestu zwanego "odwróconą swastyką" i negowania Holokaustu.

Potężne fale uderzyły w południowe wybrzeże Wielkiej Brytanii. Tak jak zapowiadali synoptycy, mieszkańcom nadmorskich miejscowości grożą kolejne powodzie, bo pogoda szybko się nie poprawi. Niebezpiecznie zrobiło się również we Francji, gdzie wprowadzony został pomarańczowy alert pogodowy. Na zachodzie tego kraju pojawia się coraz więcej powodzi.

Stężenie cząsteczek szkodliwych dla zdrowia w powietrzu nad Paryżem, i nie tylko, wzrosło powyżej poziomu 80 mikrogramów na metr sześcienny. Władze ogłosiły drugi stopień ostrzeżenia, który ma obowiązywać przynajmniej do niedzieli. Eksperci są szczególnie zaniepokojeni - odnotowano wzrost szkodliwych cząsteczek łatwo osiadających na płucach i zdolnych przeniknąć do krwiobiegu.

Francuska policja kontynuuje poszukiwania zamachowca, który w poniedziałek strzelał w redakcji gazety "Liberation" oraz przed siedzibą banku Societe Generale. Apel policji o pomoc w ujęciu napastnika odbił się w społeczeństwie szerokim echem. Jak dotąd, funkcjonariusze dostali prawie 700 telefonów od osób, które twierdziły, że widziały zamachowca lub wiedzą, kim może być.

Mężczyzna uzbrojony w strzelbę wtargnął w poniedziałek rano do holu redakcji lewicowego dziennika "Liberation" w Paryżu. Otworzył ogień, po czym uciekł. Ciężko ranny został asystent fotografa. Kilka godzin później strzały rozległy się przed siedzibą banku Societe Generale. Stolica Francji zaroiła się od patroli policji - ze względów bezpieczeństwa rozstawiono je przed redakcjami głównych mediów.

15 osób odniosło obrażenia w eksplozji fajerwerków podczas wieczornych przygotowań do spektaklu muzycznego w Pałacu Sportów w Paryżu - poinformowała w piątek francuska straż pożarna. Większość ofiar to technicy. U pięciu z nich rany są poważne.

Matka dziewczynki znalezionej w bagażniku auta w południowo-zachodniej Francji udzieliła wywiadu telewizji TF1. Kobieta przyznała, że ukryła istnienie dziecka przed światem - urodziła je w domu, w samotności i nikomu o tym nie powiedziała. - Żyłam w kłamstwie - stwierdziła. Zapewniła, że miała z córką "szczególną relację", ale nie była w stanie zajmować się nią tak jak trójką pozostałych dzieci.

Tysiące demonstrantów protestowały w sobotę w mieście Quimper w północno-zachodniej części Francji. Protestujący domagali się od rządu całkowitego porzucenia pomysłu wprowadzenia podatku ekologicznego od ciężarówek. Demonstracja zakończyła się rzucaniem kamieni i butelek w policję. Ta odpowiedziała armatkami wodnymi i gazem łzawiącym.

Wśród ofiar orkanu w Wielkiej Brytanii jest Polka - poinformował na antenie TVN24 Maciej Sokołowski, specjalny wysłannik w Londynie. 34-latka została znaleziona pod gruzami swojego domu w zachodniej części brytyjskiej stolicy. Huraganowy wiatr spowodował w całej Europie śmierć łącznie 17 osób.

To izraelski wywiad mógł stać za cyberatakiem na sieć komunikacyjną byłego prezydenta Francji Nicholasa Sarkozy'ego w maju 2012 roku - donosi "Le Monde". Gazeta powołuje się na materiały udostępnione przez byłego agenta NSA Edwarda Snowdena. Izrael stanowczo odpiera zarzuty.