Tak jest

Tak jest

Kierunki polskiej dyplomacji w 2014 r.

Radosław Sikorski z mównicy sejmowej nakreślił plany polityki zagranicznej - dużo czasu poświęcił wydarzeniom na Ukrainie i zagrożeniu ze strony Rosji, określając je największym kryzysem od czasu upadku komunizmu. Opozycji jednak nie przekonał i w odpowiedzi usłyszał uwagi o charakterze osobistym. Na sali nie było także szefa PiS- Jarosława Kaczynskiego, bo wytknął w swoim przemówieniu premier Donald Tusk. - W tej debacie, stanowisko głównej partii opozycyjnej było praktycznie pozbawione treści. Była to litania skarg do ministra i na Unię Europejską - ocenił w Tak Jest sejmowe wystąpienia Dariusz Rosati. - Tusk i Sikorski od wielu lat mylili się co do Rosji. I teraz powinni to przyznać - uważa Krzysztof Szczerski z PiS.

Polki u ginekologa

Grupa Edukatorów Seksualnych PONTON przygotowała specjalny raport na temat jakości leczenia w polskich gabinetach ginekologicznych. Poza pokazaniem braku wrażliwości części lekarzy, raport wskazuje na problemy ustawodawcze - W Polsce można od 15 roku życia legalnie uprawiać seks, ale już zdobyć antykoncepcję dopiero od 18 roku życia. Coś jest nie tak - mówiła Paulina Wawrzyńczyk z organizacji. - Klauzula sumienia jest nadużywana w Polsce. Nie można na jej podstawie odmówić wypisania recepty - dodawał ginekolog Grzegorz Południewski.

Matura do poprawy

Posłanka Platformy Obywatelskiej i nauczyciel Dariusz Chętkowski rozmawiali o tym, czego oczekiwać od uczniów i czego oni mogą oczekiwać od matury. - Moi uczniowie powiedzieli mi, że temat maturalny był dziś taki, że lepiej było pisać banały - mówił nauczyciel. - Nie można na egzaminie zbadać wszystkiego, co uczniowie nauczyli się przez wiele lat - odpowiadała posłanka.

Kościół duszą państwa?

- Kościół jeśli jest autentyczny powinien być duszą państw, bez duchowych wartości, jakie przynosi Kościół, ciało państwa obumiera - mówił w sobotę na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP. Między innymi o tych słowach i o tym czy czy należy odziedzialć Kościół od państwa rozmawiali w programie Tak Jest teolog Jarosław Makowski i ks. Wojciech Pełka ze Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców.

Passent: SUV-y nas rozjadą.

SUV-y na ulicach miast są nieekologiczne i nieekonomiczne - uważa Daniel Passent. Przeciwnego zdania jest Jacek Kurski, który podkreśla, że to doskonałe samochody na polskie drogi, po których ciężko się jeździ.

Drogowe donosy

Wielka popularność samochodowych kamerek przyniosła ze sobą także falę nagrań z drogowymi wykroczeniami. Wiele z nich trafia na policję - czy można je uznać za donosy? Zdaniem Marka Konkolewskiego z Biura Ruchu Drogowego KGP, uzasadnione jest wysyłanie filmów w sytuacji, gdy "zagrożenie dotyczyło bezpośrednio nas samych". Wtedy "nagranie może być dowodem w sprawie". Jednak były antyterrorysta Jerzy Dziewulski wskazywał na niepotwierdzoną autentyczność filmów, a także ostrzegał przez ryzykiem wystąpienia drogowej "wojny na złośliwości", spowodowanej tym, że "ktoś miał lepszy samochód albo jechał szybciej".

Raport na 10-lecie członkostwa w UE: Polakom żyje się lepiej.

Polska poza UE byłaby uboższa, Polacy mieliby niższe zarobki, a bezrobocie osiągnęłoby wyższy poziom - przekonuje MSZ w raporcie na 10-lecie członkostwa w UE. Niestety, jak podkreśla Ryszard Petru, na tle unijnych krajów Polska pozostaje daleko w tyle. Zdaniem ekonomisty należy postawić na rozwój edukacji. Pomysł ten krytykuje Jacek Żakowski, który twierdzi, że zamiast zmniejszenia rozwarstwienia społecznego poskutkuje to jedynie wzrostem liczby wykształconych bezrobotnych.

Dla jednych szkodliwa, dla drugich konieczna - poselski spór o edukację seksualną w szkołach.

Posłowie odrzucili poselski projekt ustawy przewidujący wprowadzenie "wiedzy o seksualności człowieka" jako obowiązkowego przedmiotu w szkołach. Zgłoszony on został przez wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką, która uważa, że aktualny program należy jak najszybciej zmienić. Zdaniem Marzeny Wróbel popierany przez SLD i Twój Ruch projekt to nic innego jak "uczenie technik seksualnych".

"PO powinna przegrać wybory"

Profesor Paweł Śpiewak uważa, że ewentualna przegrana wyborcza Platformy Obywatelskiej mogłaby wpłynąć pozytywnie na całe ugrupowanie. Nie zgadzał się z nim Waldemar Kuczyński - zdaniem publicysty, Platforma może przegrać tylko z PiS-em, "a tego Polsce nie życzę. Prawo i Sprawiedliwość jest partią groźna dla Polski, partią o strukturze totalitarnej". Ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego bronił profesor Śpiewak - "PiS nie jest partią totalitarną. Jarosław Kaczyński pokazał w 2007 roku, że traktuje demokrację poważnie, głosując za rozwiązaniem Sejmu".

Kanonizacja Jana Pawła II i ciemne karty w historii Kościoła

Jan Paweł II dał wysokie stanowisko Macielowi Degollado, założycielowi Legionów Chrystusa, człowiekowi, który był pedofilem i molestował ponad 30 osób - mówił w programie Kamil Sipowicz. - Papież nie wiedział, że ten człowiek dopuścił się takich czynów - odpowiadał ksiądz Kazimierz Sowa.

Kapitalizm do poprawki?

"Nie o taki kapitalizm walczyłem" - mówi Lech Wałęsa i deklaruje powrót do "Solidarności". Plusy i minusy dzisiejszego ustroju wytykali także goście programu "Tak jest". "Państwo powinno skupić się na najbiedniejszych, a nie rozdawać ulgi, nie patrząc na zarobki" - mówił ekonomista, Ryszard Petru. "Jesteśmy na tyle bogatym krajem, że ludzie nie powinni bać się, czy będą mieli co jeść, czy będą wyrzuceni na bruk" - dodaje także Piotr Ikonowicz.

Ocena lekarzy w internecie

O portalach umożliwiających ocenianie lekarzy rozmawiali Marta Wrzosek i Romuald Krajewski. - Chcę, żeby zniknęło pole do nadużyć. Chodzi tu o oczernianie - mówił wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej. - Serwis daje narzędzia do ochrony wizerunku - odpowiadała Marta Wrzosek z portalu znanylekarz.pl

Czy depresja jest chorobą?

"O depresji trzeba mówić ostrożnie, jest związana z ryzykiem samobójstwa. Skrajne poglądy, że jest ona mitem mogą odsunąć niektóre osoby od leczenia"- mówił w programie dr Sławomir Murawiec, psychiatra. Innego zdania jest filozof- Zbigniew Mikołejko, który twierdzi, że współczesna walka z depresją odbywa się w imię systemu, który ją wywołuje. "Chodzi o to, żebyśmy wrócili sprawni do maszyny korporacyjnej, która nas przemiele, do kultury, która każe nam żyć w idealnym, szczęśliwym świecie (…) Cierpienie jest niezbędne dla ludzkiego doświadczenia i otwiera też na umiejętność współcierpienia z drugim człowiekiem".

Homeopatia - "nie leczy, ale pomaga zdrowieć"

O kontorwersyjnych lekach rozmawiali w studiu TAK JEST Maciej Hamankiewicz z Naczelenej Rady Lekarskiej oraz dr Tomasz Kokoszczyński z Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego. - Leczymy się bardzo intensywnie, ale nie jesteśmy zdrowsi. Zdrowie to właściwa samoregulacja, a homeopatia uruchamia zdrowienie - mówił w programie dr Kokoszczyński.

Ile może komornik?

Andrzej Mularzuk bronił spółki Krajowej Rady Komorniczej: "Currenda powstała w wyniku przekształcenia wydawnictwa, które funkcjonowało od początku lat osiemdziesiątych (…) Umożliwiła wejście na inny poziom cywilizacyjny, jeśli chodzi o egzekucję w zakresie obsługi kancelarii (…) To nie była spółka, to była potrzeba środowiska". O tym, jak rozliczanie komorników funkcjonuje dzisiaj, mówiła Lidia Staroń z Platformy Obywatelskiej: "Komornicy prowadzą własną działalność gospodarczą, wszystkie pieniądze biorą do własnej kieszeni i nie dzielą się nawet ze Skarbem Państwa".

Tęcza wraca na plac Zbawiciela

Słynna warszawska tęcza wraca od 1 maja na plac Zbawiciela. Instalację spalili narodowcy w listopadzie przy okazji Marszu Niepodległości. Środowiska prawicowe nie chcą powrotu tęczy, uznając ją za symbol środowisk gejowskich. Jak mówił poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki, "ta tęcza wyjątkowo prowokuje.(...) Nie chciałbym, żeby w centrum Warszawy, naprzeciwko kościoła, znajdował się gadżet homoseksualizmu." Tęczy bronił Robert Biedroń z Twojego Ruchu, dla któręgo instalacja jest jedynie " dziełem kultury, wielokrotnie nagradzanym, a nie symbolem konkretnego środowiska". Poseł dodał również, że "pewna grupa ludzi, z nienawiści do innej grupy, chce spalić tęczę. To najstraszniejsze, co można zrobić społeczeństwu demokratycznemu - podpalać coś z nienawiści."

Rodzice w dużych miastach nie chcą posyłać sześciolatków do szkół

W dużych miastach co piąty rodzic stara się o odroczenie obowiązku szkolnego dla sześciolatka, który powinien we wrześniu iść do szkoły. - Do tej pory dzieci, aby pójść wcześniej do szkoły, musiały przejść diagnozę, czy się nadają. I przechodziła ją niewielka ilość dzieci. Teraz jednym dekretem odwrócono sytuację i nagle wszystkie dzieci się nadają. A przecież ich rozwój nie przyspieszył w taki sposób, żeby nagle całe pokolenie było gotowe do tego, żeby rozpocząć edukację przedszkolną - mówi Karolina Elbanowska z ruchu "Ratuj maluchy". - Obecnie dla dzieci w przedszkolu jest przeprowadzany test dojrzałości szkolnej, który jest pierwszym sygnałem dla rodziców do podjęcia decyzji - tłumaczyła Urszula Augustyn z PO.

Czy Polacy wierzą w "wybuch smoleński"?

O koncepcji wybuchu i nieufności Polaków zarówno wobec zespołu Antoniego Macierewicza, jak i prokuratury rozmawiali socjologowie. - Coraz więcej młodych ludzi wierzy w koncepcje spiskowe. Opowiadają się też po stronie PiS - mówił prof. Krzysztof Wielecki.

W gotowości do konfliktu?

Ile trwałby konflikt Polski z Rosją i jak wyglądałby jego scenariusz? Na te i inne pytania odpowiadał generał Mieczysław Bieniek, były dowódca zastępcy strategicznego NATO. "Jesteśmy w stanie wytrzymać to hipotetyczne uderzenie do czasu, kiedy siły NATO przyjdą nam z pomocą" - zapewniał w programie Tak jest. Podkreślał jednocześnie, że - jego zdaniem - scenariusz wojny nie wchodzi obecnie w grę.