Tak jest

Tak jest

Zarząd Platfomy Obywatelskiej spotkał się by ustalić zo zrobić po opublikowaniu nagrań z których wynika, że delegatom oferowano stanowiska w zamian za oddanie głosu na Jacka Protasiewicza."To jest bardzo trudny czas dla Platformy i to jest wielki cios dla PO. Ale w polityce można ze wszystkiego wyjść - ważne, żebyśmy wyszli z tego przez prawdę" mówił Robert Tyszkiewicz, przewodniczący podlaskich struktur PO.

Kuria warszawsko-praska apeluje, by katolicy nie uczestniczyli w zabawach haloweenowych. - Buntuję się przeciwko zawłaszczaniu sfery publicznej przez kościół - komentuje dziennikarz muzyczny Mikołaj Lizut. - Apel kurii warszawsko-praskiej jest skierowany do ludzi wierzących, a nie do ogółu - kontrargumentuje ks. Wojciech Pełka i tłumaczy, że kościół musi przypominać wiernym, że praktyki okultystyczne są zabronione przez katechizm.

"Wszystko wskazuje na to, że w Platformie przypadki takie, jak pokazane na taśmie, nie były incydentami" - mówił Zbigniew Kuźmiuk z PiS. "Platforma się nie rozpadnie, choć mamy rzeczywisty problem. Takie sytuacje nie powinny się nigdy zdarzać. Propozycje korupcji za głos, jeśli padły, wymagają działań prokuratury. Wszyscy musimy się tłumaczyć za to, co się dzieje w jednym regionie" - odpowiadał Sławomir Neumann z PO.

"Nie widzę w Platformie osoby z taką pozycją jaką miał kiedyś Marek Borowski w SLD, która mogłaby rozbić Platformę od wewnątrz" - mówił Leszek Miller,przewodniczący SLD.

Przegrane wybory na Dolnym Śląsku i afera z taśmami mogą doprowadzić do odejścia Grzegorza Schetyny z Platformy. Tym bardziej, że od dawna mówi się o konflikcie pomiędzy nim a szefem partii, Donaldem Tuskiem. Jednak gdyby Schetyna pociągnął za sobą swoich zwolenników, rządząca koalicja straciłaby większość w parlamencie. Przed takim scenariuszem przestrzegał gość Tak Jest, Stefan Niesiołowski. Zdaniem posła PO, jeśli Schetyna odejdzie, to stanie się odpowiedzialny za ewentualny powrót Jarosława Kaczyńskiego do władzy.

Grzegorz Schetyna, który był faworytem przegrywa z Jackiem Protasiewiczem, stronnikiem Donalda Tuska. Później media docierają to nagrań z których wynika, że zwolennicy Protasiewicza za poparcie swojego kandydata oferowali pracę w państwowych spółkach. Czy wybory przewodniczącego PO na Dolnym Śląsku podzielą Platformę?

PSL chce zakazać mediom publikacji sondaży wyborczych na tydzień przed wszystkimi wyborami. "Różnice między sondażami wynoszą czasem nawet 10% i to wprowadza ludzi w błąd"- bronił pomysłu swojej partii Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL. "Obywatele mają prawo wiedzieć - jesteśmy jak na giełdzie i inwestujemy głosując. Skoro tak jest, to ja chcę wiedzieć co robią inni obywatele zanim zainwestuję - i po to są sondaże. Wszystkie alternatywy wobec sondaży są słabsze." - przekonywał prof. Radosław Markowski z SWPS.

Premiera Tadeusza Mazowieckiego wspominają prof. Ryszard Bugaj, uczestnik obrad Okrągłego Stołu i Marcin Święcicki, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

- Tadeusz Mazowiecki nie miał w sobie ducha krucjaty, to był budowniczy mostów między obozami politycznymi, a także między narodami. Mazowiecki zawsze czuł, że trzeba budować dialog – siadać do stołu z oponentem i, przynajmniej na czas rozmowy, przyjąć założenie, że nie jest się posiadaczem stuprocentowej prawdy. Między mną a Mazowieckim wielokrotnie była różnica zdań, ale nie przeszkadzało nam to w utrzymywaniu bardzo przyjaznych stosunków - wspomina Tadeusza Mazowieckiego, Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

Prof. Chris Cieszewski z Uniwersytetu Georgii twierdzi, że brzoza o którą miał zahaczyć Tu-154M była ścięta już 5 kwietnia. "To jest kolejna absurdalna teoria, zwłaszcza, że nowy ekspert już sam się z niej powoli wycofuje." - mówiła Joanna Senyszyn z SLD. "Jeżeli amerykański naukowiec polskiego pochodzenia, Chris Cieszewski, udowadnia, że brzoza była ścięta wcześniej, to wydaje się, że on ma większe kwalifikacje." - bronił teorii profesowa Ryszard Czarnecki z PiS.

Nie tylko niemiecka kanclerz była podsłuchiwana przez amerykańskie służby- twierdzi brytyjski The Guardian. Dziennik powołując się na informacje przekazane przez Edwarda Snowdena podaje, że Stany Zjednoczone monitorowały numery 35 światowych przywódców. - Rozumiem zbieranie informacji na potrzeby walki z terroryzmem, ale nie rozumiem personalizacji takich podsłuchów - mówi gen. Marek Dukaczewski, były szef WSI. - Podstawową kwestią dla mnie jest to, czy polskie służby wiedziały o tym, że nasi obywatele są podsłuchiwani - domaga się informacji poseł Ryszard Kalisz.

"Ktoś, kto w chwili popełniania morderstwa był poczytalny i zdrowy psychicznie, ale w trakcie odsiadywania kary stwierdzi się zaburzenia, również będzie adresatem tej ustawy" - tak o ustawie o izolowaniu najgroźniejszych przestępców mówiła w programie posłanka PO Elżbieta Radziszewska. Ripostowała jej prof. Monika Płatek, która zauważyła, że "polska Konstytucja zabrania sytuacji kiedy prawo działa wstecz".

Jaka jest pozycja Polski na arenie międzynarodowej? Nobliści na Konferencji Pokoju są naszym krajem zachwyceni. Prokuratura Generalna skarży się na problemy z realizowaniem wniosków o pomoc prawną w prowadzonych przez nas śledztwach. Według Jarosława Kaczyńskiego prowadzona jest polityka degradowania Polski. A premier Tusk dyplomatycznie milczy.

Do Sejmu trafiły cztery projekty ustaw zmieniających sposób finansowania partii politycznych. PO chce likwidacji finansowania ugrupowań poitycznych z budżetu państwa."Uważam, że finansowanie partii z budżetu państwa jest najbardziej cywilizowanym z możliwych sposobów, ten model jest przyjęty w większości krajów europejskich. " - mówił Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS. "Nie rozumiem, dlaczego chcecie ograniczać ludziom możliwość wyboru na kogo chcą wpłacać swoje pieniądze. Nie widzę tutaj ani sprzeczności z demokracją, ani działań korupcyjnych." - nie zgadzał się poseł PO, Andrzej Biernat.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz w ostatniej chwili zdjęła z porządku obrad głosowanie referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. - Proszę przyznać, że baliście się, że referendum przejdzie, bo nie mieliście większości - krytykuje Karolina Elbanowska z inicjatywy Ratuj Maluchy, która zebrała podpisy pod wnioskiem o referendum. - Nie mam się czego bać. Stawiałam w życiu czoła większym sprawom - ripostuje Julia Pitera z PO.

Spór wokół uboju rytualnego nie cichnie. Z jednej strony walka o wolność religijną i uświęcenie tradycji, z drugiej upominanie się o prawa zwierząt. " Nie istnieje kompromis religijny w tej sprawie. Nie jesteśmy właścicielem religii, nie możemy jej zmieniać, możemy jej przestrzegać, bądź nie." - mówił Shalom Stambler, rabin, przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce. "W Polsce celem uboju rytualnego był eksport, nie tylko obrządki religijne." - odpowiadał Paweł Suski z PO, przewodniczący parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt.

Rosyjski sąd nie zwolnił z aresztu aktywistów Greenpeace, zatrzymanych we wrześniu na Morzu Barentsa. Ekolodzy będą teraz sądzeni za piractwo - grozi im nawet 15 lat łagrów. Wśród nich jest także Polak, Tomadz Dziemanczuk. Zdaniem Roberta Biedronia z Twojego Ruchu, zarzuty wobec aktywistów są absurdalne, a cała sprawa ma charakter polityczny. Natomiast były ambasador RP w Rosji, Stanisław Ciosek uważa, że ekolodzy nie trafią do łagrów, a wyroki zostaną orzeczone w zawieszeniu.

Prof. Jacek Rońda, jeden z ekspertów zespołu Macierewicza stwierdził, że "blefował", mówiąc, że prezydencki samolot Tu-154M w Smoleńsku nie znalazł się poniżej wysokości 100 metrów. ""Blef" prof. Rońdy był błędem, ale profesor zachował się honorowo, podając się do dymisji." - mówił Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamntarnego PiS.

Działacz społeczny Piotr Ikonowicz został skazany na 90 dni więzienia za rzekome pobicie w 2000 roku kamienicznika podczas blokady eksmisji. Nie stawił się jednak w areszcie i ubiega się o ułaskawienie prezydenta. Zdaniem profesora Ryszarda Bugaja, Bronisław Komorowski powinien ułaskawić Ikonowicza, by "dać sygnał, że prawo własności nie stoi ponad wszystkimi innymi". Natomiast profesor Witold Orłowski przypomniał, że obywatel, decydując się na akt nieposłuszeństwa, musi być gotowy ponieść konsekwencje.