Białoruś

Białoruś

Białoruski więzień polityczny, szef Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, Aleś Bialacki został wypuszczony z kolonii karnej i wraca do Mińska - poinformowało w sobotę Radio Swaboda. O jego uwolnienie zabiegała UE oraz międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaapelował na szczycie szefów rządów Wspólnoty Niepodległych Państw w Mińsku, by nie śpieszyć się z wyjściem z tej organizacji. Wystąpienie z WNP zapowiadała Ukraina, którą na szczycie reprezentował ambasador.

Prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu podpisali układ o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), która ma być odpowiedzią byłych republik radzieckich na Unię Europejską. EUG zacznie funkcjonować 1 stycznia 2015.

Porozumienie o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, które ma zostać podpisane w czwartek w Astanie, jest kompromisem różniącym się od tego, na co liczyła Białoruś – ocenił w środę prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka pogratulował Petrowi Poroszence zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich na Ukrainie, podkreślając, że dwustronne tradycje przyjaźni stanowią fundament dla wszechstronnej współpracy między dwoma krajami.