Tak jest

Tak jest

Paragrafy na e-papierosy

Resort zdrowia przygotowuje zmianę przepisów dotyczących e-papierosów. Chodzi o wprowadzenie zakazu używania ich w miejscach publicznych oraz sprzedaży nieletnim. Jak mówił wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, elektroniczne papierosy nie są obecnie uregulowane przepisami - "Dzieci i młodzież sięgaja po e-papierosy, nie mając dostępu do tych tradycyjnych." Artur Ziółkowski ze "Stowarzyszenia na rzecz E-Palenia" przypominał, że ten produkt jest przeznaczony do osób dorosłych, a jego organizacja oddolnie wprowadziła zakaz sprzedaży nieletnim na poziomie sklepów.

Kiedy zakończy się sprawa Józefa Wesołowskiego?

Polska prokuratura nie wie gdzie on przebywa, a Watykan nie ujawnia dowodów. Józef Wesołowski, oskarżony o pedofilię były dychowny, nie został jeszcze osądzony. Goście programu Tak jest - Kazimiera Szczuka i Marian Piłka - rozmawiali o tym, jak może wyglądać najbliższa przyszłość byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie.

Kościół a odszkodowania

W piątek byli biskupi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zeznawali przed sądem w procesie o odszkodowanie i zadośćuczynienie od Kościoła, którego żąda Marcin K., ofiara księdza pedofila z Kołobrzegu.

Czy edukacja seksualna jest potrzebna?

Według badań zleconych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej większość uczniów i rodziców chce edukacji seksualnej w szkołach. Natomiast przeciwnicy tych zajęć walczą o zaostrzenie przepisów kodeksu karnego, mających sankcjonować "zachęcanie do zachowań seksualnych"

Odpowiedzialność Kościoła

Molestowany w dzieciństwie przez księdza Marcin K. domaga sie odszkodowania za swoją krzywdę od parafii duchownego oraz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Jak mówił Michał Więckiewicz z fundacji "Stop Przedawnieniu", Kościół powinien ponosić w takich sytuacjach taka samą odpowiedzialność, jak firmy komercyjne za swoich pracowników. "Polski Kościół nie bije się w pierś, tylko zamiata pedofilię pod dywan" oskarżał Więckiewicz. Innego zdania był Rafał Dorosiński z instytutu Ordo Iuris, który przypominał, iż nie ma w prawie zasady odpowiedzialności zbiorowej. "Episkopat i papież przepraszali za pedofilię częściej, niż jakiekolwiek inne środowiska" dodał Dorosiński.

Stanowisko Kościoła w sprawie in vitro

Podczas pielgrzymki rodzin archidiecezji krakowskiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej kard. Stanisław Dziwisz wypowiedział się na temat zapłodnienia in vitro "Nie godzimy się na stosowanie niemoralnej metody poczęcia dziecka, zwanej metodą in vitro"

Kary za edukację seksualną?

2 lata więzienia za zachęcanie nieletnich do zachowań seksualnych - taką karę przewiduje obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu Karnego, który przygotował komitet "Stop pedofilii". Pod projektem podpisało się 250 tysięcy osób. Celem zaproponowanej nowelizacji jest "umożliwienie ścigania osób demoralizujących młodzież pod osłoną prowadzenia edukacji". W ocenie autorów zagwarantuje ona młodym ludziom ustawową ochronę przed demoralizacją i "seksualizacją".

Zapłacił grzywnę za skazanego, który ukradł batonika. Sąd uznał jego zachowanie za szkodliwe społecznie.

Szef koszalińskiego więziennictwa jednak winny. Pułkownik Krzysztof Olkowicz zdaniem sądu złamał prawo wpłacając czterdzieści złotych grzywny za osadzonego w areszcie niepełnosprawnego intelektualnie mężczyznę, którego wcześniej skazano za kradzież batonika o wartości 99-ciu groszy. Zdaniem prof. Moniki Płatek ten wyrok to sygnał: "nie podskakujcie nam sędziom, bo my możemy się mylić". Inaczej ten przypadek ocenia była minister sprawiedliwości Barbara Piwnik, która podkreśla, że "nie można dawać funkcjonariuszom więziennym prawa do anulowania wyroków".

Kościół, Unia i gender

Najwyższa Izba Kontroli odmówiła przeprowadzenia kontroli sposobu wydawania środków unijnych przez instytucje katolickie. W tej sprawie do NIK zwróciła sie wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka. Jej zdaniem, Kościół łamie zasady wykorzystywania funduszy europejskich przy projektach, wymagających przestrzegania reguły "gender mainstreaming". Jak mówił poseł Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu, Kościół powinien w takiej sytuacji pieniądze zwrócił: "Nie ma świętych krów". Nie zgadzała się z nim Beata Kempa z Solidarnej Polski, której zdaniem instytucje katolickie mają jedynie obowiązek realizować zasadę równości szans, a nie płci. "Uderzanie w Kościół jest wpisane w prymitywną retorykę Nowickiej" dodała posłanka.

Spór o metodę in vitro

"Nie godzimy się na stosowanie niemoralnej metody poczęcia dziecka, zwanej metodą in vitro" - mówił kardynał Stanisław Dziwisz do pielgrzymow zebranych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wspominał także o kulturze hedonizmu oraz egozimu i skwitował, ze nalezy wybierac inna metodę. Na temat metody zapłodnienia in vitro dyskutowały w programie "Tak jest" Agnieszka Ziółkowska, urodzina dzięki metodzie in vitro oraz Kaja Godek z Fundacji Pro-prawo do życia.

"Szpica" NATO w Polsce?

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zasugerował, że kwatera główna sił błyskawicznego reagowania, o których stworzeniu zadecydowano na szczycie NATO w Newport, mogłaby znajdować się w Polsce. Zdaniem europosła PO, Michała Boniego, taka decyzja znacząco podniosłaby poziom bezpieczeństwa naszego kraju. "NATO wraca do swojej podstawowej funkcji, jaką jest obrona granic" mówił Boni. Zdaniem Jarosława Sellina, bezpieczeństwo może zapewnić tylko stała obecność wojsk Sojuszu. "Bazy muszą mieć silny kompotent armii amerykańskiej, bo tylko tej armii boi się Rosja" dodał poseł PiS.

W co gra prezydent?

Premier Donald Tusk złoży dymisję prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Krótko po tym nazwisko nowego premiera, który będzie zabiegał o większość w Sejmie, usłyszymy od prezydenta Bronisława Komorowskiego. W programie Tak Jest prezydencki doradca Henryk Wujec oraz Paweł Poncyljusz rozmawiali o roli głowy państwa w procesie wyłaniania nowego premiera.

PO: Kopacz na premiera

Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej rekomendował Ewę Kopacz na stanowisko premiera. Kandydaturę marszałek Sejmu musi jednak zaakceptować prezydent. Jak mówiła Urszula Augustyn z PO, dopiero po spotkaniu Donalda Tuska z Bronisławem Komorowskim zostanie ogłoszone nazwisko nowego szefa rządu. Jacek Sasin z PiS przekonywał, że Kopacz nie jest dobrą kandydatką na to stanowisko, a nowy premier powinien wyłonić się z przyspieszonych wyborów. "Każdy premier z układu politycznego PO-PSL będzie przynajmniej tak samo zły jak Tusk" mówił poseł PiS.

Kaczyński i "tranwerstyci"

Prezes PiS, podczas spotkania z wyborcami w Garwolinie wyraził się niepochlebnie o osobach transpłciowych, deklarując, że jego rząd nie będzie się zajmował tym, aby "ci tacy różni odmienni, bardzo dziwni, mieli w Polsce lepiej i byli eksponowani." Wiecemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich skomentował słowa prezesa PiS: "wypowiedź Kaczyńskiego zrozumiałem tak, że trzeba zagnać mniejszości seksualne do rezerwatu, by innym żyło się lepiej." Swojego lidera bronił poseł Jan Dziedziczak, mówiąc, że jeśli Kaczyński znów obejmie władzę, mniejszości seksualne "będą miały takie same prawa jak inni, a chodzi o to, żeby nie miały lepiej."

Kto będzie nowym premierem?

Po wyborze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej i w związku z jego przyszłą przeprowadzką do Brukseli - trwają spekulacje o tym, kto będzie nowym szefem rządu. O najbliższej politycznej przyszłości - także tej dotyczącej wewnętrznych spraw Platformy Obywatelskiej - rozmawiali goście programu Tak jest: Mariusz Kamiński i Sławomir Neumann.

Związek u notariusza

Jędrzej i Marek Idziak-Sępkowscy, by stworzyć homoseksualny związek, podpisali u notariusza "Umowę partnerską". Podczas ceremonii, tak jak podczas ślubu, przysięgali sobie miłość, wierność i uczciwość. Jak mówili, "my jako obywatele musimy popisywać się "drzymałowym" sprytem, by godnie żyć." Poseł Andrzej Dera z Solidarnej Polski przypominał jednak, że instytucja małżeństwa jest zarezerowana dla par heteroseksualnych nie bez przyczyny. "Małżeństwa mają przywileje, wynikające z konstytucji, nadane ze względu na to, że rodzą się w nich dzieci i państwo ma w tym żywotny interes."

Z widokiem na Brukselę

Donald Tusk i premier Danii Helle Thorning-Schmidt to kandydaci na stanowisko szefa Rady Europejskiej - donosi dziennik "Financial Times". Decyzja zapadnie w sobotę. Zdaniem Stefana Niesiołowskiego, odejście Tuska do Brukseli oznaczałoby porażkę Platfromy w wyborach parlamentarnych. "Nie widzę szans, by Platforma pod innym kierownictwem poradziła sobie z PiS-owską recydywą." Beata Kempa z Solidarnej Polski uważa, że w razie objęcia przez premiera unijnego stanowiska, rząd powinien podać się do dymisji. "Nic nie jest w stanie zatrzymać spadających sondaży Platformy." dodała posłanka.

Propozycje rządowe - realne zmiany czy populistyczne obietnice przedwyborcze?

W Sejmie premier Donald Tusk zapowiedział wzrost emerytur i rent oraz zwiększenie ulg podatkowych na dzieci. - Nie ulega wątpliwości, że to co zapowiedział premier, to nie jest nawet kiełbasa, ale są to kiełbaski wyborcze rzucone do różnych grup społecznych - ocenia plany rządu Zbigniew Kuźmiuk z PiS. - Niech PiS położy na stole swoją propozycje, będziemy się nad nią zastanawiali - ripostowała mu Urszula Augustyniak z PO.

Status embrionu

Zespół ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski przygotował projekt w sprawie statusu ludzkiego embrionu. Biskupi zaznaczyli, że metoda in vitro jest nie do pogodzenia z katolicką nauką. Jak mówił Marcin Przeciszewski z KAI, życie ludzkie zaczyna się od momentu poczęcia, "więc Kościół ma obowiązek, jako sumienie demokracji, wypowiadać się przeciw zabijaniu embrionów." Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka odpowiadała natomiast, że skoro naukowcy mają wątpliwości, kiedy można już mówić o człowieku w przypadku zarodka, "to prawo stanowione nie może być oparte na tak wątłych podstawach."

Chcą legalnej marihuany w całej Unii.

W krajach Unii Europejskiej trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim wnioskiem dotyczącym legalizacji marihuany. Do tej pory najwięcej zebrano w Polsce. "Mam nadzieję, że Komisja Europejska rozpatrzy sprawę obiektywnie i odrzuci projekt" - mówi przeciwny tej inicjatywie Marek Jurek. "A ja, że rozpatrzy obiektywnie i projekt przyjmie" - odpowiada Kamil Sipowicz.