Senat

Senat

Za błędy trzeba przepraszać, za głupotę też trzeba przepraszać. Przez weekend wiele zrozumieliśmy - powiedziała przedstawicielka Lewicy Anna Maria Żukowska, odnosząc się do postawy większości posłów jej klubu w sprawie głosowania za przyznaniem podwyżek między innymi parlamentarzystom. W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. - Odpowiedzialne środowisko polityczne, nawet gdy popełnia błąd, to umie się z niego wycofać. Senat ratuje sytuację - ocenił poseł Michał Szczerba, który sam zagłosował przeciwko nowym przepisom.

Senat opowiedział się w czwartek wieczorem za poprawką do ustawy o ochronie zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu, skreślającą przepis o rekompensacie dla podmiotów, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

Nurt antyustrojowy, nurt narodowego populizmu oraz socjalny - to trzy nurty, jakie zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich można wyróżnić od czasu przejęcia władzy w 2015 roku przez Prawo i Sprawiedliwość. Adam Bodnar podczas swojego wystąpienia w Senacie stwierdził, że "ustrój Polski nie może już być definiowany jako prawdziwa demokracja konstytucyjna, lecz raczej jako demokracja nieskonsolidowana czy jako demokracja hybrydowa".