Czechy

Czechy

Czeski prezydent znów szokuje. W udzielonym w poniedziałek wywiadzie dla publicznego radia Milos Zeman nie stronił od wulgaryzmów, czym wprawił w konsternację najpierw prowadzącego rozmowę dziennikarza, a potem resztę Czechów i społeczność międzynarodową. - Zeman nie potrafi się już kontrolować - powiedział o 70-letnim prezydencie czeski politolog Rudolf Kučera.

Grupa Wyszehradzka potwierdza zaangażowanie na rzecz niezależnej i stabilnej Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową - głosi oświadczenie szefów dyplomacji V4. Grupa Wyszehradzka apeluje do rządu Ukrainy o wsparcie reform zbliżających ten kraj do UE.

Rządząca w Czechach koalicja utrzymała większość po drugiej turze wyborów uzupełniających do Senatu, która odbyła się w piątek i sobotę. Socjaldemokraci (CzSSD) premiera Bohuslava Sobotki i ich koalicjanci będą mieli 46 senatorów w 81-osobowej izbie wyższej.

Czechy chcą kontrolować ceny importowanej żywności. Według eksporterów to cicha wojna handlowa w Unii Europejskiej – pisze czwartkowy "Puls Biznesu". - Czechy próbują wprowadzić mechanizmy protekcjonistyczne, żeby chronić swoich producentów - komentuje Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Przedłużająca się wojna handlowa między Unią Europejską a Rosją może prowadzić do powstania nowej żelaznej kurtyny - ocenił w środę czeski rząd. Według agencji Reutera unijne i amerykańskie sankcje wobec Rosji nie będą miały dużego wpływu na gospodarkę Czech.

Agencja ratingowa Standard & Poor's potwierdziła w piątek długoterminowy rating Czech w walucie obcej na poziomie "AA-" oraz długoterminowy rating w walucie lokalnej na poziomie "AA", Perspektywa ratingów jest stabilna - podał S&P w komunikacie.

Emerytury Czechów będą rosły w szybszym tempie. Taką decyzję podjęła w piątek niższa izba czeskiego parlamentu. Wzrost wydatków państwa oznacza odejście od polityki poprzedniego, centroprawicowego rządu.

Słowacja przyłączyła się do stanowiska Czech, praktycznie wykluczając goszczenie na swym terytorium oddziałów NATO. Premier Robert Fico oświadczył, że nie wyobraża sobie obecności zagranicznych żołnierzy na Słowacji "w formie jakichś baz".

Na Słowacji i w Republice Czeskiej piątkowe opady powodowały lokalne podtopienia, zakłócenia w transporcie drogowym i kolejowym, a silny wiatr łamał drzewa i zrywał sieci energetyczne. Winnym fatalnej pogody jest niż Yvette, sprowadzający rekordowe ilości deszczu i wichury. Słowackie media donoszą o jednej ofierze śmiertelnej, 83-letnim mężczyźnie, który utonął w rzece.