Tak jest

Tak jest

Czy Polska odejdzie od węgla?

Aktywiści Greenpeace, którzy wdarli się na dach ministerstwa gospodarki, protestowali w związku z rozpoczynającym się szczytem węglowym w Warszawie. Ich zdaniem, Polska powinna rezygnować z energii pozyskiwanej z węgla na rzecz alternatywnych, bardziej ekologicznych źródeł. Jak mówił Iwo Łoś z Greenpeace Polska, większość elektrowni węglowych w Polsce jest przestarzała i zostanie w najbliższym czasie zamknięta. Jego zdaniem, to wielka szansa na modernizację naszej gospodarki. Jednak zdaniem posła Platformy, Marcina Święcickiego, takie inwestycje to olbrzymie koszty, Polska więc tym bardziej nie powinna być obciążana dodatkowymi opłatami klimatycznymi.

Tęcza - symbol niezgody

Całowanie pod tęczą - to happening, który odbył się wieczorem na Placu Zbawiciela. Uczestnicy nawoływali do większej tolerancji i obrony pokojowych symboli. - Czym innym jest tolerancja, a czym innym afirmacja wartości homoseksualnych - stwierdził w "Tak jest" Jacek Kurski. Krystian Legierski odpowiada - To wołanie o to, aby móc normalnie żyć.

Incydenty przed ambasadami

Incydenty przed ambasadą Rosji w Warszawie oraz przed polską placówką w Moskwie po raz kolejny pokazały, jak napięte stosunki panują między oboma krajami. Gość programu "Tak jest", poseł Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk uważa, że prezydent Władimir Putin powinien przeprosić za atak rosyjskich nacjonalistów, skoro wcześniej podobny gest uczynił Bronisław Komorowski. Natomiast zdaniem dziennikarki Ludmiły Lwowy, skala obu incydentów jest zupełnie różna i nie można ich porównywać.

"Płomienny" zryw

Po Marszu Niepodległości nadszedł czas na rozliczenia. Ruch Narodowy ogłasza wielki sukces, Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiada wyciągnięcie konsekwencji.

Kto winien zamieszek w Warszawie?

W trakcieMarszu Niepodległości doszło do zamieszek. Teraz nadszedł czas na szukanie winnych."To co mówi Jarosław Kaczyński jest groźne. Nie trzeba być w środku wydarzeń, żeby brać w tym niejako udział, by inicjować te wydarzenia." - mówiła Julia Pitera z PO. "Nie popadajmy w paranoję. Czyli jeżeli gdzieś spadnie meteoryt, to winą też obarczy się PiS?" - odpowiadał Jacek Sasin z PiS.

Czy prawo jest po stronie zgromadzeń publicznych?

Połamane znaki, powybijane szyby, wyrwane płyty chodnikowe, zniszczone samochody - Warszawa po Dniu Niepodległości wygląda jak po ulicznej wojnie. "Było trzykrotne ostrzeżenie. Może nie do wszystkich ono dotarło, bo było głośno i było dużo ludzi, ale my wszystkie normy spełniliśmy" - tłumaczyła Ewa Gawor z Biura Zarządzania Kryzysowego miasta Warszawy, w sprawie decyzji dotyczącej rozwiązania "Marszu Niepodległości".

Nie będzie referendum w sprawie obowiązku szkolnego sześciolatków

Posłowie odrzucili wniosek o referendum ws. 6-latków. Koalicja PO-PSL wygrała głosowanie. Z klubowej dyscypliny wyłamało się dwóch posłów Stronnictwa Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski. A rodzice - inicjatorzy - będący na sali sejmowej nie kryli emocji. - Wstydzę się za zachowanie rodziców, bo rozumiem trochę ich obawy, ale postawa inicjatorów referendum była mocno demagogiczna - mówi Andrzej Halicki z PO. - Jeżeli nie chcemy referendum, którego chciało milion rodziców, to po co nam instytucja referendum? - pyta retorycznie Mariusz Antoni Kamiński z PiS.

Sześciolatki do szkół? Jutro finał walki o referendum edukacyjne

Wynik głosowania o skierowanie do komisji wniosku o referendum ws. wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków jest wciąż otwarty. PSL zdecydowało się wprowadzić dyscyplinę partyjną, bo trzech jej posłów zapowiedziało, że poprze wniosek. - Wierzę w rozsądek naszego koalicjanta i wierzę, że jutro podejmując decyzję będą mieć na celu dobro polskich dzieci - mówi Agnieszka Pomaska z Platformy Obywatelskiej. - PO upartyjnia dzieci, a przecież milion podpisów pod wnioskiem o referendum zostało zebranych przez rodziców, a nie działaczy PiS - krytykuje Zbigniew Kuźmiuk z Prawa i Sprawiedliwości.

Sztuka czy profanacja? - kontowersyjna wystawa w CSW

Przed Centrum Sztuki Współczesnej doszło do protestu około 100 osób, które domagały się dymisji dyrektora placówki oraz usunięcia z wystawy kontrowersyjnego filmu "Adoracja". Oburzenie wywołała scena z nagim mężczyzną przytulającym się do figury Jezusa. - Jest to przykład słabej artystycznie pracy, nastawionej na prowokacje - stwierdza przeciwnik wystawy i równocześnie członek parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałaniu ateizacji Polski - Jan Dziedziczak. - W sztuce zawsze miesza się sacrum z profanum - broni pracy historyk filozofii - Kamil Sipowicz.

"Strefy erogenne" na cenzurowanym.

Spór wokół eksponatu "Strefy erogenne" w Centrum Nauki Kopernik. Kontrowersyjna część wystawy dotyczącej rozwoju człowieka została czasowo zamknięta. Powód? Liczne protesty. "Tutaj mamy wuglarny instruktarz pokazujący człowieka tylko w jednym wymiarze jego funkcjonowania" - ocenia instalację Marzena Wróbel z Solidarnej Polski. Seksuolog prof. Zbigniew Izdebski broni wystawy - "Duchowość jest bardzo pięknym wymiarem, ale żeby zrozumieć duchowość, trzeba najpierw zrozumieć biologię".

Prezydent powinien ułaskawić Piotra Ikonowicza?

"Pan Ikonowicz nie odwołał się od wyroku i nie stawił się do wykonania sankcji. Broniąc prawa trzeba też prawa przestrzegać. Nie rozumiem dlaczego nie odwołał się od wyroku"- mówiła Beata Kempa z Solidarnej Polski. "Prezydent ułaskawił kilku oszustów i złodziei, dlaczego nie chce ułaskawić Piotra Ikonowicza?" - pytal Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu.

Wizyta Johna Kerry'ego a afera podsłuchowa

John Kerry spotka się jutro z szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Niewykluczone, że tematem rozmowy będzie m.in. tzw. afera podsłuchowa związana z praktykami amerykańskiego wywiadu. - Trudno zrozumieć, jaki sens miałoby podsłuchiwanie polskich obywateli. - stwierdził w "Tak jest" Stefan Niesiołowski. Roman Kurkiewicz z Collegium Civitas odpowiada - To, że pan marszałek nie rozumie dlaczego ktoś mógłby podsłuchiwać służby naszego premiera jest wzruszające.

Tyszkiewicz: rozmowa na zarządzie była ostra

Zarząd Platfomy Obywatelskiej spotkał się by ustalić zo zrobić po opublikowaniu nagrań z których wynika, że delegatom oferowano stanowiska w zamian za oddanie głosu na Jacka Protasiewicza."To jest bardzo trudny czas dla Platformy i to jest wielki cios dla PO. Ale w polityce można ze wszystkiego wyjść - ważne, żebyśmy wyszli z tego przez prawdę" mówił Robert Tyszkiewicz, przewodniczący podlaskich struktur PO.

Kościół przeciwko Haloween

Kuria warszawsko-praska apeluje, by katolicy nie uczestniczyli w zabawach haloweenowych. - Buntuję się przeciwko zawłaszczaniu sfery publicznej przez kościół - komentuje dziennikarz muzyczny Mikołaj Lizut. - Apel kurii warszawsko-praskiej jest skierowany do ludzi wierzących, a nie do ogółu - kontrargumentuje ks. Wojciech Pełka i tłumaczy, że kościół musi przypominać wiernym, że praktyki okultystyczne są zabronione przez katechizm.

Kontrowersje wokół wyborów w PO na Dolnym Śląsku

"Wszystko wskazuje na to, że w Platformie przypadki takie, jak pokazane na taśmie, nie były incydentami" - mówił Zbigniew Kuźmiuk z PiS. "Platforma się nie rozpadnie, choć mamy rzeczywisty problem. Takie sytuacje nie powinny się nigdy zdarzać. Propozycje korupcji za głos, jeśli padły, wymagają działań prokuratury. Wszyscy musimy się tłumaczyć za to, co się dzieje w jednym regionie" - odpowiadał Sławomir Neumann z PO.

Co dalej z PO?

"Nie widzę w Platformie osoby z taką pozycją jaką miał kiedyś Marek Borowski w SLD, która mogłaby rozbić Platformę od wewnątrz" - mówił Leszek Miller,przewodniczący SLD.

Konflikt w Platformie

Przegrane wybory na Dolnym Śląsku i afera z taśmami mogą doprowadzić do odejścia Grzegorza Schetyny z Platformy. Tym bardziej, że od dawna mówi się o konflikcie pomiędzy nim a szefem partii, Donaldem Tuskiem. Jednak gdyby Schetyna pociągnął za sobą swoich zwolenników, rządząca koalicja straciłaby większość w parlamencie. Przed takim scenariuszem przestrzegał gość Tak Jest, Stefan Niesiołowski. Zdaniem posła PO, jeśli Schetyna odejdzie, to stanie się odpowiedzialny za ewentualny powrót Jarosława Kaczyńskiego do władzy.

Kłopoty Platformy

Grzegorz Schetyna, który był faworytem przegrywa z Jackiem Protasiewiczem, stronnikiem Donalda Tuska. Później media docierają to nagrań z których wynika, że zwolennicy Protasiewicza za poparcie swojego kandydata oferowali pracę w państwowych spółkach. Czy wybory przewodniczącego PO na Dolnym Śląsku podzielą Platformę?

Bez sondaży przed wyborami?

PSL chce zakazać mediom publikacji sondaży wyborczych na tydzień przed wszystkimi wyborami. "Różnice między sondażami wynoszą czasem nawet 10% i to wprowadza ludzi w błąd"- bronił pomysłu swojej partii Krzysztof Kosiński, rzecznik PSL. "Obywatele mają prawo wiedzieć - jesteśmy jak na giełdzie i inwestujemy głosując. Skoro tak jest, to ja chcę wiedzieć co robią inni obywatele zanim zainwestuję - i po to są sondaże. Wszystkie alternatywy wobec sondaży są słabsze." - przekonywał prof. Radosław Markowski z SWPS.

Miłosz vs. Turgieniew, czyli wojna poetów w Platformie Obywatelskiej.

Wyborcza rozgrywka w Platformie Obywatelskiej trwa - czy wybory na szefa dolnośląskich struktur zostaną powtórzone okaże się niebawem. Wiadomo, że chce tego Grzegorz Schetyna. Domniemania się szerzą, wzajemne oskarżenia mnożą - a w szermierce słownej padają nawet cytaty z poetów.