Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

"Morze alkoholu i paczki dolarów". Kulisy najważniejszego zakupu w historii floty Chin

Lotniskowiec Liaoning jest dumą chińskiej floty. To jedyny taki okręt w regionie, jednak jeszcze w 1999 roku był to rdzewiejący kadłub powoli niszczejący w ukraińskiej stoczni. Chiński biznesmen Xu Zengping utrzymuje, że to on, bez formalnego poparcia władz, ale na prośbę zaprzyjaźnionych oficerów floty, nabył okręt od Ukraińców. Opowiada przy tym historię transakcji, rodem z filmów szpiegowskich.

"Zimna wojna" w Antarktyce

Jedyny niezamieszkany ziemski kontynent, Antarktyda, robi się coraz bardziej zatłoczony. Co skłania państwa do wydawania milionów dolarów na zwiększanie swojej obecności w najzimniejszym miejscu naszej planety?

Potężne okręty i sztuczne wyspy. Chińska "Wielka Szachownica"

Spór o wyspy na Morzu Południowochińskim przycichł, ale nie ma złudzeń, że kolejne incydenty są kwestią czasu. Nim do nich dojdzie, Chiny pracowicie wzmacniają swoją pozycję, kupując nowe okręty i rozbudowując infrastrukturę. Długofalowa strategia na tym strategicznym akwenie zapewnia Pekinowi rosnącą przewagę.

Świat w 2014 roku. 10 najważniejszych wydarzeń

Jaki był ten rok na świecie? Jak wydarzenia z roku 2014 roku wpłyną na rok 2015? Przedstawiamy wybór 10 najważniejszych wydarzeń tego roku autorstwa wydawców działu zagranicznego tvn24.pl Grzegorza Kuczyńskiego i Macieja Tomaszewskiego.

Jednostka 731 i "wioski zgniłych nóg". Śmiercionośny spadek po cesarskiej armii

Mimo traumy, jaką przyniosło w Europie użycie broni chemicznej podczas I wojny światowej, Japończycy sięgnęli po nią 20 lat później walcząc w Chinach. Na koniec porzucili chemiczny arsenał uciekając przed Armią Czerwoną. Ta śmiertelnie groźna spuścizna do dziś pozostaje problemem w relacjach Tokio z Pekinem, a zarazem jedną z najmniej znanych kart konfliktu sprzed blisko 80 lat.

Powietrzni szpiedzy nad Hainanem. Chiny protestują

Protesty Chin przeciwko szpiegowskim lotom amerykańskich samolotów doprowadziły do zawarcia porozumienia, które ma obniżyć napięcie na linii chińskie wojsko - US Army. Stany Zjednoczone nie zamierzają jednak rezygnować z misji zwiadowczych w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, nad wodami międzynarodowymi - zastrzega Pentagon.

Potężny amerykański radar w Japonii. Chiny: niszczenie stabilności regionu

Stany Zjednoczone niszczą stabilność Azji Północno-Wschodniej, a jednostronne dbanie o swoją obronność "nie sprzyja wzajemnemu zaufaniu" - stwierdził w czwartek rzecznik chińskiego MSZ w reakcji na informację, jaka napłynęła z Japonii. Tokio podało, że we wtorek do portu w Kyoto przybył potężny pływający radar pasma X (SBX-1) - jeden z najważniejszych elementów programu tarczy antyrakietowej, jaką USA rozmieszcza w Japonii.

Sojusz Rosji z Chinami nie tak mocny. Moskiewska euforia na wyrost

Rosyjskie media podsumowały wizytę chińskiego premiera w Moskwie jako wielki sukces i potwierdzenie zwrotu Rosji na Wschód w reakcji na zachodnie sankcje. Tymczasem w Pekinie entuzjazm był znacznie mniejszy i wiele wskazuje na to, że Wschód wcale nie czeka na Rosję z otwartymi ramionami.