Czechy

Czechy

Wyższy przedstawiciel palestyńskiego ministerstwa spraw zagranicznych odwiedził w poniedziałek czeskie MSZ, składając oficjalne przeprosiny za nielegalne przechowywanie broni w ambasadzie palestyńskiej w Pradze - poinformowało we wtorek czeskie MSZ.

W praskim szpitalu zmarł palestyński ambasador ​​w Czechach, Dżamal Muhammad Dżamal - informuje czeska policja. Dyplomata został poważnie ranny w eksplozji we własnej rezydencji w Pradze. Do wybuchu doszło w Nowy Rok przed południem. Według wstępnych ustaleń przyczyną było niefachowe obchodzenie się ze starym sejfem. Wykluczono atak terrorystyczny.

Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD) oficjalnie wygrała wybory parlamentarne. Jak poinformowało Czeskie Biuro Statystyczne, ugrupowanie zdobyło 20,45 proc. głosów. Drugie miejsce z wynikiem 18,65 proc. głosów zajął nowy centrowy ruch ANO 2011, który oparł swoją kampanię wyborczą na krytyce dotychczasowego układu politycznego.

W piątek po południu rozpoczęły w Czechach dwudniowe przedterminowe wybory do Izby Poselskiej, czyli niższej izby parlamentu. Największe szanse na wygraną mają socjaldemokraci, lecz bez perspektywy na samodzielne rządy. Trudno im będzie też stworzyć stabilną koalicję.

Jesienne kolory i specyficzne ciepłe światło obniżającego się słońca wydobywają urodę niemal każdego krajobrazu. Są jednak miejsca, które o tej porze wyglądają wyjątkowo pięknie. Bez wątpienia należy do nich, określana często mianem "złotej", czeska Praga.

Prezydent Czech Milosz Zeman zaproponował w środę, aby w języku angielskim zamiast nazwy "Czech Republic" używać jej skróconej wersji – "Czechia". Jego zdaniem nazwa jest krótsza i przyjemniejsza w odbiorze niż ta dotychczas używana na arenie międzynarodowej.

Prezydent Czech Milosz Zeman przyjął dymisję rządu premiera Jirziego Rusnoka, po tym jak rząd w zeszłym tygodniu nie uzyskał wotum zaufania w parlamencie. Izba Poselska, niższa izba parlamentu, zagłosuje w przyszłym tygodniu ws. samorozwiązania.

Czeski parlament nie udzielił wotum zaufania powołanemu przez prezydenta tymczasowemu rządowi ekspertów pod przywództwem Jirzego Rusnoka. Milosz Zeman powołał na premiera swojego sojusznika politycznego po upadku poprzedniego rządu w wyniku afery korupcyjnej. Od początku sprzeciwiały się temu największe partie.