Tak jest

Tak jest

Ocena 4 czerwca

Pierwsze, częściowo wolne wybory parlamentarne sprzed 25 lat nadal budzą gorące polityczne spory. Dla posła PiS Janusz Śniadka, był to "plebiscyt, w którym społeczeństwo pokazało swój sprzeciw wobec układu okrągłostołowego", a w Polsce "nadal mieliśmy PRL", pomimo wyborczego sukcesu "Solidarności". Znaczenia czerwcowych wyborów bronił Andrzej Celiński z Partii Demokratycznej, którego zdaniem "połączyły one za wolnością, solidarnością i niepodległością ludzi o bardzo różnych przekonaniach."

Pogrzeb wśród gwizdów

- Znałem generała Jaruzelskiego osobiście przez 25 lat, zdumiewające byłoby gdybym na ten pogrzeb nie poszedł - mówił w programie "Tak jest" Adam Michnik. Redaktor Naczelny "Gazety Wyborczej" wspominał zmarłego w niedzielę generała. - Moim zdaniem dla Polski gen. Jaruzelski zrobił dla Polski nieporównywalnie więcej niż płk Kukliński - podkreślał Michnik.

Powyborcza przyszłość Michała Kamińskiego

Na razie nie jestem członkiem PO, ale chyba zostałem pozytywnie zweryfikowany. Mój wynik uzyskałem spektakularnie i zostałem przez Platformę, dzięki temu, zaakceptowany - tak swoje wyborcze zmagania i ewentualne szanse na dołączenie do partii rządzącej ocenił w programie Tak jest Michał Kamiński. Polityk podkreślił jednocześnie, że pomógł PO znacząco podnieść jej wynik wyborczy w okręgu lubelskim, gdzie otwierał liste tej partii.

Opuszczony lokal

Poseł PiS Antoni Macierewicz pokazał na swojej konferencji nagranie, na którym widać, jak członkowie okręgowej komisji wyborczej opuszczają lokal numer 103 w Warszawie, zabierając ze sobą worki z głosami. Ponadto, członkowie komisji, także niezgodnie z przepisami, nie wywiesili na drzwiach budynku protokołu z wynikami w tym okręgu. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości, tego typu nieprawidłowości mogły mieć wpływ na wynik niedawnej euroelekcji. Jak mówiła Anna Sikora z PiS, "nikt nie wie, czy jakieś głosy z tych worków nie wypadły". Marek Wójcik z PO odpierał te zarzuty, przypominając jednocześnie, że "w grupie ludzi, idącej z głosami przez miasto, są przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych, którzy powinni patrzeć sobie na ręce. Dlaczego przedstawiciel PiS nie dopilnował, by procedury były przestrzegane?"

PiS sprawdzi PKW

- Jeżeli doszło do nieprawidłowości, jeżeli są duże rozbieżności - to zawiadomimy PKW, a jeżeli było to coś złego, to także prokuraturę. Nie ma w tym nic złego - wręcz przeciwnie, to pomaga demokracji - mówił Mariusz Antoni Kamiński z PiS w programie "Tak jest". Prawo i Sprawiedliwość zamierza zweryfikować wyniki wyborów ogłoszone przez PKW. Paweł Olszewski odpowiadał, że takie działania to podważanie demokratycznych mechanizmów i instytucji.

Jaki pogrzeb dla generała Jaruzelskiego?

"To powinna być państwowa uroczystość. Był prezydentem RP i doprowadził, tak naprawdę, do bezkrwawej zmiany ustrojowej" - mówił w programie Krzysztof Gawkowski z SLD. Innego zdania jest poseł Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Girzyński, który stanowczo nie zgadza się z państwowym pogrzebem generała Wojciecha Jaruzelskiego: "On służył Związkowi Radzieckiemu i żaden honor u nas w kraju nie powinien mu być oddany (…) Szacunek należy się zmarłym, a honor należy się bohaterom".

Ostatnie godziny eurokampanii

W interesie obu partii - PO i PiS - jest kreowanie kampanii na hejcie. Budowali dziś swój przekaz na nienawiści wobec drugiej strony. To kartel - na kilka godzin przed ciszą wyborczą mówił dziś, podsumowając ostatni dzień kampanijnych zmagańw w Tak Jest, Jacek Kurski z Solidarnej Polski. Z kolei Stefan Niesiołowski z PO, odnosząc się do aktywności politycznej liderów największych partii podkreślił, że to Jarosław Kaczyński pokazał "gorszą twarz": - Widać było dziś skrzekliwy głos Kaczyńskiego, ten obrzydliwy, skurczony głos.

Kulisy sprawy Brunona Kwietnia

W akcie oskarżenia Brunona Kwietnia widnieją informacje o rozmowie ABW z podejrzanym. Po niej, niedoszły zamachowiec, miał zaprzestać działalności i zrezygnować z przeprowadzenia zamachu na budynki rządowe. Mimo to, miesiąc później, i tak został zatrzymany. Brunon Kwiecień w publicznych miejscach zamieszczał sylabusy o tym, jak będą wyglądały jego zajęcia ze studentami, miały dotyczyć konstrukcji bomb, zawierać instrukcje, jak wysadzać nimi mosty - to dziwne, jak na rzekomą konspirację - ocenił dziennikarz Roman Kurkiewicz. FBI ma prawo do prowokacji, jeśli zachodzi podejrzenie, że ktoś reprezentuje skrajne poglądy. Tu takiej prowokacji ABW nie było - podkreślił z kolei były oficer służb specjalnych Piotr Niemczyk.

150 lat od zniesienia pańszczyzny

W tym roku mija 150 rocznica ostatecznego zniesienia pańszczyzny. Z tej okazji Jacek Żakowski napisał felieton, w krórym między innymi kryrykuje rodzinę Branickich za jej starania o zwrot Wilanowa oraz punktuje społeczeństwa za dziedzictwo pańszczyźniane, obecne m. in w stosunku szefów do podwładnych. - Socjologowie zwracają uwagę, że kultura folwarczna przetrwała w przedsiębiorstwach. Powinniśmy się od niej symbolicznie odciąć - kontynuuje myśl w "Tak Jest" Jacek Żakowski. - Można być skutecznym managerem nie będąc "panem" ani "chamem" - broni pracodawców Grażyna Piotrowska-Oliwa z Rady Pracodawców RP.

Czy duchowni są w Polsce ponad prawem?

O postępowaniu księży, goście programu "Tak jest" rozmawiali w kontekście pochówku serca księdza Sylwestra Zawadzkiego pod pomnikiem Jezusa Chrystusa w Świebodzinie. Sprawą zajęła się prokuratura. - Ustawa o cmentarzach mówi jednoznacznie, że pochówek można urządzić tylko na cmentarzach. Nie ma specjalnych zasad dla księży - mówiła Joanna Senyszyn z SLD. - Trzeba posłuchać ludzi, którzy kochali i szanowali księdza Zawadzkiego - odpowiadał Ryszard Czarnecki z PiS.

Czy polska polityka jest przesiąknięta językiem nienawiści?

Prawo i Sprawidliwość oskarża Twój Ruch o szkodzenie Polsce, a słowami posła Andrzeja Jaworskiego domaga się także jego delegalizacji. Poseł PiS argumentuje, że "członkowie Twojego Ruchu potrafią tylko kogoś ośmieszyć inwektywami i haniebnymi słowami". Kandydat koalicji Twój Ruch i Europa Plus do Parlamentu Europejskiego Andrzej Celiński atakuje z kolei PiS i tłumaczy, że "to zabawne jak przedstawiciel PiS mówi o łamaniu prawa i wszczynaniu nienawiści". Dodaje rownież, że tacy ludzie jak posłanka Pawłowicz nigdy nie powinni zasiadac w ławach poselskich.

Roboty zamiast żołnierzy.

Dziś najcześciej pomagają saperom w rozminowywaniu ładunków wybuchowych, ale wraz z postępem technologicznym, możliwości robotów wykorzystywanych w wojsku stale rosną. Jak zaznacza gen. Mieczysław Bieniek, były dowódca NATO, problemem, który może się wiązać z ich zastosowaniem w przyszłości, może być pokusa użycia ich w konfliktach zbrojnych bez narażania się na straty własne.

RPO popiera gender

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz poparła kontrowersyjny program edukacyjny "Równościowe przedszkole". Na program skarżyli się rodzice dzieci, między innymi z powodu warsztatów, podczas których chłopcy i dziewczynki mieli być przebierani w stroje przeznaczone nie dla swojej płci. W piśmie do szefowej MEN, prof. Lipowicz napisała, że "konstytucja nie gwarantuje, że wiedza przekazana w szkole będzie zgodna z przekonaniami rodziców". Szefowa zespołu parlamentarnego "Stop Gender" Beata Kempa oskarżyła RPO, że tą decyzją pokazała, iż "nie stoi na straży polskich dzieci". Rzecznik broniła Anna Dryjańska z fundacji "Feminoteka". Jej zdaniem, prof. Lipowicz w tej sprawie "nie przedstawiła swoich poglądów, tylko powołała się na konkretne dokumenty, dotyczące przestrzegania równości kobiet i mężczyzn".

Wielodzietni chcą wyższych podatków dla bezdzietnych.

To niesprawiedliwe, że rodziny wielodzietne muszą pracować na fundusz emerytalny ludzi, którzy do końca życia nie będą mieli potomstwa - uważa Waldemar Wasiewicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych. Z kolei Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu jest zdania, że ludzie, którzy są singlami i nie mają dzieci, i tak już zarabiają na tych, którzy dzieci mają. Pracują więcej i wytwarzają większy PKB - podkreśla poseł.

Los Pomnika Sprawiedliwych

Środowisko „Krytyki Politycznej” postanowiło wyrazić swój sprzeciw wobec pomysłu budowy pomnika upamiętniającego Polaków ratujących Żydów. Monument miałby stanąć tuż obok Muzeum Historii Żydów Polskich. - Taki pomnik nie powinien stanąć w miejscu byłego getta. Bo było to miejsce nie ocalania przez Polaków, ale umierania Żydów - uważa prof. Jan Grabowski z Centrum badań nad zagładą Żydów. - Spór wokół pomnika wymyśliła Krytyka Polityczna, która ma jakieś marksistowskie zapędy, aby społeczeństwo przeorać - broni inicjatywy Marek Jurek z Prawicy RP.

LOT przyjazny mniejszościom

Polskie Linie Lotnicze LOT na swojej stronie internetowej zamieściły reklamę adresowaną do osób homoseksualnych. - LOT dokonał marnej prowokacji, duża część Polaków będzie odbierała negatywnie tę inicjatywę - uważa Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski. - powinniśmy się cieszyć, że LOT korzysta z nowoczesnych form marketingu, bo firma ta jest w kryzysie - chwali przewoźnika Robert Biedroń z Twojego Ruchu.