Polityka zagraniczna Chin

Polityka zagraniczna Chin

Konflikt między USA i Chinami nieunikniony? Trzy punkty zapalne

Spór o wyspy na Morzu Południowochińskim, Korea Północna i Tajwan to punkty zapalne mogące doprowadzić do konfrontacji zbrojnej między USA a ChRL – ostrzega "Le Figaro". Francuski dziennik wskazuje, że za 10 lat potencjał Chin może pozwolić im realizować ambicje bez walki zbrojnej.

Odparli atak piratów na frachtowiec

Chińska marynarka wojenna poinformowała, że jej siły specjalne odparły atak piratów na frachtowiec płynący pod banderą Tuvalu w Zatoce Adeńskiej u wybrzeży Somalii - podała agencja Associated Press.

Wnuczka Trumpa zaśpiewała dla przywódcy Chin. Mama "bardzo dumna"

Ivanka Trump postanowiła pochwalić się na Instagramie nagraniem z powitania, jakie przygotowały dla prezydenta Chin Xi Jinpinga jej dzieci: 5-letnia Arabella i 3-letni Joseph. Pięciolatka wykonała tradycyjną piosenkę w języku mandaryńskim. Według doniesień mediów młodszy brat również popisał się artystycznym talentem i wyrecytował fragment poezji.

"Rozegrają najważniejszą na świecie partię szachów"

USA i Chiny grają o ogromną stawkę. Jeśli rozpoczynające się w czwartek rozmowy prezydentów tych państw, Donalda Trumpa i Xi Jinpinga poniosą klęskę, może to otworzyć drogę do zgubnego protekcjonizmu i konfrontacji militarnej - pisze "Financial Times".

Kolejna noc starć po śmierci Chińczyka

Trzecią noc z rzędu trwały w Paryżu starcia policji z demonstrantami protestującymi przeciw brutalności francuskiej policji. Powodem protestów przedstawicieli mniejszości chińskiej jest zabicie przez policję w niejasnych okolicznościach 56-letniego Chińczyka.

Sami chcą zbudować okręty podwodne. W obawie przed Chinami

Tajwan sam zbuduje swoje okręty podwodne - ogłosiła prezydent Caj Ing-wen. Obawiający się Chin Tajwan spodziewa się sprzedaży przez USA nowego pakietu uzbrojenia, który obejmować ma między innymi kluczowe technologie budowy okrętów podwodnych.

Sekretarz stanu z misją uspokojenia sojuszników

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson podczas rozpoczętej w środę azjatyckiej podróży chce nakłonić władze w Tokio, Seulu i w Pekinie do zajęcia wspólnego stanowiska wobec Korei Północnej. Zamierza także zapewnić tradycyjnych sojuszników Stanów Zjednoczonych, że polityka America First nowej administracji nie oznacza dyplomatycznego wycofania się Waszyngtonu z Azji.