Tak jest

Tak jest

Idzie nowe?

„Pokolenie okrągłego stołu nie ma już woli walki” - stwierdził Ryszard Petru w programie Tak Jest, uzasadniając dlaczego właśnie teraz założył Stowarzyszenie NowoczesnaPL. O potrzebie zmian na polskiej scenie politycznej mówił również Andrzej Celiński z Partii Demokratycznej.

Lewica nad przepaścią

SLD apeluje do całego środowiska lewicowego, o utworzenie przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, szerokiego frontu, który wsytawi wspólne listy. Dla wielu politykow i działaczy lewicowych, szczególnie tych z młodszego pokolenia, problemem jest postać Leszka Millera, który mimo porażki Magdaleny Ogórek w wyborach prezydenckich i słabych wynikach w sondażach, nadal pozostał szefem Sojuszu. - Miller kiedyś dał ogromy sukces SLD, a teraz mamy zawirowania na scenie politycznej. Do jesieni to wszystko się jeszcze zmieni - mówi w Tak Jest Joanna Senyszyn. Niezrzeszony obecnie poseł Andrzej Rozenek, wcześniej związany z Ruchem Plaikota, nie ma optymistycznej wizji dla SLD pod dotychczasowym przywództwem - Miller doprowadził partię na skraj przepaści. Pytanie czy zrobicie krok do przodu czy do tyłu?

Idzie nowe? -Partia Razem i Nowoczesna PL w Tak Jest.

Na scenie politycznej pojawiły się dwa nowe ugrupowania. Chociaż różnią się diameralnie postulatami, łączy je jedno- mocna chęć zmian. Partia Razem i Nowoczesna PL to partie, które w jesiennych wyborach zawalczą o miejsce na Wiejskiej. W programie Tak Jest ich członkowie- Jarosław Soja i Adam Kądziela odbyli pierwsze starcie. Partia Razem ma w planach przeprowadzenie rewolucji na lewicy. Nowoczesna PL Ryszarda Petru to z kolei stowarzyszenie przedsiębiorców i samorządowców nawołujące do uwolnienia gospodarki. W programie dyskutowali między innymi na temat stosunku do Pawła Kukiza...

Z Syrii tylko chrześcijanie

Rząd Ewy Kopacz zdecydował, że Polska przyjmie 60 rodzin syryjskich chrześcijan. Do naszego kraju mogą w przyszłości trafić kolejni uchodźcy z ogarniętej wojną domową Syrii - ma to jednak dotyczyć wyłącznie osób wiary chrześcijańskiej. Jak mówił Marian Piłka z Prawicy RP, "mamy wobec tych ludzi obowiązki, wynikające ze wspólnoty wiary." "Muzułmanie nie będą szanować naszej wolności" podkreślał Piłka. Marta Szczepanik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że strach Polaków przed imigracją wynika z braku doświadczeń w tej materii - "Jesteśmy krajem homogenicznym etnicznie, z cudzoziemcami spotykamy się rzadko."

Początek szorstkiej przyjaźni?

Jarosław Kaczyński w przeszłości dwukrotnie wylansował polityków, którzy zajęli najwyższe stanowiska państwowe. W 1990 roku był współautorem kampanii prezydenckiej Lecha Wałęsy. Piętnaście lat później za jego protekcją premierem został Kazimierz Marcinkiewicz. W obu przypadkach, po krótszym lub dłuższym okresie czasu, Kaczyński tracił do nich zaufanie i dążył, skutecznie lub nie, do usunięcia ich ze stanowiska. O tym czy historia konlfiktu może się powtórzyć z namaszczonym przez szefa PiS-u Andrzejem Dudą, gdy obejmie on najwyższy urząd w państwie rozmawiali w programie Tak jest Andrzej Urbański i Paweł Piskorski.

Jaka prezydentura?

W piątek w pałacu w Wilanowie Andrzej Duda odbierze zaświadczenie o wyborze na nowego prezydenta Polski. Po tej uroczystości, jak zapowiadają jego dotychczasowi współpracownicy rozpocznie się budowanie kancelarii nowego prezydenta. O tym jaka będzie prezydentura Andrzeja Dudy rozmawiali w programie Tak Jest aktor Jerzy Zelnik i muzyk Maciej Maleńczuk.

Emerytalny blef wyborczy?

PSL przejmuje prezydencki projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przez osoby z co najmniej 40-letnim stażem składkowym. Ludowcy powołali już nawet zespół, który miałby dopracować ten dokument. To pokłosie wydarzeń z powyborczego poniedziałku, gdy Kancelaria prezydenta informowała, że wycofuje ten projekt z konsultacji, bo z uwagi na wynik głosowania, Bronisław Komorowski nie powinien podejmować ważnych decyzji tuż przed końcem kadencji. Politycy opozycji grzmią, że huczne zapowiedzi okazały się blefem, który miał przekonać wyborców do jego kandydatury. O niezrozumiałej dla wielu decyzji odchodzącego prezydenta rozmawiali w programie Tak jest Dariusz Joński i Jan Lityński.

Zmiana w Pałacu - motywy zwycięstwa i przyczyny klęski.

Już wszystko jasne - nowym prezydentem RP będzie kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda. Oficjalnie polityk z Krakowa zostanie zaprzysiężony w sierpniu. Specjaliści od marketingu politycznego, socjologowie, a także politycy zastanawiają się, co przeważyło na 3-procentowym zwycięstwie Dudy nad Bronisławem Komorowskim, który do kampanii wyborczej przystępował z ogromnym poziomem zaufania społecznego. W programie Tak Jest historyk idei Paweł Śpiewak oraz socjolog Tomasz Żukowski rozmawiali o narracji w kampanii, analizowali jej przebieg, a także zastanawiali się, jaka będzie wyglądał w Polsce gorący okres przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Niespokojny finisz wyborczej kampanii

Po krótkiej przepychance funkcjonariusze BOR obezwładnili mężczyznę, który próbował zaatakować Bronisława Komorowskiego w czasie spotkania z wyborcami w Toruniu. 34-latek wyskoczył z tłumu i z podniesioną ręką gwałtownie ruszył w kierunku prezydenta. Incydent komentowali goście programu Tak Jest.

Na kogo zagłosuje środowisko LGBT?

Kampania prezydencka wkroczyła w swoją finałową fazę. Dzielą nas jedynie godziny od rozpoczęcia ciszy wyborczej. Czasu na walkę o wyborców zostało więc niewiele, a sondażowa liczba niezdecydowanych wskazuje, że wciąż jest sporo głosów do zagospodarowania. Pretendenci do prezydenckiego fotela chwalą się poparciem kolejnych stowarzyszeń czy związków, ale jest środowisko, które nie udzieliło jednoznacznego poparcie któremuś z kandydatów. To osoby LGBT, których przedstawiciele nie ukrywają rozczarowania ostatnim politycznym okresem. O tym, jak zagłosuje to środowisko, rozmawiali w programie Tak jest były bokserski mistrz świata Dariusz Michalczewski, Bartosz Kownacki z PiS-u oraz Paweł Olszewski z PO.

Kultura w kampanii

„Jeśli wygra Duda, to z polską kulturą będzie źle” - powiedział w programie Tak Jest prof. Ireneusz Krzemiński. Socjolog podkreślił też, że postulatem całej inteligencji powinien być większy dialog władzy z obywatelami. Zdaniem reżysera Andrzeja Saramonowicza w tej kampanii nie ma propozycji dla ludzi kultury i sztuki.

Apel do Andrzeja Dudy

Proszę zwolnić dla nas etat - takie wezwanie do Andrzeja Dudy stosuje studentka prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chodzi o stanowisko naukowe, które Duda opuścił wraz z podjęciem mandatu poselskiego. Jak poinformowały władze UJ kandydat PiSu na prezydenta nie pobiera ze strony uniwersytetu żadnego wynagrodzenia, a na jego stanowisko została zatrudniona nowa osoba... O sprawie dyskutowali goście programu "Tak jest".

Następstwa miesiączki

Na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się konferencja naukowa "La donna e mobile. Prawne aspekty następstw cykliczności płciowej kobiet". Tematem były kwestie prawne, związane z okresem, np. czy bóle w trakcie miesiączki mogą wpłynąć na niewazność spisanego testamentu. Przeciw konferencji ostro zaprotestowały feminstki. Jak mówiła Marta Konarzewska, " to pokazuje, jak bardzo upolitycznione jest ciało kobiety." Zdaniem publicystki Małgorzaty Terlikowskiej, działania wrocławskich naukowców "miały zwrócić uwagę na PMS jako jednostkę chorobową."

Legierski: może zagłosuję na Dudę; nie boję się Macierewicza

Znany działacz ruchu LGTB, Krystian Legierski rozważa oddanie głosu na Andrzeja Dudę. Ma być to czerwona kartka dla Platformy Obywatelskiej i Bronisława Komorowskiego, który - jak podkreśla Legierski - nie rozwiązuje problemów jego środowiska. Aktor Olgierd Łukaszewicz, który popiera kandydaturę urzędującego prezydenta - uważa, że to dobrze, że nie angażuje się on aktywnie w bieżącą politykę, bo działa w ramach określonych konstytucyjnie ram.

Komorowski za JOW-ami

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał i wysłał do marszałka Senatu propozycję przeprowadzenia referendum między innymi w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych. Jak przekonywał jego doradca, prof. Tomasz Nąłęcz, prezydent podjął taką decyzję ze względu na "szacunek do milionów Polaków, którzy załgosowali za zmianą systemu wyborczego, a konkretnie za Pawłem Kukizem." Zdaniem prof. Piotra Glińskiego, poparcie dla JOW-ów nie pomoże prezydentowi w drugiej turze. "Ludzie wiedzą, że to gra polityczna" mówił były kandydat PiS na premiera.

Paweł Kukiz - muzyk i polityk

- Kukiz ma charyzmę. Niektórzy porównują go do Lecha Wałęsy, Andrzeja Leppera. On nadał dynamikę ruchowi protestu - uważa satyryk Krzysztof Skiba, który wraz z muzykiem Maciejem Maleńczukiem komentował w "Tak jest" w TVN24 sukces wyborczy Pawła Kukiza. W ocenie Maleńczuka wiele osób będzie teraz chciało "podstawić nogę" Kukizowi.

Duda i Komorowski w drugiej turze

Ruszyła kampania do drugiej tury wyborów prezydenckich. Zwycięzca pierwszej - Andrzej Duda spotkał się dziś z kolejnymi wyborcami, a Bronisław Komorowski ogłosił chęć zorganizowania ogólnopolskiego referendum, mi.in. w sprawie JOW-ów. "Tonący Komorowski referendum się chwyta" - w ten sposób w programie Tak Jest podsumował działania urzędującego prezydenta Mariusz Błaszczak. Zdaniem Elżbiety Radziszewskiej zapotrzebowanie w społeczeństwie na taką dyskusję ujawniło się dopiero w trakice kampanii i to dlatego Bronisław Komorowski wyszedł z tą inicjatywą.

Ostatnie godziny kampanii

Już w niedzielę Polacy ruszą do urn wyborczych. Zdaniem Jarosława Gowina "w drugiej turze dojdzie do sensacji". Z kolei Ryszrad Kalisz stwierdził, że kończy się czas polityków i sposobu myślenia, który był reprezentowany przez ostatnie 25 lat. Obaj byli gośćmi programu Tak Jest.

Wyborcze szanse Janusza Palikota

Jestem jedynym kandydatem postępu - zapewniał w programie "Tak jest" Janusz Palikot. Pytany o najnowszy, przedwyborczy sondaż mówił: "jestem pewien, że mój wynik będzie znacznie lepszy, powyżej 5 %".