Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

Kolejna noc starć po śmierci Chińczyka

Trzecią noc z rzędu trwały w Paryżu starcia policji z demonstrantami protestującymi przeciw brutalności francuskiej policji. Powodem protestów przedstawicieli mniejszości chińskiej jest zabicie przez policję w niejasnych okolicznościach 56-letniego Chińczyka.

Sami chcą zbudować okręty podwodne. W obawie przed Chinami

Tajwan sam zbuduje swoje okręty podwodne - ogłosiła prezydent Caj Ing-wen. Obawiający się Chin Tajwan spodziewa się sprzedaży przez USA nowego pakietu uzbrojenia, który obejmować ma między innymi kluczowe technologie budowy okrętów podwodnych.

Sekretarz stanu z misją uspokojenia sojuszników

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson podczas rozpoczętej w środę azjatyckiej podróży chce nakłonić władze w Tokio, Seulu i w Pekinie do zajęcia wspólnego stanowiska wobec Korei Północnej. Zamierza także zapewnić tradycyjnych sojuszników Stanów Zjednoczonych, że polityka America First nowej administracji nie oznacza dyplomatycznego wycofania się Waszyngtonu z Azji.

Pekin zapewnia: Chinom nie grozi "twarde lądowanie"

Premier Chin Li Keqiang podkreślił na konferencji prasowej po zakończeniu dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, że gospodarka chińska jest silna i nie grozi jej "twarde lądowanie".

Trump "chce zaprosić chińskiego przywódcę na Florydę"

Prezydent USA Donald Trump planuje zaprosić chińskiego przywódcę Xi Jinpinga do swojej posiadłości na Florydzie - poinformowała telewizja CNN, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela administracji prezydenta. Do spotkania miałoby dojść w kwietniu. Plany są jednak na razie, jak podkreślono, orientacyjne.

Izumo ma straszyć. Największy pokaz siły od wojny na Pacyfiku

Rząd w Tokio nakazał swojej flocie wykonanie niewidzianego od prawie wieku pokazu siły - podaje agencja Reutera. Największy japoński okręt - Izumo - ma wyruszyć w długi rejs, którego nie można zinterpretować inaczej niż jako wyzwanie rzucone pod adresem Chin. Okręt ma spędzić na morzu trzy miesiące, krążąc między innymi po wodach, które Pekin uznaje za swoje.

Amerykańska tarcza antyrakietowa wylądowała w Korei Południowej

Zaledwie dzień po kolejnych próbach rakietowych Korei Północnej Stany Zjednoczone rozpoczęły we wtorek przerzucanie do Korei Południowej pierwszych elementów systemu antyrakietowego THAAD - poinformowały amerykańskie i południowokoreańskie źródła wojskowe.

Turystów nie ma, są hakerzy. Napięcie wokół THAAD

Sprzeciwiając się planom rozmieszczenia przez USA zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej w Korei Południowej Chińczycy wstrzymali sprzedaż wycieczek do tego kraju, a hakerzy zaatakowali strony internetowe jednego z wielobranżowych koncernów z Seulu.

Półwysep pełen problemów. Chiny goszczą dyplomatę z Północy i grożą Seulowi

Wysoki rangą północnokoreański dyplomata przybył we wtorek do Pekinu. Wizyta ta następuje po tym, jak Chiny wstrzymały import węgla z Korei Północnej w ramach realizacji sankcji nałożonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie pogłębia się kryzys w relacjach Pekinu z Seulem na tle rozmieszczenia przez niego amerykańskich pocisków antyrakietowych.