Tak jest

Tak jest

"Kiedy ksiądz, który dopuścił się pedofilii jest ukrywany i chowany to wtedy instytucja powinna wziąć odpowiedzialność za niego, w innych sytuacjach odpowiedzialność powinna być indywidualna." - mówił ks. Wojciech Pełka odnosząc sie do pytania czy Kościół powinien ponosić finansową odpowiedzialność za księży, którzy dopuścili sie pedofilii.

Piotr Guział i Ryszard Kalisz wspólnie będą toczyć bój o stolicę. Razem wystawią kandydata w ewentualnych wyborach na prezydenta miasta. Nie wiadomo jednak, który z nich nim będzie. "Jedno jest pewne. Warszawiacy już wygrali to referendum" - mówił w Tak Jest Piotr Guział. Burmistrz Ursynowa i inicjator referendum zwrócił uwagę, że prezydent miasta jest bardziej otwarta na dialog, bilety będą tańsze, a bez presji - jego zdaniem - nie byłoby to możliwe.

Po aferze na Dominikanie Koneferencja Episkopatu Polski przeprasza i zapowiada walkę z pedofilią w Kościele. W trakcie spotkania z dziennikarzami przedstawiony zostaje schemat postepowania w takich sytuacjach. Przykład z kurii warszawsko-praskiej gdzie proboszcz skazany za molestowanie nieletnich traci swoje stanowisko dopiero po interwencji reportera tvn24 pokazuje, że deklaracje to jedno, a konkretne dzialania to już zupełnie co inneo.

Na dwa tygodnie przed referendum wiekszość Warszawiaków, którzy wybierają się na referendum głosowałaby za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ale obecna pani prezydent mialaby też najwiekszą szansę na wygranie wyborów pokonując m.in. Ryszarda Kalisza i Piotra Glińskiego. Wyniki sondazu przeprowadzonego dla tvn24 oceniał Adam Szejnfeld z PO i Zbigniew Kuźmiuk z PiS.

Ks. Grzegorz K. - mimo że w marcu został skazany za molestowanie - był do przedwczoraj proboszczem parafii na warszawskim Tarchominie. Dopiero po interwencji naszego reportera ksiądz został odwołany z funkcji proboszcza. Przedstawiciele Episkopatu spotkali się w tej sprawie z mediami. "Konferencja pokazała, że Kościół jest podzielony" - mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. "Dziwi mnie zachowanie Kurii, taka osoba powinna być zawieszona" - dodawał poseł Solidarnej Polski, Andrzej Dera.

O powodach dla których uchwalona w Parlamencie Europejskim dyrektywa umożliwiająca obywatelom UE leczenie w innym kraju i później zwrot kosztów leczenia w Polsce nie zostanie wprowadzona w wyznaczonym terminie rozmawiał Piotr Piotrowski z Porozumienia 1 czerwca (skupiającego pacjentów) i Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.

Fundacja "Pro" złozyła w Sejmie obywatelski projekt zaostrzający przepisy ustawy antyaborcyjnej. Lewica protestuje, PiS i Solidarna Polska chcą skierować projekt do dalszych prac, a PO i PSL są w tej sprawie podzielone.

Jutro sejm głosować będzie nad obywatelskim projektem ustawy zaostrzającej ustawę aborcyjną. Autorzy projektu chcą zakazać "aborcji eugenicznej", czyli takiej gdy występuje duże prawdopodobieństwo upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby. - Powinniśmy dać projektowi szanse na znalezienie się w komisji, gdzie swoje stanowiska będą przedstawiać różne strony - uważa Beata Kempa z Solidarnej Polski. Feministka - Kazimiera Szczuka - stanowczo protesuje i argumentuje, że to kobietom powinno pozostawić się wolny wybór.

W mediach pojawiają się informacje, że odwołanie gen. Janusza Noska jest związane z konfliktem między szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a wiceszefem MON, gen. Waldemarem Skrzypczakiem. Ruch Palikota złożył wniosek by wyjaśnienia w sprawie odwołania szefa SKW przedstawił w trakcie posiedzenia Sejmu, premier Donald Tusk. Z powodu uchybień formalnych wniosek nie mógł zostać rozstrzygnięty. Prezydium Sejmu zdecydowało, że trafi on do sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, a jej decyzja bedzie rozstrzygająca. Elżbieta Radziszewska, przewodniczaca Komisji z PO mówiłą, że komisja do spraw służb specjalnych nie jest miejscem do rozstrzygania sporów generałów, w zwiazku z czym nie będzie tam konfrontacji generała Noska z generałem Skrzypczakiem. Z kolei Artur Dębski, przedstawiciel Ruchu Palikota w Speckomisji przekonywał, że obecność obu zainteresowanych stron jest w tym przypadku bardzo ważna. Komisja musi mieć rzetelną informację, a sprawy nie nalezy zamiatać pod dywan.

Czy atysemityzm to w Polsce poważny problem? Zdaniem profesora Ireneusza Krzemiński: "W tej chwili około 1/5 Polaków to antysemici". Zupełnie innego zdania jest historyk, profesor Antoni Dudek: "Antysemityzm w Polsce oczywiście istnieje,ale jest to zjawisko marginalne."

- Chcemy wielkiej Warszawy - tak Prawo i Sprawiedliwość namawia do udziału w referendum i do odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ma do tego przekonywać też plakat z literą W. Referendum ma być jak godzina W. Ma mobilizować tych, którzy z taką samą gorliwością ruszyliby do Powstania Warszawskiego. - Litera W to piękny symbol tożsamości Warszawy i każdy ma prawo odwoływać się do takich historycznych symboli - tłumaczył prof. Piotr Gliński, ewentualny kandydat PiS na prezydenta Warszawy. - To już nadużycie. Pewne symbole są ogólnonarodowe - sprzeciwiał się były prezydent miasta i poseł PO, Marcin Święcicki.

"Nie każda krytyka wobec Żydów, nie każda krytyka wobec państwa Izrael jest antysemityzmem." - mówił Artur Zawisza, były poseł."Antysemityzm, który jest grzechem i który jest moralnym złem jest niestety bardzo obecnym, widocznym gołym okiem faktem.Temu nie można zaprzeczać."- odpowiadał Tomasz Wołek, publicysta.

Roman Giertych, prawnik, reprezentujący Europejski Związek Żydów twierdzi, że prawo nie penalizuje w Polsce uboju rytualnego. Przeciwnego zdania jest Paweł Suski, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Zdaniem posła PO ubój rytualny w Polsce jest zakazany od 1 stycznia 2012 roku, co zaakceptowała Komisja Europejska.

Marszałek Sejmu założyła stowarzyszenie "Równość i nowoczesność". "Równość się u nas zdewaluowała, rozwarstwione społeczeństwo jest uznane za normę, trzeba to zmienić" - tak argumentowała konieczność powołania nowego bytu politycznego Wanda Nowicka.

Coraz więcej miast zachęca swoich mieszkańców do picia wody prosto z kranu. Jest ona bezpieczna i smaczna - zapewnia Roman Bugaj z Warszawskich Wodociągów. Innego zdania jest Tadeusz Wojtaszek prezes Przemysłu Rozlewniczego, który wskazuje na zagrożenia jakie niesie ze sobą picie kranówki.

Lewica w Polsce coraz bardziej podzielona. "Jest za dużo lewicowych inicjatyw, ale nie wróżę im wielkiej potęgi. Trzeba dużo czasu by nowy byt polityczny utrwalił się w pamięci publicznej." - mówił Józef Oleksy, wiceprzewodniczący SLD.

Kościół to dom, a nie biznes - papież Franciszek apeluje do księży, by nie brali pieniędzy za sakramenty. Bezcenna papieska rada ma zbliżyć ludzi do Kościoła, w którym cennik nie jest najważniejszy. - Zasadniczo w Polsce ksiądz używa frazy - Bóg zapłać, czyli... i tutaj pada cena którą trzeba zapłacić za sakrament - uważa Jarosław Makowski - filozof, teolog. - papież Franciszek swoje słowa skierował do księży z diecezji rzymskiej, bo oni pobierają zwyczajną pensję. Dlatego prosił ich o delikatność w pobieraniu pieniędzy za sakramenty - tłumaczy ks. Wojciech Pełka.

"Nie ma żadnych podstaw by odmawiać kompetencji tym ekspertom. " - mówił Jacek Sasin z PiS . "Nikt poważny, mający tytuły profesorskie, wiedzę, doświadczenie i kompetencje jeżeli nie ma bezpośredniego dostępu do autentycznych, niepodważalnych dowodów i nie może przeprowadzić analiz i badań, nie bedzie stawiał chociażby tez, a co dopiero twierdzeń."- odpowida Adam Szejnfeld z PO.

Antoni Macierewicz zwołał posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej, by stanąć w obronie swoich ekspertów. Skandal, nagonka, papierowe zabójstwo - przewodniczący zespołu nie przebierał w słowach.