Tak jest

Tak jest

"Strefy erogenne" na cenzurowanym.

Spór wokół eksponatu "Strefy erogenne" w Centrum Nauki Kopernik. Kontrowersyjna część wystawy dotyczącej rozwoju człowieka została czasowo zamknięta. Powód? Liczne protesty. "Tutaj mamy wuglarny instruktarz pokazujący człowieka tylko w jednym wymiarze jego funkcjonowania" - ocenia instalację Marzena Wróbel z Solidarnej Polski. Seksuolog prof. Zbigniew Izdebski broni wystawy - "Duchowość jest bardzo pięknym wymiarem, ale żeby zrozumieć duchowość, trzeba najpierw zrozumieć biologię".

Prezydent powinien ułaskawić Piotra Ikonowicza?

"Pan Ikonowicz nie odwołał się od wyroku i nie stawił się do wykonania sankcji. Broniąc prawa trzeba też prawa przestrzegać. Nie rozumiem dlaczego nie odwołał się od wyroku"- mówiła Beata Kempa z Solidarnej Polski. "Prezydent ułaskawił kilku oszustów i złodziei, dlaczego nie chce ułaskawić Piotra Ikonowicza?" - pytal Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu.

Wizyta Johna Kerry'ego a afera podsłuchowa

John Kerry spotka się jutro z szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Niewykluczone, że tematem rozmowy będzie m.in. tzw. afera podsłuchowa związana z praktykami amerykańskiego wywiadu. - Trudno zrozumieć, jaki sens miałoby podsłuchiwanie polskich obywateli. - stwierdził w "Tak jest" Stefan Niesiołowski. Roman Kurkiewicz z Collegium Civitas odpowiada - To, że pan marszałek nie rozumie dlaczego ktoś mógłby podsłuchiwać służby naszego premiera jest wzruszające.

Tyszkiewicz: rozmowa na zarządzie była ostra

Zarząd Platfomy Obywatelskiej spotkał się by ustalić zo zrobić po opublikowaniu nagrań z których wynika, że delegatom oferowano stanowiska w zamian za oddanie głosu na Jacka Protasiewicza."To jest bardzo trudny czas dla Platformy i to jest wielki cios dla PO. Ale w polityce można ze wszystkiego wyjść - ważne, żebyśmy wyszli z tego przez prawdę" mówił Robert Tyszkiewicz, przewodniczący podlaskich struktur PO.

Kościół przeciwko Haloween

Kuria warszawsko-praska apeluje, by katolicy nie uczestniczyli w zabawach haloweenowych. - Buntuję się przeciwko zawłaszczaniu sfery publicznej przez kościół - komentuje dziennikarz muzyczny Mikołaj Lizut. - Apel kurii warszawsko-praskiej jest skierowany do ludzi wierzących, a nie do ogółu - kontrargumentuje ks. Wojciech Pełka i tłumaczy, że kościół musi przypominać wiernym, że praktyki okultystyczne są zabronione przez katechizm.

Kontrowersje wokół wyborów w PO na Dolnym Śląsku

"Wszystko wskazuje na to, że w Platformie przypadki takie, jak pokazane na taśmie, nie były incydentami" - mówił Zbigniew Kuźmiuk z PiS. "Platforma się nie rozpadnie, choć mamy rzeczywisty problem. Takie sytuacje nie powinny się nigdy zdarzać. Propozycje korupcji za głos, jeśli padły, wymagają działań prokuratury. Wszyscy musimy się tłumaczyć za to, co się dzieje w jednym regionie" - odpowiadał Sławomir Neumann z PO.

Co dalej z PO?

"Nie widzę w Platformie osoby z taką pozycją jaką miał kiedyś Marek Borowski w SLD, która mogłaby rozbić Platformę od wewnątrz" - mówił Leszek Miller,przewodniczący SLD.

Konflikt w Platformie

Przegrane wybory na Dolnym Śląsku i afera z taśmami mogą doprowadzić do odejścia Grzegorza Schetyny z Platformy. Tym bardziej, że od dawna mówi się o konflikcie pomiędzy nim a szefem partii, Donaldem Tuskiem. Jednak gdyby Schetyna pociągnął za sobą swoich zwolenników, rządząca koalicja straciłaby większość w parlamencie. Przed takim scenariuszem przestrzegał gość Tak Jest, Stefan Niesiołowski. Zdaniem posła PO, jeśli Schetyna odejdzie, to stanie się odpowiedzialny za ewentualny powrót Jarosława Kaczyńskiego do władzy.

Kłopoty Platformy

Grzegorz Schetyna, który był faworytem przegrywa z Jackiem Protasiewiczem, stronnikiem Donalda Tuska. Później media docierają to nagrań z których wynika, że zwolennicy Protasiewicza za poparcie swojego kandydata oferowali pracę w państwowych spółkach. Czy wybory przewodniczącego PO na Dolnym Śląsku podzielą Platformę?

Bez sondaży przed wyborami?

PSL chce zakazać mediom publikacji sondaży wyborczych na tydzień przed wszystkimi wyborami. "Różnice między sondażami wynoszą czasem nawet 10% i to wprowadza ludzi w błąd"- bronił pomysłu swojej partii Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL. "Obywatele mają prawo wiedzieć - jesteśmy jak na giełdzie i inwestujemy głosując. Skoro tak jest, to ja chcę wiedzieć co robią inni obywatele zanim zainwestuję - i po to są sondaże. Wszystkie alternatywy wobec sondaży są słabsze." - przekonywał prof. Radosław Markowski z SWPS.

Wspomnienia o Mazowieckim

Premiera Tadeusza Mazowieckiego wspominają prof. Ryszard Bugaj, uczestnik obrad Okrągłego Stołu i Marcin Święcicki, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Tadeusz Mazowiecki we wspomieniach Adama Michnika

- Tadeusz Mazowiecki nie miał w sobie ducha krucjaty, to był budowniczy mostów między obozami politycznymi, a także między narodami. Mazowiecki zawsze czuł, że trzeba budować dialog – siadać do stołu z oponentem i, przynajmniej na czas rozmowy, przyjąć założenie, że nie jest się posiadaczem stuprocentowej prawdy. Między mną a Mazowieckim wielokrotnie była różnica zdań, ale nie przeszkadzało nam to w utrzymywaniu bardzo przyjaznych stosunków - wspomina Tadeusza Mazowieckiego, Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

Teorie w sprawie Smoleńska

Prof. Chris Cieszewski z Uniwersytetu Georgii twierdzi, że brzoza o którą miał zahaczyć Tu-154M była ścięta już 5 kwietnia. "To jest kolejna absurdalna teoria, zwłaszcza, że nowy ekspert już sam się z niej powoli wycofuje." - mówiła Joanna Senyszyn z SLD. "Jeżeli amerykański naukowiec polskiego pochodzenia, Chris Cieszewski, udowadnia, że brzoza była ścięta wcześniej, to wydaje się, że on ma większe kwalifikacje." - bronił teorii profesowa Ryszard Czarnecki z PiS.

Amerykanie mogli podsłuchiwać nawet 35 światowych przywódców

Nie tylko niemiecka kanclerz była podsłuchiwana przez amerykańskie służby- twierdzi brytyjski The Guardian. Dziennik powołując się na informacje przekazane przez Edwarda Snowdena podaje, że Stany Zjednoczone monitorowały numery 35 światowych przywódców. - Rozumiem zbieranie informacji na potrzeby walki z terroryzmem, ale nie rozumiem personalizacji takich podsłuchów - mówi gen. Marek Dukaczewski, były szef WSI. - Podstawową kwestią dla mnie jest to, czy polskie służby wiedziały o tym, że nasi obywatele są podsłuchiwani - domaga się informacji poseł Ryszard Kalisz.

Czy najgroźniejsi przestępcy po odbyciu kary wyjdą na wolność?

"Ktoś, kto w chwili popełniania morderstwa był poczytalny i zdrowy psychicznie, ale w trakcie odsiadywania kary stwierdzi się zaburzenia, również będzie adresatem tej ustawy" - tak o ustawie o izolowaniu najgroźniejszych przestępców mówiła w programie posłanka PO Elżbieta Radziszewska. Ripostowała jej prof. Monika Płatek, która zauważyła, że "polska Konstytucja zabrania sytuacji kiedy prawo działa wstecz".

Polska krajem ważnym czy degradowanym?

Jaka jest pozycja Polski na arenie międzynarodowej? Nobliści na Konferencji Pokoju są naszym krajem zachwyceni. Prokuratura Generalna skarży się na problemy z realizowaniem wniosków o pomoc prawną w prowadzonych przez nas śledztwach. Według Jarosława Kaczyńskiego prowadzona jest polityka degradowania Polski. A premier Tusk dyplomatycznie milczy.

Koniec z finansowaniem partii z budżetu państwa?

Do Sejmu trafiły cztery projekty ustaw zmieniających sposób finansowania partii politycznych. PO chce likwidacji finansowania ugrupowań poitycznych z budżetu państwa."Uważam, że finansowanie partii z budżetu państwa jest najbardziej cywilizowanym z możliwych sposobów, ten model jest przyjęty w większości krajów europejskich. " - mówił Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS. "Nie rozumiem, dlaczego chcecie ograniczać ludziom możliwość wyboru na kogo chcą wpłacać swoje pieniądze. Nie widzę tutaj ani sprzeczności z demokracją, ani działań korupcyjnych." - nie zgadzał się poseł PO, Andrzej Biernat.

Obowiązek szkolny sześciolatków - czy Platforma Obywatelska boi się głosowania w sprawie referendum?

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz w ostatniej chwili zdjęła z porządku obrad głosowanie referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. - Proszę przyznać, że baliście się, że referendum przejdzie, bo nie mieliście większości - krytykuje Karolina Elbanowska z inicjatywy Ratuj Maluchy, która zebrała podpisy pod wnioskiem o referendum. - Nie mam się czego bać. Stawiałam w życiu czoła większym sprawom - ripostuje Julia Pitera z PO.

Brak porozumienia w sprawie uboju rytualnego

Spór wokół uboju rytualnego nie cichnie. Z jednej strony walka o wolność religijną i uświęcenie tradycji, z drugiej upominanie się o prawa zwierząt. " Nie istnieje kompromis religijny w tej sprawie. Nie jesteśmy właścicielem religii, nie możemy jej zmieniać, możemy jej przestrzegać, bądź nie." - mówił Shalom Stambler, rabin, przewodniczący Chabad-Lubawicz w Polsce. "W Polsce celem uboju rytualnego był eksport, nie tylko obrządki religijne." - odpowiadał Paweł Suski z PO, przewodniczący parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt.