Fałszywe oferty wyjazdów last minute lub publiczne sieci Wi-Fi, "znajomy", który prosi o szybki przelew, bo zgubił telefon - zagrożeń podczas wakacji nie brakuje. Eksperci podają pięć zasad cyberbezpieczeństwa i wskazują, o czym należy pamiętać, aby urlop był bezpieczny.
1. Podwójnie sprawdzaj atrakcyjne oferty
"Każda superokazja powinna wzbudzić podejrzenia, zwłaszcza jeśli nadawca każe spieszyć się z decyzją. Zanim zapłacimy za wycieczkę wpisując dane swojej karty płatniczej, lepiej poświęcić kilka minut i sprawdzić ofertę w innym źródle oraz skontaktować się z jej autorem, np. telefonicznie" - podpowiadają eksperci WithSecure.
2. Ostrożnie z publicznym Wi-Fi
"Dla bezpieczeństwa, podczas korzystania z publicznego Wi-Fi lepiej jednak używać aplikacji VPN (Virtual Private Network), która tworzy specjalny 'tunel' do transmisji danych i dba o ich zaszyfrowanie, chroniąc przed nieuprawnionym dostępem – zwłaszcza gdy logujemy się do wrażliwych kont (np. bankowego czy poczty e-mail) lub robimy przelew" - zalecają eksperci.
3. Uważaj na "znajomych", którzy proszą o szybki przelew
"Gwałtownie rośnie popularność oszustw i wyłudzania pieniędzy przez komunikatory internetowe, takie jak WhatsApp czy Facebook Messenger. Nadawcy podszywają się pod rodzinę lub znajomych prosząc o przelanie środków, np. BLIK-iem lub na numer telefonu" - ostrzega WithSecure.
Podkreśla, że "wszelkie tego typu wiadomości powinniśmy traktować z podejrzliwością i upewnić się innym kanałem, że rozmawiamy z tym, za kogo podaje się nadawca" i "warto też umówić się z przyjaciółmi i najbliższymi na hasło – słowo-klucz, którym w sytuacjach kryzysowych potwierdzimy ich tożsamość".
4. Antywirus i aktualizacje to podstawa
"Przede wszystkim na smartfonach korzystamy z mediów społecznościowych, ale też bankowości online czy serwisów e-commerce. (...) Poza oprogramowaniem ochronnym należy też pamiętać o regularnym aktualizowaniu wszystkich aplikacji oraz systemu. Pomaga to załatać luki w zabezpieczeniach, zanim zdążą je wykorzystać przestępcy" - wyjaśniają eksperci.
5. Śledź swoje transakcje
Dodają, że "warto regularnie sprawdzać historię transakcji w swoim banku, aby móc szybko wychwycić podejrzane aktywności – zwłaszcza po powrocie z urlopu", a "pomocne może być też korzystanie z kart prepaid, a także ustawienie niskich limitów dziennych na karcie, aby w razie incydentu zminimalizować straty".
"Przede wszystkim należy zachować spokój – nawet gdy wydarzy się coś niepokojącego i np. otrzymamy SMS z informacją o zleceniu przelewu z naszego konta. Takiej wiadomości nie można ignorować, ale również nigdy nie należy klikać w podesłane w niej linki czy wybierać numer, z którego przyszedł SMS. Zawsze trzeba zweryfikować go bezpośrednio w banku. Istnieją również strony internetowe, które umożliwiają sprawdzenie czy np. nasz adres e-mail kiedykolwiek wyciekł i znalazł się w upublicznionej bazie" - tłumaczą eksperci.
Jak podano w informacji prasowej, "WithSecure, dawniej F-Secure Business, to europejski partner w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, cieszący się zaufaniem dostawców usług IT, MSSP i firm na całym świecie", który "dostarcza rozwiązania cyberbezpieczeństwa bazujące na wynikach, które chronią firmy średniej wielkości".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock