Francja

Francja

Muzułmanie przyszli na niedzielną mszę

Francuscy i włoscy muzułmanie pojawili się w niedzielę w kościołach rzymskokatolickich. W ten sposób odpowiedzieli na apel, by okazać solidarność z chrześcijanami po niedawnym zabójstwie francuskiego księdza w okolicach Rouen.

Media: zabójca księdza z Normandii pracował na lotnisku

Abdel Malik Nabil Petitjean, jeden z dwóch dżihadystów, którzy zaatakowali kościół w Normandii i brutalnie zamordowali księdza, jeszcze trzy miesiące temu pracował jako bagażowy na lotnisku w Chambery - poinformował w piątek brytyjski "Daily Mail".

Kontrole na plażach. Władze popularnego kurortu zaostrzają przepisy

Przeszukiwanie plecaków oraz zatrzymywanie przechodniów do kontroli. Tak wygląda rzeczywistość na plażach w Cannes, gdzie władze miasta zaostrzyły przepisy. - Niech robią wszystko, co sprawi, że ludzie poczują się bezpiecznie. Jestem całkowicie "za". Żyjemy w trudnych czasach i musimy pilnować się wzajemnie - mówi Dermont Reynolds, turysta z Irlandii. David Lisnard, burmistrz Cannes, wskazuje, że "to była bardzo pragmatyczna decyzja". - Dzięki niej miejskie siły bezpieczeństwa będą mogły częściej interweniować w sytuacjach zagrożenia. Chcemy chronić zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych - tłumaczy.

Wypuścili dżihadystę. Premier Francji: to był błąd

Premier Francji Manuel Valls przyznał w piątek w wywiadzie dla dziennika "Le Monde", że decyzja sądu o wypuszczeniu na wolność jednego z dżihadystów, który później zabił księdza w Normandii, była błędem. Potrzeba "nowej relacji z islamem we Francji" - dodał.

Zamordowany ksiądz prowadził dialog z muzułmanami. Oddał ziemię pod meczet

Choć był na emeryturze, to czynnie uczestniczył w życiu parafii i pomagał proboszczowi. Zamordowany przez dżihadystów 86-letni ksiądz Jacques Hamel współpracował także z miejscowym imamem na rzecz dialogu międzywyznaniowego. 16 lat temu kierowana przez niego parafia przekazała społeczności muzułmańskiej ziemię pod budowę meczetu.

Dżihadyści z Normandii byli uzbrojeni w broń palną

Dwaj dżihadyści, którzy zaatakowali kościół w Normandii, brutalnie zabijając księdza, byli uzbrojeni nie tylko w noże, ale mieli przy sobie także pistolet - podała we wtorek późnym wieczorem francuska prokuratura.

Kazali księdzu klęknąć, filmowali zbrodnię. Zakonnica: próbował się bronić

Dwaj uzbrojeni napastnicy, którzy ok. godz. 10 rano zaatakowali w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray, przed zabiciem księdza kazali mu uklęknąć - powiedziała francuskiemu radiu RMC jedna z sióstr zakonnych, która była zakładniczką islamistów. Policja poinformowała, że napastnicy zostali zabici. Zatrzymano też w związku ze sprawą jedną osobę, która jest obecnie przesłuchiwana.

Brutalnie zamordowali księdza. Tzw. Państwo Islamskie: to nasi żołnierze

Dwaj uzbrojeni napastnicy, którzy ok. godz. 10 rano zaatakowali w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray, zostali zabici - podała francuska policja. Wcześniej wzięli pięcioro zakładników. Księdzu poderżnięto gardło, trzy osoby są ranne, w tym jedna ciężko. Tzw. Państwo Islamskie twierdzi, że za zamachem stoją jego "żołnierze". Jedna osoba została zatrzymana.

Dwa lata ataków IS w Europie. 255 zabitych, ponad 800 rannych

Od wiosny 2014 r., kiedy oficjalnie ogłoszono w Syrii i Iraku powstanie "kalifatu" tzw. Państwa Islamskiego, jego "bojownicy" lub osoby, które inspirowały się ideologią terrorystów przeprowadziły w państwach zachodniej Europy 12 ataków, zabijając 255 osób i raniąc ponad 860 - pisze w poniedziałek portal stacji CNN.

Francja wyśle artylerię do walki z IS w Iraku

Francja zwiększy wojskową pomoc dla Iraku i wyśle broń ciężką do walki z tzw. Państwem Islamskim (IS) - poinformował w piątek prezydent Francji Francois Hollande. Ma to być artyleria, która dotrze na miejsce w przyszłym miesiącu. Prawdopodobnie zostanie wykorzystana w ofensywie na Mosul, największe miasto pod kontrolą dżihadystów.