Za 3,8 mld dolarów Chiny zbudują 610 km linii kolejowych w Afryce Wschodniej. Połączenie z Mombasy do Nairobi ma być gotowe na początku 2018 roku.
W Nairobi, stolicy Kenii podpisano porozumienie dotyczące planów budowy nowej linii kolejowej we wschodniej Afryce. Chiński koncern Communications Construction na początek zbuduje połączenie z leżącej nad Oceanem Indyjskim Mombasy do Nairobi. W kolejnych etapach inwestycja ma zostać rozszerzona o połączenia do Rwandy i Sudanu Południowego prowadzące przez Ugandę.
Będzie taniej i szybciej
Planowana inwestycja zastąpi wąskotorowe połączenie, które zbudowały ponad sto lat temu brytyjskie rządy kolonialne. Według informacji BBC chiński koncern wyłoży 90 proc. środków finansowych na realizację pierwszego etapu budowy linii kolejowych. Ma ona kosztować 3,8 mld dolarów. Pozostałe 10 proc. tej kwoty zapłaci rząd Kenii. Według planów pierwsze prace ruszą w październiku tego roku. A 610 km odcinek od wybrzeża do Nairobi ma być gotowy na początku 2018 roku. - Dzięki tej inwestycji gwałtownie spadną koszty transportu ludzi i towarów - mówi Uhuru Kenyatta, prezydent Kenii. Według jego wcześniejszych zapowiedzi nowe połączenie obniży koszty transportu z 20 do 8 amerykańskich centów za kilometr. - Ten projekt jest bardzo ważnym elementem rozwoju infrastruktury transportowej i przyniesie wiele korzyści państwom Afryki Wschodniej - wtóruje mu Li Keqiang, chiński premier.
Budowa pełna ofiar
Wąskotorową linię kolejową z Mombasy do Nairobi zbudowano w 1899 roku. Następnie tory w grudniu 1901 roku dotarły także do brzegów Jeziora Wiktorii. Przy budowie, za którą był odpowiedzialny brytyjski rząd kolonialny, zginęło co najmniej 2 tys. osób - głównie indyjskich robotników.
Gospodarcza kolonizacja
W ostatnich latach Chiny intensywnie zwiększają wpływy w Afryce. Udzielając tamtejszym krajom korzystnych pożyczek i wspierając rozwój infrastruktury próbują gospodarczo je uzależnić. W zamian "wysysają" z kontynentu surowce naturalne, wśród których są m.in. złoto, diamenty, czy ropa naftowa. Afryka jest też dla nich ogromnym rynkiem zbytu produktów wytworzonych w Państwie Środka.
Autor: msz//bgr / Źródło: BBC