Francja

Francja

Francja nie będzie podejmować działań w Syrii w pojedynkę, chce stworzyć koalicję państw, które poprą akcję wojskową przeciw syryjskiemu reżimowi za to, że dokonał ataku chemicznego w Damaszku - oświadczył francuski premier Jean-Marc Ayrault.

Siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada przeprowadziły 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku "zmasowany i skoordynowany" atak chemiczny - twierdzi francuski wywiad w odtajnionym raporcie, o którym informuje rządowe źródło. Jeszcze dziś raport trafi do parlamentu.

Francuscy socjaliści domagają się ukarania syryjskiego reżimu, opozycja jest przeciwna, a media zwracają uwagę na niezręczne położenie prącego do wojny prezydenta Francois Hollande'a, który musi dostosować się do USA zwlekających z interwencją.

Kulminacja upałów we Francji. W poniedziałek temperatury w niektórych regionach sięgnęły 37 st. C. Francuzi i turyści próbują sobie radzić ze skwarem jak mogą - objadają się lodami, nie rozstają z napojami i szukają orzeźwienia w wodzie - choćby tylko w miejskich fontannach.

Pod Paryżem wykoleił się pociąg. Francuskie władze mówią o sześciu ofiarach śmiertelnych. 9 jest ciężko rannych, 22 lżej. Do wypadku doszło w Bretigny-sur-Orge. Pociąg należał do państwowego przewoźnika SNCF, stacją końcową było Limoges, początkową Paryż.

Nad Sekwaną chcą świeżych potraw. Izba niższa francuskiego parlamentu przegłosowała ustawę, która zobowiązuje restauratorów do ujawniania, które z posiłków, serwowanych w ich lokalach, są przygotowywane na miejscu, i nie są podgrzewanymi daniami gotowymi.

Dwaj geje, którym mer Arcangues w południowo-zachodniej Francji odmówił udzielenia ślubu, pozwali go do sądu. To pierwsza sprawa o złamanie przepisów uchwalonej w maju ustawy o małżeństwach osób tej samej płci.

W drugim dniu strajku kontrolerów lotów we Francji odwołano tysiące rejsów. Pracownicy sprzeciwiają się liberalizacji wspólnej europejskiej przestrzeni powietrznej. Na czwartek strajk zapowiedzieli pracownicy kolei SNCF przeciwni podziałowi państwowej firmy.