WIADOMOŚCI WYBORCZE

WIADOMOŚCI WYBORCZE

"To nieludzkie, żeby piętnować ludzi, którzy dzięki procedurze in vitro mogą mieć dzieci"

- To obraża ludzi, którzy zostali zmuszeni do tego, żeby skorzystać z tej procedury - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 posłanka Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej Joanna Mucha. Odniosła się w ten sposób do słów Jana Dudy, kandydata na senatora i ojca prezydenta, który nazwał zabiegi in vitro "eksperymentem medycznym". Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził, że ta metoda budzi "wątpliwości moralno-etyczne". Wskazywał również, że "są różne inne metody walki z bezpłodnością".

Co z sądownictwem po wyborach? Kaczyński: ostatnia barykada, będziemy reformować

Zmiany w sądownictwie to jeden z symboli upływającej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości. Prezes partii Jarosław Kaczyński w ramach trwającej kampanii odwoływał się do tematu reformy wymiaru sprawiedliwości i zapowiedział, że w razie wygranej w wyborach PiS wróci do wprowadzania zmian. Politycy PiS - w tym Marcin Horała, który wziął udział w wyborczej debacie w TVN24 - przekonują, że podstawą do przeprowadzania reformy jest między innymi artykuł 180 konstytucji.

"Kobiety powinny w tych wyborach dać radę"

U nas każdy, dla kogo ważna jest demokracja, równość, szacunek dla innych ludzi, poszanowanie dla konstytucji, prawa człowieka, znajdzie dla siebie swoje miejsce - zapewniała kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak mówiła, odnosząc się do udziału Izabeli Leszczyny (PO-KO) w debacie "Czas decyzji" w TVN24, "kobiety powinny w tych wyborach dać radę i przekonać inne kobiety, że trzeba iść głosować".

"Pani Wassermann mówi o odbieraniu dzieciom komórek". Komentarze po słowach posłanki PiS

Jedno z pytań, które należałoby sobie postawić, brzmi: czy nie powinno być tak, że telefon z dostępem do internetu można posiadać od któregoś roku życia? - powiedziała w wywiadzie udzielonym Interii Małgorzata Wassermann, "jedynka" na liście Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie w wyborach do Sejmu. - Pani Wassermann mówi o odbieraniu dzieciom komórek - tak Jan Grabiec z klubu PO-KO skomentował w środę słowa posłanki.

Premier wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP na terenie całego kraju

"Z uwagi na wybory parlamentarne" premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie całego kraju stopień alarmowy BRAVO-CRP dotyczący bezpieczeństwa teleinformatycznego. Stopień alarmowy będzie obowiązywać od czwartku od godziny 00.01 do poniedziałku do godziny 23.59 - poinformował zastępca szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

"Zwycięzca mógł być tylko jeden"

We wtorek odbyła się w TVN24 debata "Czas decyzji", w której wzięli udział przedstawiciele wszystkich ogólnopolskich komitetów. Uczestnicy w mediach społecznościowych komentowali jej przebieg. "Gratki, szefie" - napisało PSL na Twitterze. "Zwycięzca może być tylko jeden" - ogłosiła Lewica. Także inni uczestnicy debaty przekonywali o swoim zwycięstwie.

Sprawa Mariana Banasia w debacie "Czas decyzji"

Jednym z tematów debaty "Czas decyzji" w TVN24 była sprawa Mariana Banasia i kamienicy w Krakowie, w której prowadzony był hotel na godziny. Szef Najwyższej Izby Kontroli po emisji materiału w "Superwizjerze" TVN na ten temat udał się na urlop bezpłatny do czasu wyjaśnienia sprawy.

"Zastali Polskę zieloną, a zostawiają zakopconą". Pomysły uczestników debaty na smog

W trzeciej części debaty "Czas decyzji" w TVN24 pytania dotyczyły klimatu i ekologii. Zmierzyli się z nimi: Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni), Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość), Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej), Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość), Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe).

Jak skrócić kolejki do lekarzy? Zobacz odpowiedzi uczestników debaty

Pytania w pierwszej części debaty "Czas decyzji: debata" w TVN24 dotyczyły ochrony zdrowia - jednego z najważniejszych tematów trwającej kampanii wyborczej. Zmierzyli się z nimi Izabela Leszczyna (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni), Marcin Horała (KW Prawo i Sprawiedliwość), Adrian Zandberg (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej), Krzysztof Bosak (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość), Władysław Kosiniak-Kamysz (KW Polskie Stronnictwo Ludowe).

Kaczyński: Przygotowujemy się na każdy wariant. Nawet na cięższy kryzys

Niezależnie od tego, czy w Europie będzie koniunktura czy dekoniunktura, jesteśmy na to wszystko przygotowani - zapewniał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na konwencji w Warszawie. - Przygotowujemy się na każdy wariant: niewielkiego spowolnienia wokół nas, na wariant lekkiego kryzysu, ciężkiego kryzysu. W każdym z tych wariantów będziemy kontynuowali naszą politykę społeczną i politykę rozwoju - zadeklarował.

Szyszko tłumaczy swoje słowa o żłobkach i modelu rodziny

Żłobki zawsze były koniecznością. Ta konieczność zaistniała również i w tej chwili. Program Prawa i Sprawiedliwości jest koniecznością, żeby przywrócić godność rodzinie i dziecku - mówił we wtorek na konferencji prasowej kandydat Zjednoczonej Prawicy do Sejmu i były minister środowiska Jan Szyszko. Tłumaczył swoje słowa, które padły w weekend w czasie przedwyborczej debaty w Pruszkowie. Powiedział wówczas między innymi, że żłobki "to spuścizna po poprzednim systemie, komunistycznym, ale również i PO".

Wałęsa poprosił PO "o zwolnienie go z danego słowa", potem usunął wpis

"Proszę publicznie PO o zwolnienie mnie z danego publicznie słowa, że będę głosował na PO. Chcę wesprzeć Kosiniaka-Kamysza" - napisał w mediach społecznościowych były prezydent Lech Wałęsa, który jeszcze dwa dni temu na konwencji wyborczej w Warszawie deklarował poparcie dla Koalicji Obywatelskiej. Po kilku godzinach wpis zniknął z jego konta.