Czechy

Czechy

Przykładne małżeństwo – kiedyś na liście czynników sprzyjających wyborczemu sukcesowi – teraz z tej listy znika? Zaledwie kilka dni po głośnym oświadczeniu o rozwodzie rosyjskiej prezydenckiej pary, okazuje się, że pozew o rozwód złożył premier Czech Petr Neczas, a jego żona się do niego przyłączyła. Media Neczas powiadomił o tym w specjalnym oświadczeniu.

Nowa fala powodziowa w Czechach. Co zaskakujące - pojawiła się w miejscach, przez które wcale nie przepływają rzeki. Doświadczyli jej przede wszystkim mieszkańcy centrum kraju.

Grupa polskich strażaków wyjechała w piątek ze Śląska do Czech, gdzie przez kilka dni będzie wypompowywać wodę z zalanych terenów w okolicach miejscowości Litomierzyce i Melnik na północ od Pragi.

W Pradze sytuacja poprawia się z godziny na godzinę. Wełtawą przepływa 2500 metrów sześciennych wody na sekundę, podczas gdy jeszcze wczoraj - 3200 metrów sześciennych. Wciąż jest jednak niebezpiecznie. Najgroźniej jest obecnie na północy. W wyniku powodzi w Czechach zginęło już osiem osób.

Fala kulminacyjna przetoczyła się przez Pragę. Poziom Wełtawy w czeskiej stolicy zaczął się obniżać. Nie doszło do przerwania wałów. Teraz wysoką wodą martwią się kolejne miasta. Trwa ewakuacja z zagrożonych terenów u ujścia Wełtawy do Łaby, gdzie fala kulminacyjna ma się pojawić wieczorem.

Fala kulminacyjna przetoczyła się przez Pragę. Poziom wody w Wełtawie w czeskiej stolicy zaczął się obniżać. Nie doszło do przerwania wałów. Teraz wysoką wodą martwią się kolejne miasta. Trwa ewakuacja z zagrożonych terenów u ujścia Wełtawy do Łaby, gdzie fala kulminacyjna ma się pojawić wieczorem.

Premier Petr Nečas ogłosił, że wszystko wskazuje na to, iż we wtorek rano w Pradze spotkają się dwie fale kulminacyjne - z Wełtawy i jej lewego dopływu Berounki. Zbiorniki Wełtawskiej Kaskady położone przed Pragą nie będą wstanie utrzymać nadmiaru wody z rzek. W wyniku powodzi, jaka nawiedziła Czechy zginęło już sześć osób. Ostatnią jest 30-letni mężczyzna, który zginął podczas próby odłączenia zalanego transformatora.

Czeski Krumlov znika w wodach Wełtawy. Miasteczko powstałe w Średniowieczu, które do dziś zachowało unikatową architekturę, jak dotąd najbardziej ucierpiało w trwającej w Czechach powodzi. Nasi południowi sąsiedzi, zakochani w tym miejscu, załamują ręce, bo w 2002 r. w czasie wielkiej powodzi ulicami starego miasta też popłynęła woda. Największa w historii kraju.

Premier Czech w trakcie swojej czterodniowej wizyty w Rosji skupia się co prawda na sprawach energetycznych i współpracy gospodarczej, ale niewykluczone, że nie uda mu się uniknąć tematu, który w ostatnich dniach wstrząsnął Czechami i dotyczy relacji z Rosją. Chodzi o dramatyczną akcję na praskim lotnisku, gdy ministrowie rządu premiera Petra Neczasa na próżno usiłowali zapobiec ekstradycji rosyjskiego biznesmena do Moskwy.

W ołtarzu kościoła Św. Ducha w Ostrawie-Zabrzehu w Czechach umieszczono w sobotę relikwiarz z kroplą krwi błogosławionego Jana Pawła II. Kroplę krwi polskiego papieża podarował kościołowi arcybiskup Stanisław Dziwisz.

Na szczytach czeskich władz trwa ostry spór pomiędzy prezydentem a rządem. Nie przeszkodziło to jednak ministrowi spraw zagranicznych w jawnym spaniu podczas wystąpienia głowy państwa przed parlamentem. Nawet, gdy prezydent Milosz Zeman mówił o polityce zagranicznej, minister Karl Schwarzenberg malowniczo pokładał się na stole.