Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

"Aktywna obrona" i wzmocnienie sił nuklearnych. Nowa strategia Chin

"Chiny mierzą się z poważnymi i złożonymi zagrożeniami" - napisano w nowej strategii bezpieczeństwa opublikowanej przez chińskie władze. Jako jej sedno wskazano "aktywną obronę", łączącą "strategiczną obronę z taktyczną ofensywą". Za szczególny priorytet uznano również rozbudowę możliwości marynarki w związku ze sporem na Morzu Południowochińskim.

USA łączą dwie "kotwice" swojej potęgi na Pacyfiku. Wielkie ćwiczenia w Australii

Japońscy wojskowi po raz pierwszy wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach wojskowych USA i Australii. Komentatorzy widzą w tym przejaw działań Amerykanów, którzy starają się wzmacniać sieć swoich sojuszów w Dalekiej Azji wobec sporów z Pekinem. Choć Japonia i Australia deklarują chęć utrzymywania dobrych relacji z Chinami, to niezależnie od tego zacieśniają współpracę wojskową.

Chiny ostrzegają USA: Nie naciskajcie. Inaczej "wojna jest nieunikniona"

- Jeśli sprawą zasadniczą dla Amerykanów jest zmuszenie Chin do zaprzestania prac, to wojna na Morzu Południowochińskim jest nieunikniona - napisała chińska gazeta rządowa „The Global Times”. Oznajmiono, że Chiny nie cofną się i nie przestaną budować sztucznych wysp, które wywołują ostre spory z sąsiadami i USA.

Chiny tworzą Nowy Jedwabny Szlak. A Polska odegra kluczową rolę?

Kolej towarowa Chiny-Europa zyskuje coraz większą popularność, a jako część inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku znajduje się na liście priorytetów chińskiego rządu. To szansa dla Polski, gdyż przejeżdżają przez nią wszystkie pociągi – oceniają eksperci.

Iskrzy w Azji. "Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie próbował powstrzymywać US Navy"

Waszyngton broni swojej praktyki wykonywania lotów zwiadowczych blisko budowanych przez wojsko Chin sztucznych wysp na Morzu Południowochińskim. Podczas ostatniego z nich chińscy wojskowi wzywali Amerykanów do usunięcia się, ale ci nie usłuchali. - Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie próbował powstrzymywać US Navy od działania. To nie byłby dobry pomysł - stwierdził dyplomata USA.

Unikatowe nagranie z pokładu latającego zwiadowcy USA. Chińczycy próbowali go odgonić

Dziennikarze stacji CNN dostali bardzo rzadkie pozwolenie na wzięcie udziału w locie zwiadowczym na pokładzie samolotu US Navy. Najnowocześniejsza maszyna w swojej klasie, P-8A Poseidon, krążyła nad Morzem Południowochińskim w pobliżu sztucznych wysepek, budowanych przez Chińczyków. Ci zareagowali na to bardzo nerwowo, raz po raz wzywając Amerykanów do usunięcia się.

Chiny "próbują wytyczyć na nowo granice morskie"

Roszczenia terytorialne Chin do niezamieszkanych wysp na Morzu Południowochińskim zagrażają wolności i stabilności, a także niosą ryzyko prowokowania napięć, które mogą nawet doprowadzić do konfliktu - zadeklarował przedstawiciel władz USA.

Determinacja Chin "twarda jak skała". Trudna wizyta Kerry'ego w Pekinie

- Relacje Chin ze Stanami Zjednoczonymi pozostają stabilne - powiedział prezydent Xi Jinping. Amerykański sekretarz stanu John Kerry przyleciał do Pekinu w czasie, gdy spór terytorialny na Morzu Południowochińskim doprowadził do napięć w relacjach pomiędzy dwoma światowymi mocarstwami.

Chiny i Indie zacieśniają współpracę. To ma być "wiek Azji"

Chiński prezydent Xi Jinping, który gościł premiera Indii Narendrę Modiego w swym rodzinnym mieście Xi'an, podkreślał potrzebę budowy wzajemnego zaufania między obu krajami i umacniania współpracy. Modi wypowiadał się w podobnym tonie. Obie strony podkresliły konieczność zacieśnienia strategicznego parnerstwa na rzecz kształtowania porządku międzynarodowego i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Rosjanie i Chińczycy zaczynają swój pokaz siły na Morzu Śródziemnym

Dwie chińskie fregaty i rosyjska korweta przeszły przez tureckie cieśniny. Połączony zespół zmierza teraz na spotkanie kilku kolejnym okrętom rosysjkiej floty, które krążą po Morzu Śródziemnym. Razem mają przeprowadzić ćwiczenia Wspólne Morze 2015, pierwsze tego rodzaju u południowych wybrzeży Europy.

Japonia nie musi już czekać na atak. Jedna decyzja i będzie mogła wysłać armię w świat

Rząd w Tokio podjął w czwartek historyczną decyzję. Zaakceptował zmiany w prawie, które pozwolą Japonii - po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej - wysyłać żołnierzy do walki poza jej granicami. Teraz te działania musi potwierdzić jedynie parlament, w którym rząd premiera Shinzo Abe ma wyraźną większość. Chiny natychmiast zareagowały na tę decyzję stwierdzając, że „Japonia powinna wyciągać lekcje z historii i dbać o pokój” na świecie.

USA chcą wysłać wojska na sporne morze. Chiny zaniepokojone

Pentagon rozważa wysłanie lotnictwa i marynarki wojennej w celu zapewnienia wolności żeglugi na Morzu Południowochińskim. Na morzu tym, w związku z trwającym sporem o jego przynależność terytorialną, gwałtownie zwiększają swoją obecność Chiny.

Pierwsza zagraniczna baza Chin? Między Somalią i Jemenem

Pekin jest zainteresowany otwarciem morskiej bazy wojskowej w Dżibuti - poinformował prezydent tego afrykańskiego kraju zapewniając, że Chińczyczy są "mile widziani". Byłaby to pierwsza zagraniczna baza wojskowa Chin, które dotychczas unikały zaangażowania swojej armii w innych częściach świata.

Niemal całe USA w zasięgu chińskich rakiet balistycznych

Niemal całe terytorium Stanów Zjednoczonych jest w zasięgu chińskich rakiet balistycznych z głowicami atomowymi - wynika z raportu Pentagonu. Wkrótce Pekin będzie również zdolny do wystrzeliwania rakiet tego typu z okrętów podwodnych.

Chińczycy "serdecznie" zapraszają Rosjan na swoją defiladę

Dowództwo chińskich sił zbrojnych "serdecznie" zaprosiło Rosjan do wzięcia udziału we wrześniowej defiladzie w ramach obchodów zakończenia II wojny światowej w Azji. Rosjanie mają defilować na placu Tiananmen tak, jak Chińczycy po placu Czerwonym. Przyjechać może też Władimir Putin, co prawdopodobnie zniechęci wielu zachodnich przywódców.

Pentagon ostrzega: Chiny budują flotę niemal 42 tysięcy dronów

Chiny planują stworzyć flotę niemal 42 tysięcy dronów, startujących zarówno z lądu jak i lądowisk na morzu - ostrzega Pentagon w najnowszym raporcie na temat chińskiej armii. Pisze również o rozwoju technologii, które mają umożliwić sforsowanie amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Waszyngton chce ominąć Moskwę i Pekin w ONZ. Tylko nie bardzo wiadomo jak

Waszyngton chce mieć pewność, że ewentualne złamanie przez Iran negocjowanego wciąż porozumienia ws. programu atomowego będzie mogło zostać skontrowane przywróceniem sankcji ONZ, które mają być w ramach porozumienia zniesione. Problemem jednak mogą być Chiny i Rosja, które, dysponując prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa, mogą pokrzyżować plany ponownego ukarania Teheranu.