Senat

Senat

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski komentował w czwartek w Polskim Radiu podwyżki dla polityków. Stwierdził, że nie otrzymali ich "od 20 lat". Argumentował, że wszystkie pensje, czyli na przykład lekarzy, nauczycieli i polityków, są "jakoś ze sobą połączone". - Zaczyna się od siebie. Być może to jest nieeleganckie, ale tutaj na pewno muszą pójść i pójdą następne kroki.

Proces legislacyjny w Polsce jest ściśle określony przez konstytucję oraz regulaminy Sejmu i Senatu. Na proces ustawodawczy składają się czynności wymagane do uchwalenia ustawy: od inicjatywy ustawodawczej przez czytania w Sejmie i debatę w Senacie, po złożenie podpisu przez prezydenta i ogłoszenie uchwały w Dzienniku Ustaw. 

Ostatni dzień kadencji profesora Adama Bodnara - nowy Rzecznik Praw Obywatelskich jeszcze nie został wybrany. Senat musi zatwierdzić kandydaturę profesora Marcina Wiącka. Co ciekawe, dopiero w środę do Izby Wyższej - mieszczącej się w tym samym budynku - trafiła sejmowa uchwała potwierdzająca wybór posłów. Dawid Rydzek.