Tak jest

Tak jest

Prof. Jacek Rońda, jeden z ekspertów zespołu Macierewicza stwierdził, że "blefował", mówiąc, że prezydencki samolot Tu-154M w Smoleńsku nie znalazł się poniżej wysokości 100 metrów. ""Blef" prof. Rońdy był błędem, ale profesor zachował się honorowo, podając się do dymisji." - mówił Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamntarnego PiS.

Działacz społeczny Piotr Ikonowicz został skazany na 90 dni więzienia za rzekome pobicie w 2000 roku kamienicznika podczas blokady eksmisji. Nie stawił się jednak w areszcie i ubiega się o ułaskawienie prezydenta. Zdaniem profesora Ryszarda Bugaja, Bronisław Komorowski powinien ułaskawić Ikonowicza, by "dać sygnał, że prawo własności nie stoi ponad wszystkimi innymi". Natomiast profesor Witold Orłowski przypomniał, że obywatel, decydując się na akt nieposłuszeństwa, musi być gotowy ponieść konsekwencje.

Kampania referendalna PiS okazała się porażką. Hanna Gronkiewicz-Walz utrzymała się na stanowisku prezydent Warszawy. Po tym jak emocje opadły nadszedł czas na podsumowanie i rozliczenie.

Piotr Gliński napisał notatkę z analizą kampanii przed referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz."Moja notatka była wspólną inicjatywą, stwierdziłem, że jest tyle opinii i dyskusji,że trzeba to uporządkować.To wewnętrzna notatka i nie odnosi się do nikogo personalnie. Ona pokazuje punkty do dyskusji." - mówił współpracownik PiS.

Coraz więcej osób nie wierzy w skuteczność szczepień.Twierdza, że o szczepionkach bez wspominania o cenie, jaką przychodzi nieraz zapłacić za wybór tej formy uodparniania.Lekarze biją na alaram - jesli zrezygnujemy ze szczepień moga powrócić choroby, które udało się już w znacznym stopniu ograniczyć lub wyeliminować. "Szczepienie przesuwa ryzyko zachorowania na wiek starszy, kiedy to u statszego dziecka czy u dorosłego mogą wystąpić poważniejsze powikłania." -mówiła Justyna Socha ze Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". "Nie ma ani jednej pracy opublikowanej, która by potwierdzała to co mówi pani Justyna. To jest teoretyczne rozważanie natomiast realia są takie, że nie ma więcej ospy wsród dorosłych w krajach, które szczepią dzieci przeciwko ospie wietrznej." - odpowiadał dr Paweł Grzesiowski, Zakład Profilaktyki Zakażeń, specjalista od szczepień.

Arcybiskup Józef Michalik podczas kazania, za przyczyny nadużyć dorosłych wobec dzieci wskazał brak miłości rozwodzących się rodziców, feministki walczące z tradycyjnym modelem rodziny oraz ideologię gender promującą związki homoseksualne. - Mam wrażenie, że abp. Michalik w ogóle nie wie co mówi, więc trudno z jego wypowiedzi coś wnioskować. Gender to nie ideologia, ale dziedzina nauki, która mówi, że oprócz płci biologicznej, jest jeszcze płeć kulturowa - stwierdza europosłanka SLD - prof. Joanna Senyszyn. - Przykładem pedofila jest Roman Polański, który chciał ciągle nowych doznań seksualnych, więc sięgnął po dziecko. Może państwo będą jego pytać o zdanie, tak jak roztrząsają każde nowe słowa biskupów - zauważa ks. dr. hab. Dariusz Oko.

Drobiazgowe przygotowania do kolejnej konferencji zespołu A. Macierewicza tym razem okazały się niewsytarczające. Eksperci zespołu łączyli się z Sejmem za pośrednictwem Skype'a. Podczas jednego z wystapień do naukowca zaczęli dzwonić internauci zakłócając przebieg spotkania.

Zespół Macieja Laska w trakcie konferencji ujawnił niepublikowane dotąd zdjęcia ze Smoleńska. Według przewodniczącego zespołu to kolejny dowód, że nie doszło do zamachu. "Naszym marzeniem byłoby, gdyby zespół mógł jak najszybciej zakończyć pracę - ale kolejne hipotezy wróżą nam długi okres zajmowania się tą sprawą." - mówił Edward Łojek, członek zespołu ds. katastrofy smoleńskiej przy KPRM.

Ambasador Rosji w Polsce wyraził dziś oburzenie pomnikiem przedstawiającym radzieckiego żołnierza, który gwałci ciężarną kobietę. Według niego ma on charakter bluźnierczy. "Młody student odwołał się do prawdy historycznej, żołnierze Armii Czerwonej rzeczywiście dość masowo gwałcili kobiety. Wiem, że przypomnienie tych faktów jest rzeczą niewygodną" - twierdzi Ryszard Czarnecki z Prawa i sprawiedliwości. "Nie uważam tego za sztukę, jest to jakaś słaba instalacja, karykatura" - odpowiada na to Władimir Kirianow z Rosyjskiego kuriera warszawskiego.

Niemiecka sieć hurtowni Makro Cash&Carry wprowadziła do swej oferty zafoliowane w całości małe prosięta. Część klientów była oburzona w związku z czym sklep zdecydował się na wycofanie produktu ze sprzedaży."Nie oburza mnie, że sprzedawane jest w ten sposób prosię, tylko przeżywam ten widok, który daje mi do myślenia.Jak widzimy całe zwierzę, a nie jakiś abstrakcyjny kotlecik, to wtedy dochodzi do naszej świadomości, że my rzeczywiście zabijamy zwierzęta po to, żeby je pożreć i stawiamy sobie pytanie czy my rzeczywiście musimy to robić czy my nie możemy robić tego rzadziej." - mówił prof. Jan Hartman, etyk i filozof.

Dziś została złożona jedna ofiara ze zwierzęcia i tego dokonaliśmy symbolicznie, by tradycja i dziedzictwo kulturowe Tatarów i muzułmanów w Polsce przetrwało. Uważam, że nie złamaliśmy prawa – powiedział mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Kult nie może usprawiedliwiać cierpienia i bestialstwo wobec zwierząt. W imię religii nie możemy dopuszczać okrucieństw - uważa prof. Andrzej Elżanowski, obrońca zwierząt.

"Pod koniec kampanii referendalnej drażniła mnie akcja PiS i nadawanie referendum wymiaru polityczno-historycznego. W ten sposób PiS zraził wielu ludzi do udziału w referendum." - mówił Józef Oleksy, wiceprzewodniczący SLD i były premier.

Niedzielne referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, która wyniosła 25,66 procent. - Ani Hanna Gronkiewicz-Waltz, ani PO nie wygrała tego referendum, bo samo to, że do niego doszło, to nasza porażka. Pokazano nam żółtą kartkę i mamy tego świadomość - skomentował wyniki partyjny kolega prezydent stolicy - Sławomir Neumann. - Premier Donald Tusk zaangażował się w kampanię referendalną, co jest sprzeczne ze standardami Rady Europy. Rozważamy skargę - grozi Mariusz Błaszczak z PiS.

Zespół kierowany przez Macieja Laska oskarża jednego z ekspertów zespołu Macierewicza o użycie sfałszowanego zdjęcia w celu udowodnienia tezy o wybuchu w samolocie. "Zespół Macierewicza pracuje na tych materiałach, które udało się pozyskać, zdjęcie owego skrzydła to pretekst, żeby z Biniendy zrobić przestępcę."- mówił europoseł PiS, Ryszard Czarnecki. "Przykro mi, że musi pan bronić tych bzdur, nie zazdroszczę." - odpowiadał Marek Siwiec, europoseł.

Piotr Guział wybrał się z kwiatami do Ratusza. Prezes Kaczyński namawia do obywatelskiej postawy i pójścia na referendum, a cała Platforma konsekwetnie nawołuje by by nie dac się zmanipulować i zostać w domu. Kampania referendalna na ostaniej prostej.

Już w niedzielę Warszawiacy zdecydują czy Hanna Gronkiewicz-Waltz dalej będzie prezydentem ich miasta. W ostatnich godzinach przed ciszą referendalną w polityczną walkę o frekwencję angażują się też artyści. "Trzeba wyrzucić tę arogancką kobietę, która mieszkańców ma w głębokim poważaniu" - mówił w Tak jest Jacek Poniedziałek. Izabella Cywińska broniła obecnej prezydent miasta. "Jeśli ktoś wygrywa wybory to podpisuje kontrakt z wyborcami na kilka lat, to absurd obalać go, jeśli nie zrobił żadnego szaleństwa" - mówiła reżyser.

Na kilka dni przed referendum Warszawa staje sie platformą do politycznych popisów. Piotr Gliński w Gronkobusie, Jarosław Kaczyński i Przemysław Wipler przejmują sie niewystarczajacą liczba obwieszczeń. Co na to wszystko pani prezydent? Nie wiadomo, bo Hanna Gronkiewicz-Waltz na wszelki wypadek postanowiła zniknąć.

Wiele osób,które wzięły kredyt we frankach szwajcarskich czują się oszukane i oczekują pomocy. Kto jest odpowiedzialny za popularność ryzykownych pożyczek?. - "Kredyt walutowy jest podstawowym produktem bankowym. To, co stało się z frankiem, jest zwykłym przejawem kryzysu. Ryzyka rynkowego nie można uniknąć." - mówił Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich. -"Mamy dwóch winnych - bank, który sprzedał "felerny" towar oraz Komisję Nadzoru Finansowego, która nie zrobiła nic, by powstrzymać klientów od wzięcia takiego ryzykownego kredytu."- odpowiadał Krzysztof Oppenheim, doradca finansowy, ekspert ds. kredytów hipotecznych.

Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski obradowało m.in. o tym jak Kościół powinien radzić sobie z problemem pedofilii. Po spotkaniu biskupi odmawiali komentarzy.