Tak jest

Tak jest

Według najnowszego sondażu MillwardBrown dla TVN24 pewnych swojego udziału w referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz jest 32 proc. respondentów - gdyby taka liczba wyborców poszła do urn, referendum byłoby ważne. Aż 74 procent osób, deklarujących chęć udziału w głosowaniu, ma zamiar opowiedzieć się za odwołaniem prezydent stolicy. Jednak gdyby doszło do ponownych wyborów, faworytką byłaby Hanna Gronkiewicz-Waltz - poparłoby ją 30 procent ankietowanych. Jak mówił gość programu "Tak Jest", Andrzej Halicki: "odwołać, żeby powołać? Słaba logika.". Jednak zdaniem Ludwika Dorna z Solidarnej Polski, "urok prezydent Warszawy po jej odwołaniu zdecydowanie zmaleje."

"Widać, że Hanna Gronkiewicz-Waltz i PO zrobią wszystko, żeby nie dopuścić do demokratycznego rozstrzygnięcia." - mówił Jacek Sasin z PiS. "Kłamstwo za kłamstwem i propaganda w wykonaniu pana posła." - oburzał się Paweł Olszewski z PO.

Episkopat przyjął trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych. Równocześnie duchowni odnieśli się do wczorajszych kontrowersyjnych słów abp. Józefa Michalika na temat pedofilii duchownych, stwierdzając, że arcybiskup wyjaśnił już swoją niefortunną wypowiedź, za którą przeprosił i uznał za "nieporozumienie". Obawiam się jednak, że ten prawdziwy abp Michalik to ten z pierwszej wypowiedzi - stwierdza Katarzyna Piekarska z SLD. - Wypowiedź abp. Michalika to był zwyczajny lapsus językowy. Liczą się słowa wypowiedziane na późniejszej konferencji - broni duchownego szef KAI Marcin Przeciszewski.

Działacze Greenpeace z pokładu statku Arctic Sunrise próbowali dostać się na platformę wiertniczą należącą do Gazpromu. W ten sposób protestowali przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. 30 członków załogi zostało zatrzymanych przez rosyjskie służby i oskarżonych o piractwo.Ludmiła Lwowa, dziennikarka rosyjskiego działania Greenpeace nazwała "ekologicznym Hamasem". "Nigdy w akcjach przeprowadzanych przez naszą organizację nie pojawia się przemoc." - polemizował Maciej Muskat, dyrektor polskiego oddziału Greenpeace.

- Przepraszam za nieporozumienie - oświadczył abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, tłumacząc się ze swej wypowiedzi ws. pedofilii, że "dziecko szuka miłości, lgnie, zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga". - Słowa wypowiedziane przed południem to jest to co abp. Michalik naprawdę myśli, co sam zresztą później na konferencji przyznał - uważa Jerzy Wenderlich. - Gdyby nie było tej konferencji popołudniowej, to mielibyśmy do czynienia z katastrofą. Bo to były słowa jednej z najważniejszych osób w Polskim kościele - broni duchownego ks. Kazimierz Sowa.

W trakcie imprezy "Biegnij Warszawo" zmarł jeden z uczestników. Bieganie to ostanio jeden z najpopularniejszych sportów. Czy to może być niebezpieczne dla zdrowia? "Wczoraj prawdopodobnie zginęło około 20 osób w wypadkach drogowych - czy mamy wobec tego zabronić ruchu drogowego? Trzeba rozsądnie podchodzić do tego jak się trenuje - trzeba koniecznie się zbadać, szczególnie jeśli w rodzinie były przypadki chorób, zawałów, jeśli się pali itp." - mówił Wojciech Staszewski, dziennikarz Newsweeka, jeden z twórców akcji "Warszawa biega".

Twój Ruch idzie w Polskę i będzie przekonywać do nowego programu - zapowiada Andrzej Rozenek. Na nowe, poszerzone postulaty partii zwrócił uwagę Józef Oleksy. "Uzupełnienie o nowe elementy to dobra decyzja ale musicie pokazać ludziom, że to nie tylko wielkie show" - podkreśla były premier. Dodaje też, że nowa nazwa podoba mu się zarówno po polsku, jak i po angielsku - Your Move.

Referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska prezydent Warszawy coraz bliżej. Dlatego zarówno jej przeciwnicy jak i zwolennicy intensyfikują działania. Minister transportu na wspólnej konferencji z pania prezydent informuje o powołaniu noweho rzadowego pełnomocnika ds. rozwoju rowerowego. Kilka dni wczesniej Piotr Gliński fotografował się z biletem za 2 zł.

Jerzy Buzek ostro skrytykował ministra finansów za jego wypowiedzi na temat Leszka Balcerowicza.Janusz Lewandowski, komisarz europejski ds. programowania finansowego i budżetu mówił, że jest to spór, który go martwi, ponieważ w sprawie OFE nie ma miejsca na kategoryczne poglądy, ani z jednej ani z drugiej strony.

Ponad 130 mld zł na zakup i modernizację sprzętu wojskowego przewiduje plan przedstawiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Ma on zostać zrealizowany w przeciągu kolejnych 10 lat. Krytycznie o finansowaniu polskiej armii wyraża się poseł PJN, Marek Migalski. Twierdzi, że wojsko należy dozbrajać sensownie i pyta - "czy inwestycje w drogie zabawki uchronią nas przed realnym niebezpieczeństwem?" Przekonany o słuszności tej inwestycji jest natomiast Stefan Niesiołowski z Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. "Armia to jest prestiż państwa, to są operacje antyterrorystyczne i nasza pozycja w NATO" - twierdzi Niesiołowski.

Po dymisji gen. Noska światło dzienne ujrzała umowa podpisana przez byłego szefa Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską służbą bezpieczeństwa. Pojawiły się spekulacje o współpracy Noska z Rosją. Premier i minister obrony nie wypowiadają się na ten temat.

Grupa rosyjskich aktywistów i parlamentarzystów zgłosiła prezydenta Władimira Putina jako kandydata do pokojowej nagrody Nobla a mediację w syryjskiej wojnie domowej. " Putin prowadzi taką politykę, która unieważniła wszystkie zapisane w konstytucji ustawy dotyczące ochrony praw człowieka." - móiwła Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka, wieloletnia korespondentka w Rosji. "Putin nie odebrał żadnych praw gejom, tylko zabronił propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich."- bronił prezydenta Putina Władimir Kirianow, redaktor naczelny Rosyjskiego Kuriera Warszawskiego.

Znani Polacy uaktywnili się w ostatnich dniach kampanii referendalnej. Powstały dwa listy otwarte - przeciwników i zwolenników udziału w referendum, które podzieliły warszawiaków. Aktorka Anna Nehrebecka wyjaśnia, że "nasz list nie mówi 'nie idźcie na referendum', ale tłumaczy dlaczego referendum nie jest dobrym rozwiązaniem w obecnych chwili." Z kolei jeden z inicjatorów akcji "Miasto Jest Nasze”, Jan Śpiewak ubolewa nad upolitycznieniem referendum. "Ta inicjatywa powinna być okazją do rozmowy o Warszawie" - tłumaczył Śpiewak.

Ks. Lipka za swoje wypowiedzi na temat pedofilii stracił stanowisko kanclerza kurii warszawsko-praskiej. Koniec z fałszywie rozumianą solidarnością w Kościele?

Abp Hoser przeprasza i zwalnia ks. Lipkę z funkcji sekretarza kurii warszawsko-praskiej. "Ksiądz kanclerz przez nieudolne wystąpienie na konferencji sprawił wrażenie, że w Kościele są dwie linie- jedna, ze rygorystycznie zwalczamy przypadki molestowania jeśli takie się pojawią i druga prezentowana przez ks. Lipkę, bronimy do upadłego." - mówił Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Koniec z trzymaniem psów na łańcuchu i z występami dzikich zwierząt na cyrkowych arenach. Tak zakłada nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, nad którą prace kończy właśnie Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt. Czas żeby zadbać o naszych pupili - mówi Paweł Suski z Platformy Obywatelskiej. Przeciwny tej nowelizacji Stanisław Kogut przestrzega go przed pogryzionymi przez agresywne psy - listonoszami i dziećmi.

Prace nad ustawą o cmentarzach i pochówku rozgrzewa emocje."Prochy są nadal szczątkami człowieka i należy je złożyć w kolumbarium, albo na cmentarzu." - mówił Witold Skrzydlewski, prezez Polskiej Izby Pogrzebowej. "Nie dziwię się branży pogrzebowej, że nie chce zmian przepisów, bo zarabia na tym pieniądze. " - odpowiadał Marek Balt, autor ustawy funeralnej przygotowanej przez SLD.

Podczas inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku premier Donald Tusk powiedział do młodzieży: „Dobry ślusarz jest tysiąckrotnie więcej wart na rynku niż słaby politolog, a o polityku już w ogóle nie mówię”. Jego słowa w Tak Jest tłumaczy senator PO, prof. Marek Rocki: - premier mówił o tym, że lepiej mieć jakąkolwiek pracę niż nie pracować. A o tworzenie miejsc pracy związanych z kulturą, które zapewnią pracę humanistom, apeluje filozof, prof. Zbigniew Mikołejko.

Trwają prace nad ustawą o cmentarzach i pochówku. Przygotowuje ją PSL- zakazać rozsypywania szczatków w wybranym do tego miejscu. Takie jest zdanie sejmowej wiekszości. Nie zgadza się z tym Ruch Palikota i SLD.