Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

Pentagon ostrzega: Chiny budują flotę niemal 42 tysięcy dronów

Chiny planują stworzyć flotę niemal 42 tysięcy dronów, startujących zarówno z lądu jak i lądowisk na morzu - ostrzega Pentagon w najnowszym raporcie na temat chińskiej armii. Pisze również o rozwoju technologii, które mają umożliwić sforsowanie amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Waszyngton chce ominąć Moskwę i Pekin w ONZ. Tylko nie bardzo wiadomo jak

Waszyngton chce mieć pewność, że ewentualne złamanie przez Iran negocjowanego wciąż porozumienia ws. programu atomowego będzie mogło zostać skontrowane przywróceniem sankcji ONZ, które mają być w ramach porozumienia zniesione. Problemem jednak mogą być Chiny i Rosja, które, dysponując prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa, mogą pokrzyżować plany ponownego ukarania Teheranu.

Wspólne manewry Rosji i Chin u wybrzeży Europy

Chińska i rosyjska flota przeprowadzą w połowie maja pierwsze wspólne manewry morskie na Morzu Śródziemnym. Będzie to też pierwsze takie "spotkanie" dwóch armii w tej części świata - poinformowało chińskie ministerstwo obrony.

Koreańscy dezerterzy zabijają Chińczyków? Trzy osoby martwe

Chińskie władze prowincjonalne potwierdziły w środę, że trzech mieszkańców wiosek położonych przy granicy z Koreą Północną zostało zabitych. Urząd miasta Helong w prowincji Jilin nie potwierdził jednak doniesień medialnych, że podejrzanymi są trzej dezerterzy z północnokoreańskiej straży granicznej.

Ministrowie w kontrowersyjnej świątyni

Dwie członkinie rządu Japonii odwiedziły świątynię szintoistyczną Yasukuni w Tokio, upamiętniającą poległych w wojnach Japończyków. Wizyty są od lat źródłem napięć z Chinami i Koreą Płd., dla których jest ona symbolem japońskiego militaryzmu.

Japonia na dwóch frontach. Rosja i Chiny męczą jak za zimnej wojny

Aż 944 razy od 31 marca 2014 r. do 31 marca 2015 r. Rosjanie i Chińczycy poderwali japońskie myśliwce, zbliżając się niebezpiecznie blisko przestrzeni powietrznej Japonii. To największa liczba od 30 lat - poinformowały Japońskie Siły Samoobrony, dodając, że nigdy w historii, poza rokiem 1984 r., Japończycy nie byli tak męczeni przez sąsiadów.

Chiny potępiają nowe japońskie podręczniki

Pekin potępił Tokio za zaaprobowanie podręczników szkolnych, w których potwierdza się japońską suwerenność nad spornymi wyspami na Morzu Wschodniochińskim i pomniejsza - zdaniem strony chińskiej - odpowiedzialność Japonii za drugą wojnę światową.

Wyścig lotniskowców. Czy Azja szykuje się do wojny?

Do służby w azjatyckich marynarkach wojennych wchodzą kolejne potężne okręty. Co potrafią nowoczesne lotniskowce, śmigłowcowce i duże okręty desantowe? Czy trwający wyścig w ich budowie oznacza, że Daleki Wschód szykuje się do wojny na morzu?

Chińczycy ewakuowali Polaków fregatą, Rosjanie samolotem. Ucieczka z płonącego Jemenu

Po raz pierwszy w historii konfliktów międzynarodowych chińskie władze ewakuowały ze strefy wojny przedstawicieli innych narodowości. W czwartkowe popołudnie z Adenu na południu Jemenu, gdzie trwają ciężkie walki o największy port w regionie, chińska fregata rakietowa zabrała na pokład m.in. Polaków - podało chińskie MSZ. Polskie MSZ informuje, że Chińczycy ewakuowali czterech Polaków, a 20 innych zabrali samolotami Rosjanie, którzy wcześniej przylecieli po swoich rodaków.

Chiny boją się amerykańskiej 7. Floty. Coraz bliżej morskiego sojuszu USA i Japonii

Już wkrótce amerykańskie okręty wojenne 7. Floty stacjonującej na zachodnim Pacyfiku będą mogły się pojawiać niedaleko wybrzeży Chin. Dostęp do regionu otworzy Amerykanom przewidywana na maj zmiana japońskiej konstytucji. Ma w niej zostać umieszczony zapis o możliwości stosowania "obrony kolektywnej" jej terytorium. Tokio chce w ten sposób zewrzeć szregi z Waszyngtonem i przeciwstawić się Chinom - zwraca uwagę agencja Reutera.

Chińskie okręty znów na wodach Japonii

Trzy statki chińskiej straży wybrzeża wpłynęły rano na japońskie wody terytorialne wokół spornych wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż wybrzeża. To już dziewiąty taki incydent od początku roku.

Iran już nie ustąpi? Szef MSZ: teraz kolej na sześć mocarstw

Rozmowy w Lozannie trwają bez przerwy od kilku dni, ale wygląda na to, że kilkadziesiąt godzin przed wyznaczonym terminem uzgodnienia porozumienia ws. irańskiego programu nuklearnego z obu stron pojawił się mur. Szef MSZ Iranu Javad Zafir stwierdził w sobotę po kolejnej serii rozmów, że teraz kolej na ustępstwa ze strony sześciu mocarstw, bo Teheran zrobił już, co w jego mocy, by doprowadzić do podpisania umowy negocjowanej od prawie półtora roku.

Chińczycy kupią port w Pireusie. Jest zgoda Aten

Jak zapewnił wicepremier Grecji Janis Dragasakis, Ateny zgodzą się na sprzedaż chińskiemu koncernowi Cosco Group udziałów w porcie w Pireusie. Do transakcji ma dojść “w ciągu najbliższych tygodni”.