Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

Iskrzy między azjatyckimi potęgami. Groźny precedens w sporach Chin i Japonii

Chiny i Japonia, pomimo utrzymywania bardzo intratnej współpracy gospodarczej, nie przestają się prowokować i antagonizować politycznie. We wtorek 150 japońskich parlamentarzystów odwiedziło kontrowersyjną świątynię Yasukuni, uznawaną przez Pekin za symbol imperializmu. Chińczycy zaaresztowali natomiast japoński statek za straty poniesione podczas II wojny światowej, tworząc niebezpieczny precedens.

Zachód tnie wydatki na zbrojenia. Chiny i Rosja wręcz przeciwnie

Po raz pierwszy od ponad dekady Rosja wydaje na wojsko większy procent PKB niż USA - wynika z najnowszego opracowania światowych wydatków na zbrojenia przygotowanego przez SIPRI. Raport potwierdza, że Zachód obcina pieniądze wydawane na obronność, podczas gdy jego potencjalni przeciwnicy robią coś wręcz przeciwnego.

"Szczery i uczciwy gest". Szef Pentagonu na chińskim lotniskowcu

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel zwiedził chiński lotniskowiec na początek trzydniowej wizyty w Chinach. Była to pierwsza tego rodzaju wizyta. Dotychczas Chińczycy nie pokazywali Liaoninga zagranicznym gościom. Jeden z amerykańskich oficjeli podróżujących z szefem Pentagonu określił to jako "szczery, uczciwy gest".

Pierwsza Dama gra w Pekinie w ping-ponga

Pierwsza Dama USA Michelle Obama swą wizytę w Chinach rozpoczęła rano, odwiedzając wspólnie z Peng Liyuan, małżonką prezydenta ChRL, szkołę w Pekinie. Chińskie media piszą o "łagodnej dyplomacji" pani Obamy i szansie na polepszenie relacji ChRL-USA. Obama znalazła też czas na partyjkę ping-ponga.

Chiny oskarżają Filipiny o naruszenie suwerenności terytorialnej

Chiny poinformowały w poniedziałek, że okręty ich straży przybrzeżnej udaremniły dwóm statkom filipińskim dotarcie do Rafy Second Thomas na Morzu Południowochińskim, która jest przedmiotem sporu między Pekinem a Manilą. - Tym razem strona filipińska próbowała rozpocząć na rafie prace budowlane. Posunięcie to naruszało suwerenność Chin - zaznaczył rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Obama ma się spotkać z dalajlamą. Chiny ostrzegają

Chiny wezwały w piątek Stany Zjednoczone do odwołania zapowiedzianego na ten dzień spotkania prezydenta Baracka Obamy z Dalajlamą XIV, przebywającym na uchodźstwie duchowym przywódcą Tybetańczyków. Spotkanie zaszkodzi relacjom USA-Chiny - oznajmiło MSZ tego kraju.

Japonia "nie chciała oddać wzbogaconego plutonu". Chiny biją na alarm

Chiny są "poważnie zaniepokojone" postępowaniem Japonii, która miała nie chcieć oddać Amerykanom wysoko wzbogaconego plutonu, nadającego się do budowy broni jądrowej. Ostatecznie Japończycy mieli się zgodzić, ale według Chińczyków to niebezpieczny sygnał. Japonia nie posiada broni jądrowej, ale gdyby chciała, mogłaby ją szybko zbudować.

Historyczne spotkanie Chin i Tajwanu. "W przeszłości nie do wyobrażenia"

Chiny i Tajwan ustanowią wzajemne stałe reprezentacje w swych krajach - ogłoszono po historycznych rozmowach przedstawicieli obu stron w Nankinie. Jednak, jak zastrzegła strona chińska, do rozwiązania pozostaje jeszcze wiele kwestii technicznych. Przedstawiciele władz Chin i Tajwanu wysokiego szczebla spotkali się na pierwszych oficjalnych rozmowach od oddzielenia się wyspy od ChRL w następstwie wojny domowej w 1949 r. Rozmowy potrwają do piątku.

Kerry pokazuje, co się liczy dla USA. Piąta wyprawa do Azji

Sekretarz stanu USA John Kerry uda się w czwartek w podróż do krajów Azji, podczas której odwiedzi Koreę Poludniową, Chiny i Indonezję. Będzie to już piąta jego wyprawa w ten region od czasu objęcia obecnego stanowiska. Pokazuje to jak istotna dla Amerykanów jest Azja. W Europie Kerry bywa praktycznie tylko przejazdem lub na konkretne spotkania międzynarodowe.