Tak jest

Tak jest

Przestańmy się tłumaczyć i udawać, że ktokolwiek po tylu latach pamiętał o ustawie amnestyjnej - mówiła w programie Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej. - Watażkowie z Trzeciego Świata mogliby się od was uczyć. Jak można informować opinię publiczną o materiałach z celi, która jest pod specjalnym nadzorem - odpowiadał Artur Dębski z Twojego Ruchu.

"Czas na kolejne zawody i następne sukcesy. Nie zamierzam poprzestać na tym, co się wczoraj wydarzyło" - zapewnia złoty medalista olimpijski, Kamil Stoch. Z podziwiem na 26-latka patrzy działacz sportowy, Andrzej Person: "z przyjemnością słuchało się tego młodego mężczyzny, który zna swoją wartość. Nigdy nie lubił być do nikogo porównywany, jest bardzo sprawnym i mądrym chłopakiem" - mówił w programie "Tak jest". Z jego zdaniem zgadzała się windsurferka, Zofia Noceti-Klepacka, która przyznała, że Kamil Stoch potrzebuje teraz sporo zasłużonego wypoczynku.

Według biegłych, badających Mariusza T., "prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego jest w jego przypadku bardzo wysokie". Takie stwierdzenie zawiera opinia, do której dotarł portal TVN24.pl, sporządzona na zlecenie rzeszowskiego sądu. To na podstawie tej analizy sędzia zdecyduje w poniedziałek czy skierować skazanego za poczwórne morderstwo na leczenie do ośrodka w Gostyninie. Były szef służby więziennej, dr Paweł Moczydłowski uważa, że przy takiej presji opinii publicznej, trudno liczyć na inną decyzję niż izolacja Mariusza T. Zgodził się z nim Jerzy Dziewulski. Zdaniem byłego antyterrorysty, nie ma innej możliwości zapewnienia bezpieczeństwa ze strony Mariusza T., a ewentualny nadzór policji byłby nieskuteczny.

W Sejmie nie było zgody między partiami politycznymi, co do uchwały w sprawie 25 rocznicy Okrągłego Stołu. A jak to wydarzenie i jego konsekwencje oceniają ludzie na co dzień związani z kulturą? Michał Żebrowski i Paweł Demirski w "Tak Jest".

Komitet ONZ zajmujący się prawami dziecka krytykuje Watykan za to, że jego prawo pozwala księżom na molestowanie "dziesiątek tysięcy dzieci", zażądał, aby Watykan podjął decyzję o natychmiastowym usunięciu z szeregów Kościoła wszystkich duchownych winnych pedofilii i podejrzanych o takie czyny. "Kościół od wielu lat stara sie o oczyszczenie swoich szeregów z takich ludzi i trzeba zachować właściwą proporcję problemu." -komentował ks. dr. hab. Dariusz Oko, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Zbliżająca się premiera filmu Władysława Pasikowskiego "Jack Strong" opowiadającego historię płk. Ryszarda Kuklińskiego na nowo wywołała dyskusję czy płk Kukliński był bohaterem i patriotą czy zdrajcą. "Kukliński wspierał Stany Zjednoczone, które wygrały wyścig technologiczny z ZSRR - z tego punktu widzenia Kukliński działał na rzecz dalekosiężnych interesów Polski." - mówił prof. Antoni Dudek, historyk. "Co mają uważać oficerowie, którzy wówczas też starali się dobrze wykonywać swoje obowiązki i działać na rzecz narodu? Mówię o latach 70., kiedy sądziliśmy, że wraz z Gierkiem przyszła większa swoboda." - odpowiadał gen. Gromosław Czempiński, były naczelnik kontrwywiadu i były szef UOP.

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swoje pomysły w dziedzinie kultury. Partia chce między innymi, by "sztuka z bardzo silnym elementem destrukcji" była finansowana wyłącznie ze źródeł prywatnych. Jak tłumaczył były wiceminister kultury, poseł PiS Jarosław Sellin, instytucje kultury powinny promować takie dzieła, które "raczej łączą niż dzielą" społeczeństwo. Nie zgodziła się z nim Izabella Cywińska. Zdaniem reżyser teatralnej i minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, prowokowanie jest jednym z głównych zadań sztuki.

Polscy biskupi udali się do Watykanu. Mają tam odwiedzić urzędy Kurii Rzymskiej omawiając różne aspekty działalności Kościoła w Polsce i spotkać się z papieżem Franciszkiem. "Mam wrażenie, że niektórzy publicyści zawieszą za chwilę Franciszka na czerwonym sztandarze zamiast Che Guevary, żeby zawieźć lud pracujący miast i wsi ku lepszej przyszłości." - mówił Tomasz Królak, zastępca redaktora naczelnego KAI."Dziwi mnie niepokój publicystów katolickich, że media i Lud Boży zachwycają się Franciszkiem." - odpowiadał Jarosław Makowski, teolog, szef Instytutu Obywatelskiego.

Wybory miss na wyższych uczelniach budzą coraz więcej wątplwiości. Przeciwnicy konkursów piękności twierdzą, że szkoły wyższe przestają wypełniać rolę wychowawczą, elitotwórczą i niszczą tradycje uniwersytecką, ich zwolennicy uważają, że na uczelniach potrzebna jest odrobina luzu, a tego typu imprezy to dla nich dobra zabawa.

Na konferencji prasowej premier zapowiedział, że już we wrześniu tego roku uczniowe pierwszej klasy otrzymają darmowy podręcznik. Ta propozycja ma obniżyć absurdalnie wysokie, zdaniem szefa rządu, wydatki, ponoszone przez rodziców wysyłających dzieci do szkoły.

Zamiast kosztownego zestawu podręczników, będzie jeden i do tego za darmo. Bezpłatne książki dla pierwszoklasistów mają być gotowe już na 1 września tego roku - ogłosili premier i minister edukacji. Wyprodukowanie egzemplarza ma kosztować około 10 złotych. Zdaniem Joanny Białobrzeskiej to niemożliwe, by przez cztery miesiące powstał dobry podręcznik w tej cenie. Urszula Augustyn z PO przekonuje jednak, że "to, że coś ma być tańsze, nie znaczy, że musi być byle jakie".

O paleniu cygar przez polityków rozmawiali Ryszard Kalisz z Domu Wszystkich Polska i Ryszard Czarnecki z Prawa i Sprawiedliwości.

Na głowę premiera Donalda Tuska posypały się gromy po tym jak został przyłapany przez fotoreportera na paleniu cygara w trakcie urlopu w Dolomitach. Czy politykom wypada mieć tak drogie hobby?

Dyskusja w sprawie gender trwa. Radni miasta i gminy Łapy na Podlasiu jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie obrony dzieci przed ideologią gender. Uważają ją za ideologię szczególnie szkodliwą, niebezpieczną i godzącą w podstawy rodziny. Zdanie podtrzymywał jeden z posłów PiS: "Możemy się czasem pobawić w zamianę ról. To jest słuszne i celowe. Ale nie bawmy się w ten sposób, by kobieta stawała się mężczyzną i na odwrót. To jest już groźne". Inaczej uważa feministka Kazimiera Szczuka: "Gender oznacza równość, tak żeby nie było dyskryminacji. Jeżeli niektórzy twierdzą, że chodzi tutaj o przerabianie chłopców w dziewczynki i dziewczynki w chłopców - to absurd".

Śmierć bliźniąt we włocławskim szpitalu na nowo rozgrzała dyskusję, dotyczącą przepracowania polskich lekarzy, którzy często dyżurują na kilku zmianach. Jednak zdaniem Konstantego Radziwiłła z Naczelnej Izby Lekarskiej "Jakiekolwiek ograniczenie przepisami czasu pracy, nie tylko byłoby nieludzkie w stosunku do chorych osób, czasem po prostu groźne dla kogoś." Natomiast innego zdania jest lekarz Ryszard Frankowicz "praca do ostatniego pacjenta i za wszelką cenę, to nie jest najlepszy pomysł."

Rząd przyjął program polskiej enrgetyki jądrowej, po raz kolejny zapowiadając rychłe rozpoczęcie budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Jako najbardziej prawdopodobne miejsce inwestycji wskazuje się Żarnowiec, który już w przeszłości był przedmiotem podobnych planów.

Rząd przyjął we wtorek w formie uchwały Program Polskiej Energetyki Jądrowej. Przewiduje on uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2024 roku. Jej koszt szacuje się na 40-60 miliardów złotych. - Przypadek Fukushimy pokazuje jak niebezpieczne są konsekwencje awarii w elektrowniach atomowych - sprzeciwia się takim planom rządu Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu. - Nie można określić, czy elektrownia atomowa w Polsce będzie stwarzała niebezpieczeństwo, bo jeszcze jej nie ma - stwierdził fizyk, prof. Łukasz Turski.