WIADOMOŚCI WYBORCZE

WIADOMOŚCI WYBORCZE

Wiosna jest trzecią siłą polityczną. Daliśmy radę, dajemy radę. To pokazuje też, że postępowe siły w polskiej polityce są potrzebne - powiedział lider ugrupowania Robert Biedroń w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach". Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24 Wiosna zajęła trzecie miejsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jestem uskrzydlony, bo jestem związany ze środowiskiem politycznym, które po raz piąty z rzędu wygrało wybory - mówił w specjalnym programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jarosław Sellin. Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, "nad ranem będzie albo remis, albo PiS i Koalicja Europejska znajdą się bardzo blisko siebie". - Było takie przekonanie, że jak się wszyscy zjednoczą przeciwko PiS-owi, to PiS się już nie obroni. Obronił się i to przy dość sporej frekwencji - mówił prof. Maciej Gdula.

Mobilizacja wyborców i integrowanie opozycji - takie sposoby na polepszenie wyniku Koalicji Europejskiej w kolejnych wyborach wskazał przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach". Dopytywany, czy cieszy się z sondażowych wyników niedzielnych wyborów do europarlamentu odparł: - Cieszyć się będę w październiku, kiedy wygramy z PiS-em.

My się nie poddajemy, wyciągniemy wnioski, będziemy walczyli dalej - powiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) po ogłoszeniu wyników sondażu exit poll po zakończeniu głosowania do Parlamentu Europejskiego . Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24 jego ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS zdobyło 27 mandatów. Koalicja Europejska - 22, a Wiosna Roberta Biedronia - trzy. Oficjalne dane przekazała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza. Mandat z list PiS zdobyła m.in. była premier Beata Szydło, która zdobyła największe poparcie w skali kraju. Wśród kandydatów Koalicji Europejskiej najlepszy wynik osiągnął Jerzy Buzek.

Polacy wybrali w niedzielę posłów do Parlamentu Europejskiego. Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, na Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy zagłosowało 6,1 procent osób. - Mam nadzieję, że nastąpił przełom – powiedział lider ugrupowania, Janusz Korwin-Mikke.

43 procent uprawnionych do głosowania - tylu Polaków, według sondażu Ipsos dla TVN24, poszło w niedzielę do urn. To liczba, jakiej od wejścia Polski do Unii Europejskiej jeszcze nie było. W poprzednich wyborach do europarlamentu frekwencja była znacznie gorsza. Wtedy zagłosowało niemal dwa razy mniej wyborców - ledwie 23,83 procent Polaków.

Jesteśmy coraz bliżej, o wyciągnięcie ręki, do wyborczego zwycięstwa. Musimy być wszyscy razem, wtedy w październiku wygramy. I to jest nasz cel - powiedział lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna komentując na gorąco sondażowe wyniki wyborów do europarlamentu.

Austriacka Partia Ludowa (OeVP) kanclerza Sebastiana Kurza wyraźnie prowadzi w wyborach do Parlamentu Europejskiego przed opozycyjną Socjaldemokratyczną Partią Austrii (SPOe). Austriacka Partia Wolności (FPOe) jest na trzecim miejscu - informuje APA, podając prognozę na podstawie sondaży.

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w poniedziałek po południu ostateczne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 45,38 procent głosów, Koalicja Europejska - 38,47, a Wiosna - 6,06 procent głosów. Pozostałe ugrupowania znalazły się poniżej progu wyborczego. Frekwencja wyniosła 45,68 procent.