Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.
Jak wskazuje "The Wall Street Journal", Alphabet próbuje przejąć spółkę Wiz w czasie, gdy poddawany jest kontroli antymonopolowej. Według dziennika przejęcie może pomóc właścicielowi Google'a w zwiększeniu swojej pozycji na rynku przetwarzania danych w chmurze, ważnego i rozwijającego się segmentu, w przypadku którego koncern pozostaje w tyle za konkurencją.
Wyjątek wśród start-upów
Wycena spółki Wiz znacząco wzrosła od czasu jej założenia w 2020 r. przez dyrektora generalnego Assafa Rappaporta i kilku współpracowników.
Jak zauważa "WSJ", większość start-upów nadal odczuwa negatywne skutki po boomie technologicznym, który osiągnął swój szczyt na początku tej dekady, podczas którego środowisko niskich stóp procentowych napędzało rosnące wyceny spółek - , znacznie przewyższających wzrost ich biznesu.
Wiz jest wspierane przez czołowych inwestorów venture capital z Doliny Krzemowej, w tym Sequoia Capital, Andreessen Horowitz, Index Ventures i Lightspeed Venture Partners. Jeśli transakcja z Google zostanie sfinalizowana, będzie to rzadka okazja do wyjścia z inwestycji dla tych podmiotów w czasie, gdy rynek debiutów na giełdzie utknął w martwym punkcie, a podejście antymonopolowe organów państwa sprawiło, że start-upy niechętnie podejmowały decyzje o fuzjach i przejęciach.
Założyciele Wiz stworzyli firmę po sprzedaży swojego pierwszego startupu, Adallom, firmie Microsoft w 2015 roku za 320 milionów dolarów. Pracowali dla technologicznego giganta przez kilka lat, zanim odeszli, aby wystartować z nowym projektem - Wiz.
Google zmienia strategię
Pomimo swojej wartości rynkowej przekraczającej 2 biliony dolarów Alphabet był w ostatnich latach bardziej konserwatywnym nabywcą niż niektórzy z jego konkurentów z branży nowych technologii. Spółka unikała wielkich sensacji, takich jak zakup LinkedIn przez Microsoft za 26 miliardów dolarów czy przejęcie Activision Blizzard o wartości 75 miliardów dolarów.
Przejęcie Wiz przyćmiłoby wielkość największej dotychczas transakcji Google, czyli zakupu Motorola Mobility za 12,5 miliarda dolarów, która została domknięta w 2012 roku. Google wydał także 2,1 miliarda dolarów na Fitbit w 2021 roku (transakcja po ogłoszeniu napotkała przeszkody regulacyjne) i 3,2 miliarda dolarów na Nest Labs w 2014 r. Inne przejęcia na przestrzeni lat obejmowały YouTube, DoubleClick, Looker i Waze.
Google pracuje nad rozszerzeniem swojej działalności w zakresie cyberbezpieczeństwa, koncentrując się na chmurze. Jej największym niedawnym przejęciem – i drugim co do wielkości w historii – jest zakup za prawie 5,4 miliarda dolarów dwa lata temu innej firmy zajmującej się ochroną w sieci - Mandiant.
Jednak Google nie jest tak silny na rynku przetwarzania w chmurze, jak na obszarze wyszukiwarek i reklam online. Firma zajmuje odległe trzecie miejsce po Amazonie i Microsoft, ale dużo inwestuje w biznes, który szybko się rozwija. W zeszłym roku przychody Google z chmury wzrosły o 26 proc. i po raz pierwszy odnotowano zysk operacyjny.
Źródło: "The Wall Street Journal"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock