Tak jest

Tak jest

Zapadł wyrok w sprawie 5 letniego Maćka, którego kuratorka chciała odebrać dziadkom ze wzgledu na nadwagę chłopca. Sąd zdecydował, że dziecko zostanie z babcią i dziadkiem."Nie powinniśmy iść w stronę odbierania dzieci, zawsze wcześniej powinniśmy wykorzystać wszystkie inne środki."- komentowała Maria Rotkiel, psycholog.

Michał Rusinek, sekretarz Wisławy Szymborskiej, został okradziony w restauracji w centrum Krakowa. Pisarz postanowił pomóc policji w złapaniu kieszonkowców i opublikować ich zdjęcia na portalu społecznościowym, mimo ostrzeżeń policji. Zastrzeżenia do takiego postepowania ma Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Czy grozi mu kara za takie postępowanie?

Mazowsze nie mapieniędzy by zapłacić wrześniową ratę "janosikowego". Do budżetu wpłynie 127 tys. zł, zamiast 55 mln. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego twierdzi, że winien jest kryzys. SLD odpowiedzialnością obarcza samego marszałka, który ich zdaniem zrujnował finanse województwa.

Rada Warszawy podjęła decyzję, że w trakcie referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz nie będzie obwodów zamknietych. warszawska Wspólnota Samorządowa uważa, że to pomysł Platformy na obniżenie frekwencji. PO się broni- wniosek dotyczył referendum, a przedstawiciel komitetu referendalnego był przeciw.

Czy żywność ekologiczna jest zdrowsza, czy tylko droższa od konwencjonalnej? Dyskusja o ekologicznej żywności i ekorolnictwie budzi olbrzymie emocje. Odżywiania "eko" broniła prof. Ewa Rembiałkowska z SGGW - "Konsumenci ekologiczni wykazują lepszy stan zdrowia, taka żywność lepiej wpływa na zdrowie." Z tak postawioną tezą nie zgadzał się Marcin Rotkiewicz, dziennikarz naukowy tygodnika "Polityka" - "Nie ma istotnych różnic między żywnością konwencjonalną, a ekologiczną."

Trzeciego dnia protestów związki zawodowe zapowiadają, że będą demonstrować dopóki premier nie przestanie być premierem. Warunkiem koniecznym dla związkowców do powrotu do rozmów z rządem jest odwołanie ministra Kosiniaka-Kamysza. - Jeśli w przyszłości prezes Kaczyński zostanie premierem i nie wywiąże się z deklaracji wobec nas będziemy prowadzić wobec niego takie same działania jak dziś wobec Tuska - mówił Marek Lewandowski ze Związków Zawodowych "Solidarność"

Czy celibat w XXI wieku ma jeszcze sens? "Paradoksalnie dzisiaj celibat jest potrzebny bardziej niż kiedyś, kiedyś kwestia bezżeństwa księży była dogmatyzowana, dzisiaj w kontekście useksualizowania życia być może jest ona ważniejsza." - mówił ks. Kazimierz Sowa. "Mówi się, że ta wielka reforma kurii rzymskiej już puka do naszych drzwi." - prognozuje dr Magdalena Ogórek, publicystka.

Przyszły watyjański sekretarz stanu Stolicy abp Pietro Parolin w wywiadzie, którego udzielił dziennikowi "El Universal" z Caracas powiedział, że celibat księży nie jest dogmatem Kościoła i dlatego "można o nim dyskutować". Czy słowa hierarchy są zapowiedzią wielkich zmian w Kościele?

Fotoradary nie cieszą się sympatią wśród kierowców. Główny Inspektorat Transportu Drogowego chce to jednak zmienić. Urzędnicy zaplanowali kampanię, która ma ocieplić wizerunek tych urządzeń i wskazać na korzyści, które przynoszą. Promocja ma kosztować 4 miliony złotych. "Jestem zwolennikiem radarów ustawionych w miejscach, w których jest to naturalne, gdzie należy zwolnić, a nie ustawiania ich po to, żeby zapełnić dziurę budżetową" - apeluje Ryszard Kalisz. Natomiast Klaudia Podkalicka, kierowca rajdowy twierdzi, że w pierwszej kolejności powinno się edukować kierowców, dopiero potem ich karać.

"Państwo nadmiernie wycofuje się z odpowiedzialności za społeczeństwo, stąd m.in problemy z bezrobociem" - mówiła redaktor naczelna "Dziennika Trybuna", Katarzyna Wołk-Łaniewska. "Państwo nie powinno być stróżem nocnym i nie jest. Bo nie działa policja, wojsko, więc z tych funkcji, które są tradycyjnie przeznaczone dla państwa ono się wycofało. W zamian próbuje zająć się obszarami, o których nie ma pojęcia, jak np. edukacją - wyznaczając listę lektur, czy określając w jakim wieku dzieci mają iść do szkoły." - odpowiadał Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

W Warszawie związkowcy rozpoczęli protesty przeciwko polityce rządu. Sprzed gmachu kilku ministerstw dotarli przed budynek Sejmu. Według szacunków, samych związkowców, było ich nawet 23 tysiące. - Dzisiejsze protesty związkowców można nazwać sukcesem, bo udało się zebrać ludzi, co nie jest łatwe. I chociaż nadal jestem członkiem "Solidarności" z wieloma postulatami Dudy się nie zgadzam - mówi Jerzy Borowczak z Platformy Obywatelskiej. - Odrzucenie postulatów związkowców, projektów obywatelskich, pod którymi podpisało się ponad 100 tysięcy ludzi, jest niegodziwe. Rozumiem powody protestów związkowców- dodaje Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości.

"Nie może być tak, że w dniu wyborów, w których jest zakaz agitacji wyborczej, na ambonę wychodzi ksiądz proboszcz i mówi - głosujcie na jedyną słuszną partię"- tłumaczył Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD, powody dla których SLD chce zakazać prowadzenia agitacji wyborczej w Kościołach." Wy chcecie wprowadzić cenzurę, tak jak to było w PRL-u i mówić katolikom, w co mają wierzyć." - nie zgadzała się z Marzena Wróbel z Solidarnej Polski.

Z całej Polski do Warszawy zjadą związkowcy by protestować przeciwko rządowi. Będą postulować m.in. o likwidację elastycznego czasu pracy, obniżenia wieku emerytalnego i wzrostu płacy minimalnej.

W środę ruszają w Warszawie czterodniowe Ogólnopolskie Dni Protestu przeciwko polityce rządu. Ludzie nie przyjadą do Warszawy, by palić opony. Oni będą walczyć o lepsze rządzenie - przekonywał przewodniczący OPZZ Jan Guz. - Zachęcam, aby zamiast manifestować usiedli państwo z nami do debaty, próbował przekonać go Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej.

Na Podkarpaciu wygrywa kandydat PiS. Gowin odchodzi z Platformy. Partia rządząca zaczyna tonąć?" Taką tezę stawia przewodniczący klubu parlamentarnego PiS, Mariusz Błaszczak - "Zaczęło się w Rybniku, potem Elbląg teraz Podkarpacie. W PO wszystko zaczyna się kruszyć." Protestuje Sławomir Neuamnn z PO - "Wybory uzupełniające do Senatu nigdy nie są miarodajne. Nikogo chyba nie dziwi to, że wygrał senator PiSu. Jakby PiS przegrał wybory na Podkarpaciu, to partia mogłaby zacząć się pakować."

Dodatkowe zajęcia za złotówkę. Miało być dobrze, a wyszło jak zwykle. Tysiące rodziców domaga się zmian w ustawie Ministerstwa Edukacji, która zakłada wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z uboższych rodzin w ramach akcji "Przedszkole za złotówkę". Ustawa zakłada, że cena każdej dodatkowej godziny dziecka w przedszkolu nie może przekraczać złotówki. "Chodzi o uwzględnienie ważnej wartości w wychowaniu dzieci czyli równości" uważa publicysta Roman Kurkiewicz. "Teraz nauczycielki, które skończyły pedagogikę będą uczyły dzieci języka angielskiego czy rytmiki. To jest bardzo zły pomysł." - stwierdziła Karolina Elbanowska, prezes fundacji rzecznik praw rodziców.

"Jerzy Buzek i Jerzy Hausner mylą się krytykując rządowe decyzje w sprawie OFE. Jestem absolutnie przekonany, że to jest dobra propozycja i że dług jest tym złem największym." - komentował Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze, list byłego premiera i byłego ministra gospodarki w rządzie SLD w którym zmiany w OFE opisali jako szkodliwe dla gospodarki.

Nie ma zgody w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego. Kompromis uzgodniony przez ministra Boniego i kardynała Nycza zakładał 0,5 proc. odpis podatkowy. Biskupi jednak nie zgadzają się na zaproponowany im rządowy projekt i chcą zmian.