Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

Chiński bank rozwoju do końca roku. Co zrobią USA?

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), w którym wiodącą rolę będą odgrywać Chiny, powstanie do końca tego roku. Termin ten podał w piątek chiński minister finansów Lou Jiwei dodając, że Pekin rozmawia z USA i Japonią o utworzeniu tej instytucji.

Chiny gwałtownie zwiększają sprzedaż uzbrojenia. Problem dla Rosji

Tylko pięć państw odpowiada za 74 procent globalnego handlu uzbrojeniem. Jak wynika z najnowszego raportu SIPRI, świat zbrojną USA, Rosja, Chiny, Niemcy i Francja. Istotną zmianą jest gwałtowny wzrost produkcji chińskich fabryk. W latach 2010-14 w porównaniu do 2005-09, Chiny wyeksportowały 143 procent więcej uzbrojenia. Jednocześnie Chińczycy coraz mniej kupują za granicą, co jest problemem dla Rosji, która jest ich głównym dostawcą.

Jedwabna pułapka na Rosję. Chiny chcą urządzić Azję po swojemu

Pekin od kilku lat buduje nowy filar swojej polityki zagranicznej. Ma nim być "Nowy Jedwabny Szlak", czyli rozbudowana sieć infrastruktury, łącząca ze sobą Chiny, kraje Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu i Europę. Niedawno Chińczycy zaprosili do projektu Rosjan, ale ci nie odpowiedzieli entuzjazmem. Wiedzą bowiem, że w chińskiej wizji świata nie przyznano im szczególnej roli.

Burza ogniowa, 100 tys. ofiar. Nalot gorszy od bomb atomowych

Premier Japonii wziął udział w obchodach 70. rocznicy najtragiczniejszego bombardowania w historii. W amerykańskim nalocie na Tokio zginęło ok. 100 tys. osób i spłonęło 250 tys. budynków, więcej niż w późniejszym ataku atomowym na Hiroszimę i Nagasaki.

"Dwie niezgodności". Chińskie wojsko jeszcze za słabe na wojnę z USA

Chińskie siły zbrojne w ostatnich dekadach przeszły gigantyczną przemianę i gwałtownie gonią Zachód. Nadal mają jednak istotne braki, które mogą uczynić ewentualną wojnę z zaawansowanym przeciwnikiem niemożliwą do wygrania – pisze uznany amerykański instytut RAND. Chińczycy sami są tego świadomi i mówią o "dwóch niezgodnościach".

Chiny wyślą żołnierzy za granicę? Będzie nowe prawo

Chiny pracują nad rewizją prawa, które umożliwi wysyłanie chińskich żołnierzy na zagraniczne misje antyterrorystyczne. Nowe prawo ma umożliwić ochronę chińskich interesów gospodarczych w niestabilnych częściach świata.

Chiny potwierdzają "odzyskiwanie" spornych wysp

Chińskie media po raz pierwszy potwierdziły, że Pekin "na wielką skalę odzyskuje wyspy" na Morzu Południowochińskim i buduje na nich infrastrukturę. Do niezamieszkanych lądów, dających dostęp do bogatych złóż naturalnych i łowisk, od lat zgłaszają roszczczenia też inne państwa regionu.

Rozdźwięk w Ankarze. System antyrakietowy jednak zintegrowany z NATO?

System obrony antyrakietowej, który Turcja planuje zakupić od Chin za 3,44 miliarda dolarów, będzie kompatybilny z systemami obronnymi państw NATO - poinformował rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Wypowiedź rzecznika kłóci się z wypowiedzią ministra obrony narodowej Turcji, który powiedział w zeszłym tygodniu, że nowe uzbrojenie nie będzie zintegrowane z obroną pozostałych państw.

Europejskie tournee chińskich okrętów. Na koniec Grecja

Trzy okręty chińskiej marynarki z 800 marynarzami na pokładzie zawinęły do greckiego portu w Pireusie. To ich ostatni przystanek w czasie wizyty w Europie. Wcześniej odwiedziły również Niemcy, Wielką Brytanię, Holandię i Francję.

"Osiągnęliśmy historyczną szansę na podpisanie porozumienia"

Iran i Chiny chcą zacieśnienia relacji gospodarczych oraz międzynarodowego porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego. - To historyczna szansa na porozumienie nuklearne z Iranem - ocenił szef MSZ Chin. - Trzeba wykorzystać olbrzymi potencjał współpracy - dodał prezydent Iranu.