Tak jest

Tak jest

Wierny może sprzeciwić się biskupowi, jeśli tak podpowiada mu sumienie. To jedna z tez książki „Blask wolności” o. Ludwika Wiśniewskiego, dołączonej do „Tygodnika Powszechnego”. Czy teza ta może wstrząsnąć katolikami w Polsce? W Tak Jest - Tomasz Wiścicki i prof. prof. Tadeusz Bartoś.

Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę broń nieofensywną - drony oraz pojazdy opancerzone. Informacje taką, ukraińskiemu prezydentowi Petro Poroszence, przekazał amerykański wiceprezydent Joe Biden. Tymczasem Rosja postanowiła wycofać się z prac wspólnej grupy konsultacyjnej do spraw Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie. - Zawieszenie traktatu to ewidentna próba oddziaływania na zachodnią opinię publiczną, poprzez groźbę powrotu do „zimnej wojny” - mówi w "Tak Jest", Jacek Protasiewicz z PO. Prof. Tadeusz Iwiński z SLD uspokaja: - Takich traktatów i konwencji jakie zawiesiła teraz Rosja mamy dziesiątki, więc nie jest to nic nadzwyczajnego. Dodaje jednak, że działanie naszych wschodnich sąsiadów ma znaczenie psychologiczne.

Prawo i Sprawiedliwość zawiesiło w prawach członka klubu senatora Grzegorza Biereckiego w związku z doniesiami medialnymi, według których polityk miał wyprowadzić kilkadziesiąt milionów złotych ze SKOKów do spółki, której jest właścicielem i prezesem. Jak mówił poseł PiS Andrzej Jaworski, taka decyzja wiąże się z "wysokimi standardami" w jego partii. "Bierecki nie ma na razie postawionych żadnych zarzutów" podkreślał Jaworski. O wstrzymanie się z werdyktem do czasu sądowych decyzji apelował Sławomir Neumann z PO, choć przypominał jednocześnie, że Bierecki przed laty blokował ustawę, przekazującą nadzór nad SKOK-ami do Komisji Nadzoru Finansowego.

Rząd przyjął projekt o zapłodnieniu in vitro. Co regulują przepisy? Kto będzie mógł skorzystać z rządowego projektu?

Władysław Bartoszewski, Jerzy Buzek, Robert Korzeniowski - to tylko kilka nazwisk członków komitetu honorowego Bronisława Komorowskiego. Z kolei Andrzeja Dudę popiera m.in. córka Czesława Niemena, Janusz Rewiński i Jerzy Zelnik. O tym, który z kandydatów zgromadził wokół siebie bardziej rozpoznawalne nazwiska i kto przedstawia lepszy program dla Polski - spierali się w programie "Tak Jest" Tomasz Nałęcz i Piotr Gliński .

Magdalena Ogórek, kandydatka SLD na prezydenta, nadal unika mediów i rzadko odpowiada na pytania dziennikarzy. „Pojęcia nie mam, czy ona mówi coś co jej napisano, czy coś co ma przemyślane” - stwierdził Sławomir Sierakowski. Z kolei Tadeusz Iwiński w programie Tak Jest zapewniał, że kampania Magdaleny Ogórek dopiero się rozkręca.

Dyskusja wokół nietypowej kampanii Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Plakaty z hasłem "Konkubinat to grzech, nie cudzołóż!" pojawiły się w kilku miastach w Polsce. - Chcieliśmy dotrzeć do młodych z mocnym przekazem - tłumaczył ks. Przemysław Drąg, dyrektor KODR. O tym czy kampania prowadzona przez Ośrodek jest potrzbna i wwłaściwie przygotowana rozmawiali w programie Tak Jest posłanka Marzena Wróbel i filozof Jarosław Makowski.

Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik analizował sytuację w Rosji po zabójstwie Borysa Niemcowa. Jego zdaniem, Władimir Putin ponosi polityczną i moralną odpowiedzialność za śmierć opozycjonisty. "Po raz pierwszy od wybuchu wojny z Ukrainą widzieliśmy kilkudziesięciotysięczną demonstrację w rosyjskiej stolicy. To była Rosja przyszłości" mówił Michnik, dodając "prędzej czy później, będziemy składać kwiaty w wolnej Moskwie pod pomnikiem Niemcowa."

W Moskwie pożegnano zastrzelonego opozycjonistę Borysa Niemcowa. Podczas uroczystości Polskę reprezentował doradca prezydenta Jan Lityński i wiceszef MSZ Konrad Pawlik. Zdaniem Jarosława Sellina z PiS, do Moskwy powinien przyjechać także szef Rady Europejskiej Donald Tusk. "Putin wykorzystuje każdą okazję do dzielenia Zachodu i to było widać - jednych wpuszcza, drugich nie wpuszcza.(...) Gdyby wolę uczestnictwa w pogrzebie wyrazili liderzy instytucji europejskich, to cięzko byłoby mu tym grać" mówił Sellin. Paweł Zalewski z Platformy podkreślał związek rosyjskiego prezydenta ze śmiercią Niemcowa - "jeżeli to morderstwo nie było na zlecenie Putina, to i tak odbyło się w kontekście stworzonego przez niego systemu, więc bierze za to polityczną odpowiedzialność."

Dla jednych bohaterowie, dla innych zdrajcy. Histroria Żołnierzy Wyklętych dzieli Polaków. Walczyli do ostatniej chwili z rodzącym się komunizmem, ale nie tylko ich chlubne czyny zapisały się na kartach historii.

W niedzielę w całym kraju odbywały się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent Bronisław Komorowski wyraził nadzieję na szybkie zakończenie identyfikacji ofiar represji stalinowskich i upamiętnienie miejsc ich pochówku. Zdaniem Joanny Senyszyn „trzeba pamiętać też o pomordowanych przez Żołnierzy Wyklętych”. Zbigniew Girzyński w programie Tak Jest podkreślał, że incydenty, do których dochodziło nie mogą rzutować na całościową ocenę wspaniałej postawy żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Jak donosi Gazeta Wyborcza w MSW działała specjalna grupa inwigilująca byłych szefów ABW, SKW, BOR oraz obecnego szefa CBA, która miała ustalić kto stoi za tzw. aferą taśmową. Opozycja domaga się w tej sprawie komisji śledczej w celu wyjaśnienia tych doniesień.

Według Gazety Wyborczej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych działała specjalna grupa, która miała inwigilować byłych szefów ABW, SKW, BOR oraz obecnego szefa CBA. Jak utrzymuje dziennik, o udział w tzw. aferze podsłuchowej miał podejrzewać ich ówczesny szef resortu Bartłomiej Sienkiewicz. Były minister, który był gościem programu Tak Jest - kategorycznie tym doniesieniom zaprzecza.

"Polski system jest bezwzględny wobec maluczkich, a miłosierny względem bogatych" - mówił w programie Zbigniew Ziobro. Zarzuty odpierała wiceminister finansów- Izabela Leszczyna tłumacząc, że w Polsce pomaga się właśnie najbiedniejszym, a porównywanie naszego kraju do innych, lepiej rozwiniętych, jest "porównywaniem mrówki do słonia".

Stowarzyszenie na Rzecz Obrony Praw Konsumenta i Obywatela „Pro Futuris" namawia zadłużonych we frankach szwajcarskich do zlikwidowania konta i przeniesienia oszczędności z banków, w których zaciągnęli kredyty. Pieniądze miałyby trafić do tych banków, które nie udzielały kredytów walutowych. Stowarzyszenie planuje też 28 lutego, manifestację pod pałacem prezydenckim. - Każdą umowę da się wypowiedzieć - mówi w "Tak Jest" Magdalena Hodak ze stowarzyszenia "Pro Futuris" i dodaje, że jej zdaniem udzielane kilka lat temu kredyty we frankach szwajcarskich nie spełniają definicji kredytu, są za to spekulacyjnym instrumentem finansowym. Jerzy Bańka, ze Stwoarzyszenia Banów Polskich zapowiada, że na 11 marca Związek ogłosi koncepcję na rozwiązanie problemu frankowiczów, która będzie rozwiązaniem systemowym. Jego zdaniem propozycja spodoba się większości posiadających kredyt we szwajcarskiej walucie.

W centrum, ale nie na Krakowskim Przedmieściu ma stanąć pomnik ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Lokalizację pomnika zaproponowano podczas spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, władz Warszawy i część rodzin ofiar katastrofy. O propozycji lokalizacji pomnika rozmawiali w programie Tak Jest doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz i były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Urbański.

"Ida" otrzymała Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. To pierwsze taka nagroda dla Polski, jednak według nietórych środowisk prawicowych, film Pawła Pawlikowskiego szkaluje nasz kraj - żydowska rodzina głównej bohaterki ginie bowiem z rąk polskich chłopów. Zdaniem Mariana Piłki z Prawicy RP, "ten film jest nieprawdziwy, bo pokazuje, że Żydów mordowali Polacy, a nie Niemcy." Współautor pierwszych wersji scenariusza "Idy" Cezary Harasimowicz podkreślał jednak, że nie jest to dzieło historyczne ani publicystyczne. "To film o poszukiwaniu tożsamości, dla mnie nawet religijny i od początku takie było założenie" mówił dramaturg.