Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Lekarze rodzinni apelują do ministra zdrowia

Apelujemy o odpowiedzialne traktowanie życia naszych pacjentów - piszą do ministra zdrowia lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego. Chodzi o testy. Według nowych przepisów pacjent, aby mógł zostać skierowany, musi jednocześnie mieć aż cztery objawy, a tak dzieje się bardzo rzadko. Lekarze martwią się, że te regulacje służą nie pacjentom, ale władzy, by wypłaszczyć liczbę oficjalnie zakażonych. Sylwia Piestrzyńska. 

Lekarka o przebiegu teleporady: ja słyszę, czy pacjent tylko mówi, że ma duszność, czy naprawdę ma duszność

Poważny stan pacjenta jest przeciwwskazaniem do tego, ażeby wydłużać drogę trafienia tam, gdzie pacjent trafić powinien, czyli do oddziału chorób zakaźnych. Na pewno nie skierowałabym pacjenta w takim stanie na test na obecność koronawirusa - przekonywała w TVN24 lekarka Anna Osowska. Z takim podejściem nie zgadza się rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz - Nie możemy wysyłać 100 tysięcy pacjentów do lekarzy zakaźników, na SOR-y, oddziały zakaźne. Nie tędy droga - oświadczył.

Ognisko koronawirusa w poznańskim szpitalu

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u kilkudziesięciu osób w poznańskim szpitalu HCP. To komplikuje pracę placówki na dwóch oddziałach. Wstrzymano planowe przyjęcia, obowiązuje zakaz odwiedzin.

Szkoły w czasie pandemii

Okazuje się, że to wszystko po prostu działa - mówi minister edukacji Dariusz Piontkowski, podsumowując pierwszy tydzień po powrocie dzieci do szkół. Lista placówek z nauczaniem zdalnym nie jest długa, ale stale rośnie. - To stąpanie po polu minowym - ocenia z kolei dyrektor szkoły w Białymstoku, której kilka klas znalazło się na kwarantannie. Podobnych przypadków jest więcej. Sylwia Piestrzyńska.