Tak jest

Tak jest

"Ramię w ramię po równość"

Dariusz Michalczewski, były bokser, został twarzą kampanii "ramię w ramię po równość- osoby LGBT i przyjaciele". Poparcie to spotkało się z krytyką osób o konserwatywnych poglądach.

Mieszkanie dla bogatych?

Narodowy Bank Polski krytykuje projekt "Mieszkanie dla młodych". Jak twierdzi, ma on służyć głównie bankom i deweloperom. NBP proponuje, by przeprowadzić w nim zmiany, m.in. włączyć do projektu mieszkania z rynku wtórnego. Swoje propozycje i uwagi dotyczące "MdM" przedstawiali goście programu "Tak jest".

Premier Kopacz kontra górnicy

1 października, w dniu expose premier Ewy Kopacz, górnicy przyjadą do Warszawy przypomnieć o złej sytuacji finansowej spółek węglowych.

Homoseksualizm a tolerancja

Po geście poparcia Dariusza Michalczewskiego dla osób LGBT, na byłego mistrza świata w boksie spłynęły liczne słowa krytyki - w tym najbardziej ostra, ze strony właściciela jednego z browarów. Jak jednak tłumaczy swoją postawę były sportowiec, każdy ma prawo do równego traktowania, niezależnie od wykonywanego zawodu i preferencji seksualnych. O tym jak postrzegany jest homoseksulizm przez sportowców, ale i zwyklych ludzi, rozmawiali goście programu Tak jest: Dariusz Michalczewski i Jan Tomaszewski.

Powroty do rządu

"To bardzo mocna ekipa ludzi, którzy są zmotywowani do pracy" - tak o nowej "drużynie Ewy Kopacz" mówili dziś kandydaci na ministrów. Sporo politycznych emocji wzbudziła nominacja Grzegorza Schetyny na stanowisko Ministra Spraw Zagranicznych. "Na krótką metę pani Kopacz kupiła sobie święty spokój, dlatego chciała mieć Schetynę wewnątrz rządu, żeby na zewnątrz jej nie podkopywał" - twierdzi europosel PiS, Ryszard Czarnecki. "Polacy ucieszyli się z tego, że zobaczyli dziś polityków, którzy niegdyś mocno ze sobą dyskutowali" - odpowiadał drugi z gości programu "Tak jest", wybrany dziś na ministra sprawiedliwości, Cezary Grabarczyk.

Feminizacja języka w polityce

"Premierka" - brzmi dziwnie i śmiesznie, czy powinno wejść na stałe do naszej mowy? O to czy powinno się feminizować język spierali się goście Tak Jest - polonistka Marta Konarzewska i socjolog prof. Ireneusz Krzemiński.

Więźniowie domagają się eutanazji

Belgijski sąd zezwolił na eutanazję mordercy i gwałciciela Franka Van Den Bleekena, od trzydziestu lat odsiadującego karę dożywocia. Zgoda, którą otrzymał osadzony, zachęciła już - donoszą miejscowe media - innych więźniów do pójścia w jego ślady. - Jest to kara śmierci wprowadzona tylnymi drzwiami i ucieczka od wyroku. On mówi, że chce uciec od cierpienia, ale to cierpienie jest jego karą za popełnione przestępstwa - uważa filozof, prof. Zbigniew Mikołejko. - Każdy ma prawo do dobrej śmierci, a eutanazja to dobra śmierć - stwierdza poseł Twojego Ruchu - Armand Ryfiński.

Paragrafy na e-papierosy

Resort zdrowia przygotowuje zmianę przepisów dotyczących e-papierosów. Chodzi o wprowadzenie zakazu używania ich w miejscach publicznych oraz sprzedaży nieletnim. Jak mówił wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, elektroniczne papierosy nie są obecnie uregulowane przepisami - "Dzieci i młodzież sięgaja po e-papierosy, nie mając dostępu do tych tradycyjnych." Artur Ziółkowski ze "Stowarzyszenia na rzecz E-Palenia" przypominał, że ten produkt jest przeznaczony do osób dorosłych, a jego organizacja oddolnie wprowadziła zakaz sprzedaży nieletnim na poziomie sklepów.

Kiedy zakończy się sprawa Józefa Wesołowskiego?

Polska prokuratura nie wie gdzie on przebywa, a Watykan nie ujawnia dowodów. Józef Wesołowski, oskarżony o pedofilię były dychowny, nie został jeszcze osądzony. Goście programu Tak jest - Kazimiera Szczuka i Marian Piłka - rozmawiali o tym, jak może wyglądać najbliższa przyszłość byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie.

Kościół a odszkodowania

W piątek byli biskupi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zeznawali przed sądem w procesie o odszkodowanie i zadośćuczynienie od Kościoła, którego żąda Marcin K., ofiara księdza pedofila z Kołobrzegu.

Czy edukacja seksualna jest potrzebna?

Według badań zleconych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej większość uczniów i rodziców chce edukacji seksualnej w szkołach. Natomiast przeciwnicy tych zajęć walczą o zaostrzenie przepisów kodeksu karnego, mających sankcjonować "zachęcanie do zachowań seksualnych"

Odpowiedzialność Kościoła

Molestowany w dzieciństwie przez księdza Marcin K. domaga sie odszkodowania za swoją krzywdę od parafii duchownego oraz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jak mówił Michał Więckiewicz z fundacji "Stop Przedawnieniu", Kościół powinien ponosić w takich sytuacjach taka samą odpowiedzialność, jak firmy komercyjne za swoich pracowników. "Polski Kościół nie bije się w pierś, tylko zamiata pedofilię pod dywan" oskarżał Więckiewicz. Innego zdania był Rafał Dorosiński z instytutu Ordo Iuris, który przypominał, iż nie ma w prawie zasady odpowiedzialności zbiorowej. "Episkopat i papież przepraszali za pedofilię częściej, niż jakiekolwiek inne środowiska" dodał Dorosiński.

Stanowisko Kościoła w sprawie in vitro

Podczas pielgrzymki rodzin archidiecezji krakowskiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej kard. Stanisław Dziwisz wypowiedział się na temat zapłodnienia in vitro "Nie godzimy się na stosowanie niemoralnej metody poczęcia dziecka, zwanej metodą in vitro"

Kary za edukację seksualną?

2 lata więzienia za zachęcanie nieletnich do zachowań seksualnych - taką karę przewiduje obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu Karnego, który przygotował komitet "Stop pedofilii". Pod projektem podpisało się 250 tysięcy osób. Celem zaproponowanej nowelizacji jest "umożliwienie ścigania osób demoralizujących młodzież pod osłoną prowadzenia edukacji". W ocenie autorów zagwarantuje ona młodym ludziom ustawową ochronę przed demoralizacją i "seksualizacją".

Zapłacił grzywnę za skazanego, który ukradł batonika. Sąd uznał jego zachowanie za szkodliwe społecznie.

Szef koszalińskiego więziennictwa jednak winny. Pułkownik Krzysztof Olkowicz zdaniem sądu złamał prawo wpłacając czterdzieści złotych grzywny za osadzonego w areszcie niepełnosprawnego intelektualnie mężczyznę, którego wcześniej skazano za kradzież batonika o wartości 99-ciu groszy. Zdaniem prof. Moniki Płatek ten wyrok to sygnał: "nie podskakujcie nam sędziom, bo my możemy się mylić". Inaczej ten przypadek ocenia była minister sprawiedliwości Barbara Piwnik, która podkreśla, że "nie można dawać funkcjonariuszom więziennym prawa do anulowania wyroków".

Kościół, Unia i gender

Najwyższa Izba Kontroli odmówiła przeprowadzenia kontroli sposobu wydawania środków unijnych przez instytucje katolickie. W tej sprawie do NIK zwróciła sie wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Jej zdaniem, Kościół łamie zasady wykorzystywania funduszy europejskich przy projektach, wymagających przestrzegania reguły "gender mainstreaming". Jak mówił poseł Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu, Kościół powinien w takiej sytuacji pieniądze zwrócił: "Nie ma świętych krów". Nie zgadzała się z nim Beata Kempa z Solidarnej Polski, której zdaniem instytucje katolickie mają jedynie obowiązek realizować zasadę równości szans, a nie płci. "Uderzanie w Kościół jest wpisane w prymitywną retorykę Nowickiej" dodała posłanka.

Spór o metodę in vitro

"Nie godzimy się na stosowanie niemoralnej metody poczęcia dziecka, zwanej metodą in vitro" - mówił kardynał Stanisław Dziwisz do pielgrzymow zebranych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wspominał także o kulturze hedonizmu oraz egozimu i skwitował, ze nalezy wybierac inna metodę. Na temat metody zapłodnienia in vitro dyskutowały w programie "Tak jest" Agnieszka Ziółkowska, urodzina dzięki metodzie in vitro oraz Kaja Godek z Fundacji Pro-prawo do życia.

"Szpica" NATO w Polsce?

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zasugerował, że kwatera główna sił błyskawicznego reagowania, o których stworzeniu zadecydowano na szczycie NATO w Newport, mogłaby znajdować się w Polsce. Zdaniem europosła PO, Michała Boniego, taka decyzja znacząco podniosłaby poziom bezpieczeństwa naszego kraju. "NATO wraca do swojej podstawowej funkcji, jaką jest obrona granic" mówił Boni. Zdaniem Jarosława Sellina, bezpieczeństwo może zapewnić tylko stała obecność wojsk Sojuszu. "Bazy muszą mieć silny kompotent armii amerykańskiej, bo tylko tej armii boi się Rosja" dodał poseł PiS.

W co gra prezydent?

Premier Donald Tusk złoży dymisję prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Krótko po tym nazwisko nowego premiera, który będzie zabiegał o większość w Sejmie, usłyszymy od prezydenta Bronisława Komorowskiego. W programie Tak Jest prezydencki doradca Henryk Wujec oraz Paweł Poncyljusz rozmawiali o roli głowy państwa w procesie wyłaniania nowego premiera.

PO: Kopacz na premiera

Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej rekomendował Ewę Kopacz na stanowisko premiera. Kandydaturę marszałek Sejmu musi jednak zaakceptować prezydent. Jak mówiła Urszula Augustyn z PO, dopiero po spotkaniu Donalda Tuska z Bronisławem Komorowskim zostanie ogłoszone nazwisko nowego szefa rządu. Jacek Sasin z PiS przekonywał, że Kopacz nie jest dobrą kandydatką na to stanowisko, a nowy premier powinien wyłonić się z przyspieszonych wyborów. "Każdy premier z układu politycznego PO-PSL będzie przynajmniej tak samo zły jak Tusk" mówił poseł PiS.