Tak jest

Tak jest

Czy katalog przestępstw motywowowanych nienawiścią powinien zostać poszerzony?

Poszerzenia katalogu przestępstw motywowanych nienawiścią o przestępstwa m.in. ze względu na wiek czy orientację seksualną domaga się Twój Ruch. Według posła tej partii, Roberta Biedronia, zmiany w kodeksie karnym w tym zakresie są konieczne, bo prawo nie chroni wszystkich obywateli. W "Tak jest" działacz na rzecz ruchu LGBT - Krystian Legierski, stwierdził, że projekty celowo utknęły potczas prac komisji, bo nie mają poparcia Platformy Obywatelskiej. - W komisji siedzą przedstawiciele wszystkich ugrupowań, a nie tylko posłowie PO, broniła się Julia Pitera.

Abp Gądecki na czele biskupów

Metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki, został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Tą decyzją rozczarowany był dominikanin, o. Paweł Gużyński. Zdaniem duchownego, to wybór "bezpieczny i obliczony na kontynuację", natomiast polskiemu Kościołowi potrzebna jest osoba "o odwadze papieża Franciszka." Posłanka Solidarnej Polski Beata Kempa chwaliła wybór biskupów, podkreślając, że najważniejsze dla Kościoła jest stanie na straży wartości chrześcijańskich.

Gotowość polskiej armii

Sytuacja na Krymie i agresywne działania Rosji rozpoczęły dyskusję na temat gotowości polskiego wojska do ewentualnego konfliktu z naszym wschodnim sąsiadem. Zdaniem posła PiS Zbigniewa Kuźmiuka, przygotowana do walki jest tylko ta część żołnierzy, która przeszła przez zagraniczne misje wojskowe. Zaniepokojenie parlamentarzysty budzi też sposób wydawania pieniędzy na wojsko - według Kuźmiuka, w ciągu ostatnich 6 lat ze środków na ten cel nie wykorzystano około 10 miliardów złotych. Poseł Platformy Paweł Suski ripostował, że polska armia przez ostatnie 5 lat "uległa transformacji, niebywałej w historii sił zbrojnych".

Patriotyzm narodowy vs. nowoczesny

Patriotyzm to poczucie wspólnoty. Buduje się go na miłości do ojczyzny, a jego brak prowadzi do porażek - powiedział na antenie TVN24 gość programu "Tak jest", poseł Prawicy RP Marian Piłka. Z drugiej strony poseł Twojego Ruchu Robert Biedroń jest innego zdania. Uważa, że patriotyzm, ten nowoczesny, buduje się na szacunku do wielokulturowości i otwartości na świat.

Polacy o konflikcie na Ukrainie.

"Polska nie jest zagrożona bezpośrednią agresją. Nie grozi nam inwazja. Pamiętajmy, że zagrożenia maja różny wymiar. Nie grozi nam inwazja zbrojna, ale to nie znaczy, że możemy się czuć spokojnie" - tak wyniki sondażu Millward Brown, przeprowadzonego dla tvn24.pl, skomentował w programie "Tak jest" gen. Stanisław Koziej.

Michnik: Jestem dumny z mojego państwa

"Umiędzynarodowienie sprawy Ukrainy to sukces polskiej polityki"- mówił w programie "Tak jest" Adam Michnik. "Jestem dumny z mojego państwa i rządu, prezydenta i z polskiej opinii publicznej, która wykazała się rozwagą dojrzałością, determinacją, solidarnością i zdrowym instynktem moralnym".

Echa wystąpienia Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin zabrał głos w sprawie sytuacji na Ukrainie. "Rosja nie rozpatruje wariantu przyłączenia Krymu. Tylko sami obywatele w warunkach bezpieczeństwa i swobodnego wyrażania swojej woli mogą decydować o swojej przyszłości" - mówił na konferencji prasowej. "Krym będzie rosyjski i to nie przez odwołanie się do siły zbrojnej" - komentował profesor Edward Haliżak.

Sytuacja na Ukrainie coraz bardziej napięta. Czy grozi nam wojna ?

Memorandum Budapesztańskie podpisano w grudniu 1994 roku. Na jego mocy Ukraina przystąpiła do "układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej" i oddała strategiczną broń nuklearną Rosji, którą dostała wcześniej w spadku po Związku Radzieckim. Początkowo porozumienie to sygnowały trzy potęgi nuklearne, a więc Rosja właśnie, Stany Zjednoczone, a także Wielka Brytania. Później zostało ono przyjęte również przez Chiny i Francję. W zamian za nuklearne rozbrojenie - Ukraina otrzymała deklarację respektowania jej suwerenności oraz integralności terytorialnej. Jak podkreśla Roman Kuźniar - doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa - bardzo trudno powstrzymać mocarstwa w ich złych uczynkach. Społeczność międzynarodowa nie ma instrumentów, które w stu procentach gwarantowałyby bezpieczeństwo państw słabszych wobec zapędów mocarstw.

Sytuacja na Ukrainie po konferencji Janukowycza

Odsunięty od władzy i ścigany listem gończym prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz pokazał się światu na konferencji prasowej. Oświadczył, że wciąż jest legalnym prezydentem Ukrainy. Równocześnie na ukraińskim Krymie zagęszczają się ruchy wojsk rosyjskich. - Rosja uważa, że na Ukrainie nie ma z kim rozmawiać. Bo te osoby, które są w parlamencie, nie mają legitymacji do sprawowania władzy - twierdzi Rosjanin, dziennikarz - Władimir Kirianow. Zdaniem Ukrainki, socjolożki - dr Natalia Riabińska - w Ukrainie nadal na mocy konstytucji rządzi Rada Najwyższa, a wszystkie jej decyzje są wiążące.

Polski europoseł kontra niemiecki celnik

Według niemieckich mediów, będący pod wpływem alkoholu wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego wywołał skandal na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Miał być pod wpływem alkoholu i zachowywać się agresywnie. On sam przyznaje tylko, że ostro zareagował na słowo "raus", które skojarzyło mu się z okupacją i obozem w Auschwitz. Zdaniem Jacka Kurskiego, tłumaczenia eurosposła PO są kompromitujące. Dla Stefana Niesiołowskiego doniesienia niemieckiej prasy to nagonka, a sprawa się sprowadza do tego, że "chamski celnik zaczepił polskiego posła, który mu odwinął".

Nowy rząd Ukrainy

Na Majdanie przedstawiono kandydatów do nowego ukraińskiego rządu. Przed gabinetem, na którego czele ma stanąć Arsenij Jaceniuk, nie lada wyzwania - kraj stoi na granicy bankructwa, a na Krymie wzmagają się nastroje separatystyczne. Właśnie sytuacją na półwyspie, zdaniem doktor Natalii Riabińskiej z Collegium Civitas, powinni się w pierwszej kolejności zająć członkowie nowego rządu. Jak mówiła ukraińska socjolog, rosyjskie środki przekazu, bardzo popularne na Krymie, "rozpętały tam prawdziwą histerię."

Sukces czy porażka polskiej dyplomacji?

Rozejm między Platformą Obywatelską, a Prawem i Sprawiedliwością nie trwał długo. Gromy ze strony opozycji spadły przede wszystkim na głowę ministra Siorskiego za podpisanie porozumienia z Janukowyczem. "Wspólnota polityczna PO i PiS nie potrwała długo. To nie jest błąd polityczny, ale grzech. Bo nasza jedność jest oczekiwana na Ukrainie i w Europie." - komntował Robert Tyszkiewicz, poseł PO. "Słowa Sikorskiego: "stan wojenny i zginiecie" były kontrowersyjne. Mamy prawo do krytyki tych słów. Co nie zmienia fakty, że nasze stanowisko ws. Ukrainy jest bardzo zbliżone." - odpowiadał Mariusz Kamiński, poseł PiS.

Klauzula sumienia przeciwko prawom kobiet?

- O kim mówimy, kiedy mówimy o sumieniu. Dla Kościoła sumienie ma tylko lekarz, kobieta już nie... Klauzula sumienia, dotyczy tylko zabiegów dla kobiet - mówiła w "Tak jest" wicemarszałkini Sejmu, Wanda Nowicka. - To jest dzika i barbarzyńska cywilizacja śmierci. Czy lekarzami powinny być tylko osoby, które chcą zabijać dzieci? - odpowiadał jej Jacek Żalek z Polski Razem Jarosława Gowina.

Poseł ofiarą pobicia z powodu orientacji seksualnej

Badania pokazują, że ok. 20 procent osób homoseksualnych w Polsce jest ofiarami przemocy. Musimy zmienić prawo i chronić gejów i lesbijki - mówił Robert Biedroń z Twojego Ruchu. Poseł został napadnięty już po raz czwarty od kiedy objął mandat. W "Tak jest" o ściganiu przestępstw z nienawiści dyskutowała z nim Julia Pitera z PO.

Tymoszenko wyjdzie na wolność

Zgodnie z ustawą przyjętą przez ukraiński parlament, Julia Tymoszenko może zostać zwolniona z więzienia. Dokument w sprawie byłej premier, siedzącej w areszcie od 2011 roku, musi jeszcze podpisać prezydent. Według europosła Jacka Kurskiego, wypuszczenie charyzmatycznej liderki to świadomy ruch Janukowycza, obliczony na wprowadzenie chaosu w szeregi opozycji. Nie zgodził się z nim profesor Tomasz Nałęcz, zdaniem którego ewentualne wyjście Tymoszenko "ograniczy pole możliwości" ukraińskiemu prezydentowi.

Na Ukrainie wrze

Będą unijne sankcje dla Ukrainy. W samym Kijowie starcia nie ustają. Przeciwnicy Wiktora Janukowycza dwukrotnie odpierali szturmy Berkutu na Majdan Niepodległości. Zdaniem Dariusza Lorantego, specjalisty do spraw rozwiązywania sytuacji kryzysowych, na Ukrainie panuje pełen chaos, a systemy bezpieczeństwa nie działają. - "Pojawiło się zjawisko tłumu zbrodniczego. Może być tak, że część ludzi wymknie się spod kontroli zarówno władzy, jak i opozycji. Wtedy będą oni zagrażać nie tylko innym, ale także sobie nawzajem".

Role dla lepszego seksu

Tradycyjny podział ról domowych sprzyja udanemu pożyciu seksualnem - ogłosili naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Po przebadaniu 4,5 tysiąca par badacze wyliczyli, że w związkach, w których kobiety i mężczyźni wykonują zadanie domowe, typowe dla ich płci, seks uprawiany jest 1,6 razy częściej, niż w takich, gdzie nie ma podziału na role. Wynikami nie był zdziwiony polityk Prawicy RP Marian Piłka. Jego zdaniem oczywiste jest, że kobiety, pięlęgnujące swoją kobiecość są bardziej atrakcyjne, a jednocześnie oczekują one od mężczyzn, by "byli myśliwym, przynoszącym do domu mamuta". Badania waszyngtońskich naukowców skrytykowała natomiast Anna Dryjańska z Feminoteki, wskazując, że częstotliwośc kontaktów seksualnych nie jest wcale jednoznacznie powiązana z ich jakością.

Aktorskie umiejętności polityków

W oczekiwaniu na to, czy odbędzie się debata premiera Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim, o aktorskich zdolnościach polityków rozmawiał aktor Daniel Olbrychski.

Prawa gejów w Walentynki

Jeśli przed wyborami znowu usłyszymy obietnicę związków partnerskich, to nie wiem kto w nią uwierzy - mówiła Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii. Poseł Adam Szejnfeld z PO odpowiadał - Popieram pani poglądy i popieram poglądy pani środowiska. Czy to jest obietnica czy deklaracja? Sam nie wprowadzę prawa, jeden klub też nie.

Niezłomna Justyna

Justyna Kowalczyk została w Soczi mistrzynią olimpijską w biegu narciarskim na 10 kilometrów. Polka dokonała tego, pomimo złamanej kości śródstopia. Ten wyczyn wzbudził olbrzymi podziw dla narciarskiej mistrzyni. Jak mówił wielkorotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym, Robert Korzeniowski, "zawodnicy zazwyczaj nie pokazują, że coś jest nie tak w ich obozie lub z nimi samymi. Kowalczyk nie tylko pokazała, że jest kontuzjowana, ale też pokazała plecy rywalkom i to jest świetne". Biegaczkę chwaliła też medalistka olimpijska we florecie, Sylwia Gruchała, przypominając, że "w sporcie wyczynowym nie można mieć hamulców, jeśli chce się wygrywać. Sport jest dla wariatów".