Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl
Policja zatrzymała oszustów, którzy brali zaliczki na sprowadzenie samochodów zza granicy i znikali
Policja zatrzymała oszustów, którzy brali zaliczki na sprowadzenie samochodów zza granicy i znikaliDariusz Łapiński/Fakty TVN
wideo 2/5
Policja zatrzymała oszustów, którzy brali zaliczki na sprowadzenie samochodów zza granicy i znikaliDariusz Łapiński/Fakty TVN

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Bloger Michał Górecki w mediach społecznościowych poinformował niedawno, że próbowano wyczyścić konto jego tacie.

W rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl wyjaśnił, że jego tato sprzedawał za kilkaset złotych biurko i szafkę na platformie OLX.

- W związku z tym, że podał w ogłoszeniach swój numer telefonu, to na Whatsappie otrzymał dwie łudząco podobne do siebie wiadomości z nieznanego numeru z zapytaniem, czy oferta jest aktualna. Cały trik polega na tym, że po potwierdzeniu przez tatę, że sprawa jest aktualna, rozdzwoniły się telefony, tylko że w rzekomo innej sprawie - zaznaczył.

"Ktoś chce przekręt zrobić"

Wskazał, że "pierwszy zadzwonił facet, który przedstawił się, że jest z PKO". - Mówił tacie, że ktoś chce mu podebrać pieniądze z konta i pytał, czy wystawiał ostatnio coś na OLX? Tato potwierdził, ale jednocześnie zapaliła się mu czerwona lampka. Przytomnie powiedział, że nie ma konta w PKO. Rozłączył się - opowiada Michał Górecki.

Oszuści nie odpuścili. Po chwili tato Michała Góreckiego odebrał kolejny telefon od osoby, która przedstawiła się jako pracownik mBanku i poinformowała, że "ktoś chce przekręt zrobić".

- Czyli to jest taka gra w dobrego i złego policjanta. Wyjaśniono tacie, że oszust chciał zrobić przelew z jego konta i trzeba zablokować kartę debetową. Tato był w nerwach i wszedł dalej w rozmowę. Usłyszał, że ma kliknąć w link, który przyszedł SMS-em i zalogować się do bankowości elektronicznej. Działał zgodnie z instrukcją i w ten sposób skierował się do serwisu wyglądającego praktycznie jak mBank. Zalogował się, tym samym podając swoje dane oszustom. Wszystko działo się na telefonie, gdzie jeśli emocje biorą górę, to klikamy, zatwierdzamy coś, czasami bez przeczytania - zwrócił uwagę Górecki.

Oszuści, mając login i hasło do banku, podjęli próbę zrobienia przelewu. Wtedy zadziałały już procedury bezpieczeństwa prawdziwego banku, które rozpoznały logowanie z nieznanego urządzenia. - Tylko co z tego? Tatę poproszono o autoryzację, którą niestety potwierdził, bo wtedy też był na linii z oszustami. Przecież był przekonany, że rozmawia z prawdziwym pracownikiem banku - podkreślił.

Zaznaczył, że ostrzegawcza lampka jego tacie zapaliła się wtedy, został poproszony o zwiększenie limitów przelewów na koncie. - Słyszał od tych ludzi, że to normalne działanie, ale on już się rozłączył. Gdyby tego nie zrobił, to kto wie, czy wszystkich pieniędzy by mu nie ukradli. Trzeba przyznać, że to proceder godny Ocean's Eleven (kryminalna komedia sensacyjna - przyp. red), wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił.   - Tato ma ponad siedemdziesiąt lat i całkiem nieźle radzi sobie z rozwojem technologii, ale i tak wpadł w pułapkę. Niedawno i ja odebrałem telefon, gdzie automat poinformował mnie, że wziąłem 22 tysiące złotych kredytu i że prosi mnie o potwierdzenie transakcji, przy okazji próbując wyłudzić dane. Rozłączyłem się, ale później zadzwonił do mnie człowiek, który chciał uwiarygadniać cały proces. Zapytałem, o które konto bankowe dokładnie chodzi. Wymyślił jakiś numer bankowy. Znowu się rozłączyłem - zaznaczył Michał Górecki.

Czytaj więcej: Świniobicie i nigeryjski książę. Dlaczego dajemy się nabierać?

OLX: ten proceder dotyka wszystkich większych graczy na rynku

Redakcja biznesowa tvn24.pl skontaktowała się z platformą OLX. Paulina Musielak-Rezmer z biura prasowego przekazała nam, że "w 2023 jako OLX przesłali do CERT ponad trzy tysiące fałszywych linków udających OLX".

- To ważne w kontekście skali zjawiska, bo na stronie CERT Polska można przeczytać, że "zespół CERT Polska odbiera ponad 322 tysiące zgłoszeń dotyczących podejrzanych zjawisk w sieci rocznie". Ten proceder dotyka wszystkich większych graczy na rynku, nie tylko OLX. Warto głośno mówić, że również instytucje zaufania publicznego, takie jak banki padają ofiarą przestępców - zwróciła uwagę.

Paulina Musielak-Rezmer wyjaśniła, że im szybciej postępuje rozwój technologii, tym większe jest zagrożenie ze strony oszustów, bo coraz bardziej profesjonalizujących swoją działalność.

- W mediach jest obraz stereotypowego oszusta internetowego oszukującego "na wnuczka". Warto pamiętać o tym, że czasy się jednak zmieniły, oszuści się profesjonalizują. To są już dobrze zorganizowane sieci. Pracują tam ludzie, którzy albo zostali świadomie zwerbowani, albo zwabieni podstępem na przykład pozornie normalną ofertą pracy w call center - podała przykład.

Według niej ofiarami oszustów padają nie tylko seniorzy. Coraz częściej młode pokolenia dają się złapać przez nadmierne poczucie pewności siebie. 

- W OLX pomagamy użytkownikom w byciu czujnymi. Za każdym razem pytamy ich, czy chcą udostępnić swoje dane w sieci, prowadzimy kampanie edukacyjne. W poprawianie bezpieczeństwa użytkowników angażujemy ich samych. Dowodem na to jest choćby liczba stron, które zgłosiliśmy do zamknięcia. Nasze ostrzeżenie phishingowe na blogu ma średnio dziennie około dwa tysiące wyświetleń. Każdy z użytkowników platformy widzi nasze ostrzeżenia, gdy wchodzi do aplikacji i chce wyświetlić czyjeś lub podać swoje dane na czacie. Banery z ostrzeżeniami phishingowymi są wyświetlane prawie 550 milionów razy rocznie - podała.

Paulina Musielak-Rezmer zaznaczyła, że "każde przekierowanie poza OLX i próba wymuszenia danych wrażliwych powinno być uznane za podejrzane i należy je zgłosić do CERT Polska".

mBank: potwierdzenie rozmowy przez mobilną autoryzację

Skontaktowaliśmy się również z mBankiem. Krzysztof Drozd z biura prasowego przekazał nam, że "każda rozmowa z pracownikiem musi być potwierdzona przez mobilną autoryzację".

- Dzięki temu można mieć pewność, co do tożsamości pracownika banku. Jeśli klient odrzuci autoryzację, rozmowa nie jest kontynuowana - zastrzegł.

Przypomniał, że pracownik banku nigdy nie poprosi o instalację tak zwanej "specjalnej aplikacji" na przykład do obsługi zdalnego pulpitu lub innego dodatkowego oprogramowania, nie pyta klienta o login i hasło do logowania na konto w banku, nie zapyta o pełny numer karty, jej datę ważności oraz kod CVV2/CVC2, także nie zasugeruje przelewu na "konto bezpieczeństwa", ani wpłaty gotówki na inne bezpieczne konta.

Podobne rozwiązanie wprowadził niedawno ING Bank Śląski. "Jeśli to naprawde my dzwonimy, a Ty korzystasz z naszej aplikacji mobilnej i nie masz zablokowanych wiadomości PUSH, dostajesz powiadomienie że właśnie do Ciebie dzwonimy. To wiadomość push, powiadomienie z aplikacji. Nie pomyl go z wiadomością SMS, pod którą przestępcy również mogą się podszywać" - przekazał bank w komunikacie.

PKO BP: chwila refleksji pozwoli uniknąć nieostrożnego ruchu

Paulina Krakowska, ekspertka PKO Banku Polskiego ds. cyberbezpieczeństwa, wyjaśniła w rozmowie z tvn24.pl, że oszuści, którzy działają na portalach ogłoszeniowych, zazwyczaj wykorzystują niewiedzę użytkowników, co do działania procesu dokonywania zakupów na takich platformach.

- Schemat takiego oszustwa widać na przykładzie, że ktoś wystawia ogłoszenie na portalu ogłoszeniowym i standardowo wskazuje numer telefonu, by ułatwić kontakt. W niedługim czasie dostaje SMS-a od osoby, która informuje, że kupiła przedmiot i za niego zapłaciła. Pieniądze może odebrać po wejściu w link, który prowadzi do strony www przypominającej tę należącą do portalu ogłoszeniowego. Informacja widoczna na stronie sugeruje, że towar został zakupiony, a odbiór pieniędzy za transakcję jest możliwy po wpisaniu danych. Gdy użytkownikowi portalu wydaje się, że wykonał wszystko, by odebrać pieniądze lub zatwierdzić transakcję, okazuje się że stan jego konta pomniejszył się, bo padł ofiarą oszustwa. Dopiero wówczas budzi się refleksja, że coś poszło nie tak i proces zakupów w rzeczywistości tak nie wygląda. Dane, które zostały wpisane na stronie www, trafiły do oszustów - opisała ekspertka.

Według Pauliny Krakowskiej podejrzenia zawsze powinno wzbudzić przeniesienie rozmowy na zewnętrzny komunikator. 

- W większości portali ogłoszeniowych dostępny jest specjalny monitorowany czat, dlatego oszuści chcąc posłużyć się niebezpiecznym linkiem przenoszą rozmowę na inny popularny komunikator np. WhatsApp czy po prostu SMS. Najbezpieczniej jest komunikować się oraz rozliczać za pośrednictwem danej platformy sprzedażowej - zaznaczyła.

Podkreśliła, że należy też pamiętać, że strona www, która wygląda jak witryna banku, pośrednika płatności, portalu ogłoszeniowego czy kuriera, może ją tylko do złudzenia przypominać.

- Kluczowe jest zwracanie uwagi na adres widoczny w przeglądarce i właściciela certyfikatu SSL (możemy to sprawdzić, klikając kłódkę lub znak graficzny po lewej stronie paska przeglądarki). Zawsze przed wpisaniem poufnych danych (dane logowania do bankowości, dane karty płatniczej, kody Blik, dane osobowe) należy zastanowić się, czy ich udostępnianie jest niezbędne i bezpieczne. Kolejną kwestią jest również dokładne czytanie SMS-ów przesyłanych przez bank czy treści powiadomień z aplikacji bankowej, w których sygnalizowana jest inicjacja płatności. Dokładne czytanie tych krótkich powiadomień pozwala zweryfikować, co dzieje się na koncie klienta banku i jaki rodzaj transakcji autoryzuje. Chwila refleksji przed potwierdzeniem transakcji pozwoli uniknąć nieostrożnego ruchu - wskazała.

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów przekazało, że podatnicy złożyli już ponad osiem milionów deklaracji podatkowych za rok 2024 w usłudze Twój e-PIT. Resort przypomniał, że środa jest ostatnim dniem na rozliczenie się z fiskusem.

Ważny termin dla podatników

Ważny termin dla podatników

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl