Tak jest

Tak jest

Nie chcą Romów na osiedlu

Przesiedlenie Romów we Wrocławiu. O protestach mieszkańców i dewastacji baraków przygotowanych dla Romów rozmawiali w Tak Jest Roman Kwiatkowski ze Stwarzyszenia Romów Polskich oraz Witold Janczewski, przedstawiciel mieszkańców osiedla.

Będzie komisja śledcza w sprawie A. Macierewicza?

Prokuratura o umorzyła śledztwo w sprawie raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Z tą decyzją nie zgadza się Twój Ruch, dlatego posłowie złozyli wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie likwidacji WSI. "Działalność Macierewicza nie powinna pozostać bez prawnego finału, komisja śledcza może być krokiem ku temu." - mówił Andrzej Halicki, poseł PO. "Próba powołania komisji jest kolejnym przejawem straszenia PiS-em." - odpowiadał Jacek Sasin, poseł PiS.

Kontrowersyjny pomnik

Toczy się spór o przyszłość pomnika "Czterech Śpiących". Kontrowersyjny monument został przeniesiony w związku z budową II linii metra. SLD domaga się by pomnik wrócił na plac Wileński, IPN ostro się temu sprzeciwia.

Spór o "Czterech Śpiących"

Instytut Pamięci Narodowej zorganizował na warszawskiej Pradze akcję sprzeciwu wobec powrotu pomnika Braterstwa Broni, zwanego również pomnikiem "Czterech Śpiących". Monument został usunięty w związku z budową drugiej linii metra, ale wraz z zakończeniem inwestycji ma wrócić na cokół koło Dworca Wileńskiego. Temu sprzeciwiają się pracownicy IPN i środowiska prawicowe. Jak mówił poseł Solidarnej Polski Jacek Kurski, pomnik jest symbolem sowieckiego panowania w Polsce. Odpowiadał mu Andrzej Golimont, warszawski radny SLD. Jego zdaniem, pomnik Braterstwa Broni to hołd złożony prostym żołnierzom Armii Czerwonej, którzy oddali swoje życie podczas wyzwalania Warszawy.

Państwo niewystarczająco dba o weteranów wojennych?

Starszy plutonowy Mariusz Saczek ranny w Afganistanie uważa, że po wypadku MON nie zajął się nim tak jak powinien, dlatego teraz domaga się renty i odszkodowania przed sądem."Każdy powinien mieć możliwość dochodzenia swoich praw. To w pełni zrozumiałe, że ten żołnierz walczy o swoje." - mówił Tomasz Kloc, weteran, prezes Stowaryszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. "Winni są polscy rządzący, którzy wysyłają polskich żołnierzy na wojną. Ranni chcą po prostu godnie przeżyć resztę swojego życia. Nie krytykowałbym tego." -komentował dr Filip Ilkowski ze Stowarzyszenia "Stop Wojnie".

Żołnierz ranny w Afganistanie walczy z MON

36-letni starszy plutonowy Mariusz Saczek został ranny gdy pod ich pojazdem, którym się poruszał wybuchła mina. Doznał złamania kręgosłupa w trzech miejscach i uszkodzenia rdzenia kręgowego, w szpitalu spędził dwa lata. Teraz domaga się odszkodowania oraz renty, liczy na 3 miliony złotych.

Watykan, a problem pedofilii

Stolica Apostolska tłumaczy się z nadużyć seksualnych wśród księży. Zdaniem wicemarszałka sejmu, Jerzego Wenderlicha Kościół musi stanowczo odciąć się od tego typu zachować: "Kościół jako struktura będzie ponosił za to odpowiedzialność, do momentu aż nie skończy się obrony księży wewnątrz instytucji." Według księdza Wojciecha Pełki duchowni wyciągnęli już wnioski z wcześniejszych sytuacji: "Kościół nie broni księży pedofilów. Nie ma na to przyzwolenia."

"A. Macierewicz myślał, że pisze prawdę"

Uzasadnienie umorzenie śledztwa w sprawie raportu Macierewicza o WSI zajeło 160 stron. Prokutarura stwierdza w tym dokumancie, że Antoni Macierewicz nie może odpowiadać za nieprawdziwe informaje w raporc, bo za swoją pracę nie dostawał pensji, a publikując go, myślał, że pisze prawdę. "Prokuratorzy nie są samobójcami. Jeżeli napisali 160 stronicowe uzasadnienie, to na pewno po to, by obronić swoją decyzję o tym, że Macierewicz nie popełnił przestępstwa." - komentował decyzję o umorzeniu Jarosław Sellin, poseł PiS. "Macierewicz w momencie publikowania raportu WSI był wiceministrem obrony narodowej, pobierał więc normalną pensję. Raport mieścił się w zakresie jego obowiązków. Mówienie, że nie może odpowiadać za raport, bo nie pobierał za tę pracę pensji, jest absurdem." - nie zgadzała się Julia Pitera, posłanka PO.

Lekcja historii

W Operze Narodwej odbyła się gala "Szkoły Dialogu,głównym celem jest poszerzenie wiedzy uczniów szkół ponadgimnazjalnych na temat historii Żydów w Polsce.

Polskie postawy wobec Holokaustu

Postawa Polaków wobec zagłady Żydów podczas II Wojny Światowej nawet po dziesięcioleciach wywołuje kontrowersje. Socjolog, profesor Ireneusz Krzemiński wskazywał na badania naukowe, zgodnie z którymi w wielu regionach więcej było aktów okrucieństwa wobec Żydów, dokonanych przez Polaków, w tym żołnierzy AK, niż przypadków bohaterskiego ukrywania rodzin, pochodzenia żydowskiego. Nie mógł zgodzić się z tym poseł partii "Polska Razem Jarosława Gowina" Jacek Żalek, którego zdaniem podłe zachowania polskich obywateli podczas Holokaustu stanowiły jedynie wyjątek od reguły.

Rok 2014 - początkiem końca "umów śmieciowych".

Szykują się zmiany w tzw. umowach śmieciowych. Minister Pracy zapowiedział, że już w tym roku część z nich zostanie oskładkowana. Zdaniem Grażyny Piotrowskiej - Oliwy może się to skończyć redukcją etatów i wzrostem bezrobocia. Z kolei Jacek Żakowski podkreśla, że zmiany wprowadzane przez rząd muszą być połączone z wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej.

Stacje benzynowe bez alkoholu?

Grupa senatorów złożyła projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości zakładający wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych." Stacje paliw powinny zajmować się, jak sama ich nazwa wskazuje - paliwami. A nie sprzedażą alkoholu." - argumentował Jan Rulewski, jeden z senatorów popierających nowelizację."Sprzedaż samego paliwa byłaby dla stacji nieopłacalna, chyba że podnieślibyśmy ceny o około 60 groszy na litrze. Dlatego coraz częściej stacje spełniają funkcje - stacji-sklepów." - odpowiadał Leszek Wieciech, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

List w sprawie gender

Dr Maciej Duda, wykładowca gender studies z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, wysłał do posłanki Beaty Kempy - szefowej sejmowej komisji "Stop ideologii gender" list, w którym doniósł na samego siebie. Naukowiec pisze w nim, że przedstawiał teorie gender nie tylko studentom, ale też uczniom gimnazjów i szkół podstawowych. Chamstwem pan świata nie zrewolucjonizuje, a tylko zachęcił mnie pan do intensywniejszej pracy, żeby przepędzić takie osoby z ośrodków wychowawczych - stwierdziła w programie "Tak jest" Beata Kempa. - Czy pani kiedykolwiek przeczytała jakąś książkę genderową, studiowała gender, czy pani się zna na tym o czym pani mówi? - pytał posłankę naukowiec.

Państwo bezradne wobec oszustów?

"Państwo nie jest w stanie niestety zabezpieczyć do końca, przed człowiekiem, który przychodzi do drugiego człowieka i coś mu wciska i żąda pieniędzy." - tak Julia Pitera, posłanko PO, komentowała sprawę listów wysyłanych do przedsiębiorców, które wzywają do płatnej rejestracji lub konieczności zakupu certyfikatu. "Ten system oszustwa działa od wielu lat, są różne firmy, różni ludzie, ale system wyłudzeń jest taki sam i państwo nic w tej sprawie nie robi." - odpowiadał Andrzej Rozenek, poseł Twojego Ruchu.

Jak nie dać się naciągnąć?

W Polsce pojawia się coraz więcej oszustów, którzy wysyłają do przedsiębiorców pisma przypominające urzędowe dokumenty zawierające wezwania do zapłaty. Jak z nimi walczyć?

Strach przed Trynkiewiczem

Obawy przed wyjściem na wolność Mariusza Trynkiewicza. Elżbieta Radziszewska z Platformy Obywatelskiej zapewnia, że przygotowana ustawa ochroni społeczeństwo przed groźnymi mordercami. Pewności tej nie ma za to Teresa Gens. Psycholog sądowa, która badała Trynkiewicza mówi, że morderca nidy nie powinien opuścić więzienia.

Polska bardziej antysemicka?

W trakcie sejmowego posiedzenia komisji mniejszości narodowych prof. Ireneusz Krzemiński i dr Michał Bilewicz z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawili wyniki badań na temat antysemityzmu we współczesnej Polsce. Obecnie postawy antysemickie przejawia ok. 20 proc. Polaków. Zdaniem prof. Krzemińskiego to dość wysoki wskaźnik."Trudno znaleźć kraj, w którym nie ma antysemickich zachowań, może poza Izraelem. Zjawisko istnieje i poziom tych zachowań jest mniej więcej taki sam." - mówił Piotr Kadlcik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. " W Polsce nie ma antysemityzmu, a jeśli jest to marginalny. To incydenty na stadionach, ale jeśli porównamy je do sytuacji z innych krajów, gdzie dochodzi niemal do aktów terroru- Polska jest krajem tolerancyjnym, nie robiłbym z tego tragedii." - odpowiadał Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący klubu parlamentarnego Solidarnej Polski.

Czerwone Przedmieście?

Nowo otwarty klub go-go przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie wywołał falę protestów. Lokalizacja nie podoba się m.in. księżom pobliskiego kościoła św. Anny i żołnierzy AK, ponieważ kamienica, w której mieści się sporny obiekt, ma swoją wojenną historię.

Walka z klubem go-go na Krakowskim Przedmieściu.

"Tu nie chodzi o kościół. Chodzi o to, jak wyobrażamy sobie funkcjonowanie salonu miasta"- mówi ks. Kazimierz Sowa. Lokalizacja klubu go-go na Krakowskim Przedmieściu nie przypadła do gustu ani duchownym, ani kombatantom. Nowy lokal erotyczny najpierw wywołał falę krytyki i oburzenie, teraz pojawiają się różne pomysły na likwidację kontrowersyjnej formy rozrywki powstałej w miejscu- jak mówią członkowie Światowego Zwiazku Żołnierzy AK- ściśle związanym z historią Powstania Warszawskiego i jak przypominają duchowni- w pobliżu Kościoła Św. Anny. Prof. Jan Hartman podkreśla, że Krakowskie Przedmieście nie jest niczyją własnością, a Kościół nie może sobie uzurpować prawa do przestrzeni wokół niego. W programie "Tak Jest" zaznaczył, że podobnie jest z dyskotekami, które hałasują i kościołami, w których wcześnie rano biją dzwony.

Tusk i Kaczyński rozmawiali z Cameronem

Zarówno premier Donald Tusk jak i prezes Prawa i Sprawiedliwości rozmawiali dzisiaj z premierem Wielkiej Brytani Davidem Cameronem. Powodem były wypowiedzi Camerona na temat polskich imigrantów. - jako PiS zrobiłiśĶy wszystko co było do zrobienia w tej sprawie, ale premier nie może porzestać na telefonie, a minister spraw zagranicznych nie może zakończyć tej sprawy na Twitterze - uważa Krzysztof Szczerski z PiS. - Reakcje premiera Tuska i ministra spraw zagranicznych Sikorskiego, była szybka, twarda i na odpowiednim poziomie kultury - uważa Adam Szejnfeld z PO.