Chiny

Chiny

Policja w Hongkongu "przystąpi do ostatecznego oczyszczania kampusu"

Świeżo mianowany przez Pekin szef policji w Hongkongu zażądał w piątek, by ostatni protestujący bezzwłocznie opuścili kampus Uniwersytetu Politechnicznego i oddali się w ręce policji. Podkreślił, że "ma to nastąpić natychmiast", bo policja "przystąpi do ostatecznego oczyszczania kampusu".

Pekin grozi: Stany Zjednoczone będą musiały ponieść konsekwencje

Ustawy wspierające prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu zostały w środę niemal jednogłośnie przyjęte przez Izbę Reprezentantów USA. Wejdą one w życie po podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa. MSZ w Pekinie zażądało jednak, by Trump nie składał pod dokumentem swojego podpisu i ponownie zagroziło "silnymi środkami odwetowymi", jeśli nowe prawa zostaną przyjęte.

Senat USA odpowiedział na apele Hongkończyków. Przyjął ustawę, Pekin potępił

Senat USA jednomyślnie przyjął we wtorek Ustawę o Prawach Człowieka i Demokracji w Hongkongu, popierając żądania prodemokratycznych hongkońskich demonstrantów. Dokument nakłada na sekretarza stanu obowiązek corocznego audytu w kwestii specjalnego traktowania Hongkongu przez Waszyngton w relacjach handlowych i stwarza podstawę do nałożenia sankcji na urzędników chińskich, którzy godziliby w autonomię miasta. Zakłada także kary na przedstawicieli lokalnych władz za łamanie praw człowieka. Pekin potępił decyzję amerykańskich senatorów.

"Stek bzdur" opublikowany "z wrogich pobudek". Reakcja z Chin na doniesienia "NYT"

"Całkowicie zmyślony" przez "wrogie siły w kraju i za granicą" - w ten sposób rząd regionu Sinciang na zachodzie Chin ocenił artykuł na łamach "New York Timesa". Amerykański dziennik ujawnił i opisał dokumenty dotyczące prowadzonej przez Pekin stanowczej kampanii wobec tamtejszych muzułmanów. Wcześniej eksperci ONZ zwracali uwagę na wiarygodne doniesienia mówiące o ponad milionie Ujgurów i innych członków islamskich mniejszości przetrzymywanych w obozach internowania.

"Rząd musi podjąć kroki, by odpowiedzieć na obawy społeczne"

Stany Zjednoczone są poważnie zaniepokojone w związku z pogłębiającymi się rozruchami na tle politycznym i wzrostem przemocy w Hongkongu – powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Zaapelował do władz regionu o odpowiedź na obawy społeczne oraz do Chin o dochowanie obietnicy utrzymania niezależności regionu autonomicznego.

Starcia na kampusie. Policja zablokowała teren

Niespokojny poniedziałek w Hongkongu. Od rana w okolicach politechniki dochodzi do starć demonstrantów z policją. Na zdjęciach widać protestujących z zasłoniętymi twarzami i blokujących im wyjście policjantów. Tego samego dnia hongkoński sąd najwyższy uznał wprowadzony przez władze zakaz zakrywania twarzy maskami podczas protestów za niekonstytucyjny.

Sekretarz z Hongkongu zaatakowana w Londynie

Rząd Chin potępił w piątek atak "brutalnego tłumu" na sekretarz sprawiedliwości Hongkongu w Londynie. Urzędniczka autonomicznego chińskiego regionu przebywająca w Wielkiej Brytanii zetknęła się tam z grupą osób popierających demonstrujących mieszkańców Hongkongu. Brytyjska policja potwierdziła, że kobieta trafiła do szpitala "po odniesieniu obrażeń ręki".

Wizyta unijnych dyplomatów w Sinciangu "mało prawdopodobna"

Agencja Reutera, powołując się na anonimowych dyplomatów, podała, że wizyta ambasadorów z Unii Europejskiej w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej jest mało prawdopodobna, jeśli nie zostaną spełnione określone warunki. Według doniesień chińskie władze w regionie represjonują Ujgurów.

Dżuma pojawiła się w Chinach. Chorych odizolowano

W Chinach u dwojga pacjentów zdiagnozowano dżumę - przekazały miejscowe władze. To choroba, która doprowadziła do jednej z największych epidemii w dziejach ludzkości, tak zwanej "czarnej śmierci". Plaga zbierała śmiertelne żniwo w XIV-wiecznej Europie.

Starcia na ulicach, ewakuowani studenci. "Przemoc osiągnęła poziom krytyczny"

W dzielnicy finansowej Hongkongu - Central - trzeci dzień z rzędu w środę demonstranci zablokowali w porze lunchu ruch pojazdów. Prodemokratyczni manifestanci starli się ze służbami. Władze ogłosiły, że w czwartek ze względów bezpieczeństwa zamknięte będą wszystkie szkoły w regionie. Brytyjski "Financial Times" ocenił, że narastająca przemoc grozi tragedią.

Kaczki, gęsi i samoloty. Owocna wizyta Macrona w Chinach

Francuskie i chińskie firmy podpisały umowy warte 15 mld USD podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Pekinie – przekazali chińscy urzędnicy. Pekin będzie wspierał m.in. zakupy samolotów Airbus. Prezydent Francji Emmanuel Macron i przywódca ChRL Xi Jinping wydali też wspólne oświadczenie, w którym potwierdzili poparcie dla paryskiego porozumienia klimatycznego i określili je jako "nieodwracalny proces".

Macron o "ważnym kroku" w relacjach Unii Europejskiej i Chin

Francuski prezydent Emmanuel Macron rozpoczął pobyt w Chinach od wizyty na targach w Szanghaju. Poinformował, że Paryż i Pekin podpiszą w środę w chińskiej stolicy umowę o ochronie marek i produktów rolnych przed podróbkami, a także wiele innych kontraktów.

Xi Jinping zabrał głos w sprawie niepokojów w Hongkongu

Prezydent Chin Xi Jinping wezwał w poniedziałek do zerwania z przemocą i chaosem na ulicach Hongkongu oraz zaapelował o przywrócenie porządku w mieście. Wcześniej państwowe chińskie media wezwały władze do zajęcia twardszego stanowiska wobec uczestników prodemokratycznych demonstracji.