Tak jest

Tak jest

- Znałem generała Jaruzelskiego osobiście przez 25 lat, zdumiewające byłoby gdybym na ten pogrzeb nie poszedł - mówił w programie "Tak jest" Adam Michnik. Redaktor Naczelny "Gazety Wyborczej" wspominał zmarłego w niedzielę generała. - Moim zdaniem dla Polski gen. Jaruzelski zrobił dla Polski nieporównywalnie więcej niż płk Kukliński - podkreślał Michnik.

Na razie nie jestem członkiem PO, ale chyba zostałem pozytywnie zweryfikowany. Mój wynik uzyskałem spektakularnie i zostałem przez Platformę, dzięki temu, zaakceptowany - tak swoje wyborcze zmagania i ewentualne szanse na dołączenie do partii rządzącej ocenił w programie Tak jest Michał Kamiński. Polityk podkreślił jednocześnie, że pomógł PO znacząco podnieść jej wynik wyborczy w okręgu lubelskim, gdzie otwierał liste tej partii.

Poseł PiS Antoni Macierewicz pokazał na swojej konferencji nagranie, na którym widać, jak członkowie okręgowej komisji wyborczej opuszczają lokal numer 103 w Warszawie, zabierając ze sobą worki z głosami. Ponadto, członkowie komisji, także niezgodnie z przepisami, nie wywiesili na drzwiach budynku protokołu z wynikami w tym okręgu. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości, tego typu nieprawidłowości mogły mieć wpływ na wynik niedawnej euroelekcji. Jak mówiła Anna Sikora z PiS, "nikt nie wie, czy jakieś głosy z tych worków nie wypadły". Marek Wójcik z PO odpierał te zarzuty, przypominając jednocześnie, że "w grupie ludzi, idącej z głosami przez miasto, są przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych, którzy powinni patrzeć sobie na ręce. Dlaczego przedstawiciel PiS nie dopilnował, by procedury były przestrzegane?"

- Jeżeli doszło do nieprawidłowości, jeżeli są duże rozbieżności - to zawiadomimy PKW, a jeżeli było to coś złego, to także prokuraturę. Nie ma w tym nic złego - wręcz przeciwnie, to pomaga demokracji - mówił Mariusz Antoni Kamiński z PiS w programie "Tak jest". Prawo i Sprawiedliwość zamierza zweryfikować wyniki wyborów ogłoszone przez PKW. Paweł Olszewski odpowiadał, że takie działania to podważanie demokratycznych mechanizmów i instytucji.

"To powinna być państwowa uroczystość. Był prezydentem RP i doprowadził, tak naprawdę, do bezkrwawej zmiany ustrojowej" - mówił w programie Krzysztof Gawkowski z SLD. Innego zdania jest poseł Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Girzyński, który stanowczo nie zgadza się z państwowym pogrzebem generała Wojciecha Jaruzelskiego: "On służył Związkowi Radzieckiemu i żaden honor u nas w kraju nie powinien mu być oddany (…) Szacunek należy się zmarłym, a honor należy się bohaterom".

W interesie obu partii - PO i PiS - jest kreowanie kampanii na hejcie. Budowali dziś swój przekaz na nienawiści wobec drugiej strony. To kartel - na kilka godzin przed ciszą wyborczą mówił dziś, podsumowając ostatni dzień kampanijnych zmagańw w Tak Jest, Jacek Kurski z Solidarnej Polski. Z kolei Stefan Niesiołowski z PO, odnosząc się do aktywności politycznej liderów największych partii podkreślił, że to Jarosław Kaczyński pokazał "gorszą twarz": - Widać było dziś skrzekliwy głos Kaczyńskiego, ten obrzydliwy, skurczony głos.

W akcie oskarżenia Brunona Kwietnia widnieją informacje o rozmowie ABW z podejrzanym. Po niej, niedoszły zamachowiec, miał zaprzestać działalności i zrezygnować z przeprowadzenia zamachu na budynki rządowe. Mimo to, miesiąc później, i tak został zatrzymany. Brunon Kwiecień w publicznych miejscach zamieszczał sylabusy o tym, jak będą wyglądały jego zajęcia ze studentami, miały dotyczyć konstrukcji bomb, zawierać instrukcje, jak wysadzać nimi mosty - to dziwne, jak na rzekomą konspirację - ocenił dziennikarz Roman Kurkiewicz. FBI ma prawo do prowokacji, jeśli zachodzi podejrzenie, że ktoś reprezentuje skrajne poglądy. Tu takiej prowokacji ABW nie było - podkreślił z kolei były oficer służb specjalnych Piotr Niemczyk.

W tym roku mija 150 rocznica ostatecznego zniesienia pańszczyzny. Z tej okazji Jacek Żakowski napisał felieton, w krórym między innymi kryrykuje rodzinę Branickich za jej starania o zwrot Wilanowa oraz punktuje społeczeństwa za dziedzictwo pańszczyźniane, obecne m. in w stosunku szefów do podwładnych. - Socjologowie zwracają uwagę, że kultura folwarczna przetrwała w przedsiębiorstwach. Powinniśmy się od niej symbolicznie odciąć - kontynuuje myśl w "Tak Jest" Jacek Żakowski. - Można być skutecznym managerem nie będąc "panem" ani "chamem" - broni pracodawców Grażyna Piotrowska-Oliwa z Rady Pracodawców RP.

O postępowaniu księży, goście programu "Tak jest" rozmawiali w kontekście pochówku serca księdza Sylwestra Zawadzkiego pod pomnikiem Jezusa Chrystusa w Świebodzinie. Sprawą zajęła się prokuratura. - Ustawa o cmentarzach mówi jednoznacznie, że pochówek można urządzić tylko na cmentarzach. Nie ma specjalnych zasad dla księży - mówiła Joanna Senyszyn z SLD. - Trzeba posłuchać ludzi, którzy kochali i szanowali księdza Zawadzkiego - odpowiadał Ryszard Czarnecki z PiS.

Prawo i Sprawidliwość oskarża Twój Ruch o szkodzenie Polsce, a słowami posła Andrzeja Jaworskiego domaga się także jego delegalizacji. Poseł PiS argumentuje, że "członkowie Twojego Ruchu potrafią tylko kogoś ośmieszyć inwektywami i haniebnymi słowami". Kandydat koalicji Twój Ruch i Europa Plus do Parlamentu Europejskiego Andrzej Celiński atakuje z kolei PiS i tłumaczy, że "to zabawne jak przedstawiciel PiS mówi o łamaniu prawa i wszczynaniu nienawiści". Dodaje rownież, że tacy ludzie jak posłanka Pawłowicz nigdy nie powinni zasiadac w ławach poselskich.

Dziś najcześciej pomagają saperom w rozminowywaniu ładunków wybuchowych, ale wraz z postępem technologicznym, możliwości robotów wykorzystywanych w wojsku stale rosną. Jak zaznacza gen. Mieczysław Bieniek, były dowódca NATO, problemem, który może się wiązać z ich zastosowaniem w przyszłości, może być pokusa użycia ich w konfliktach zbrojnych bez narażania się na straty własne.

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz poparła kontrowersyjny program edukacyjny "Równościowe przedszkole". Na program skarżyli się rodzice dzieci, między innymi z powodu warsztatów, podczas których chłopcy i dziewczynki mieli być przebierani w stroje przeznaczone nie dla swojej płci. W piśmie do szefowej MEN, prof. Lipowicz napisała, że "konstytucja nie gwarantuje, że wiedza przekazana w szkole będzie zgodna z przekonaniami rodziców". Szefowa zespołu parlamentarnego "Stop Gender" Beata Kempa oskarżyła RPO, że tą decyzją pokazała, iż "nie stoi na straży polskich dzieci". Rzecznik broniła Anna Dryjańska z fundacji "Feminoteka". Jej zdaniem, prof. Lipowicz w tej sprawie "nie przedstawiła swoich poglądów, tylko powołała się na konkretne dokumenty, dotyczące przestrzegania równości kobiet i mężczyzn".

To niesprawiedliwe, że rodziny wielodzietne muszą pracować na fundusz emerytalny ludzi, którzy do końca życia nie będą mieli potomstwa - uważa Waldemar Wasiewicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych. Z kolei Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu jest zdania, że ludzie, którzy są singlami i nie mają dzieci, i tak już zarabiają na tych, którzy dzieci mają. Pracują więcej i wytwarzają większy PKB - podkreśla poseł.

Środowisko „Krytyki Politycznej” postanowiło wyrazić swój sprzeciw wobec pomysłu budowy pomnika upamiętniającego Polaków ratujących Żydów. Monument miałby stanąć tuż obok Muzeum Historii Żydów Polskich. - Taki pomnik nie powinien stanąć w miejscu byłego getta. Bo było to miejsce nie ocalania przez Polaków, ale umierania Żydów - uważa prof. Jan Grabowski z Centrum badań nad zagładą Żydów. - Spór wokół pomnika wymyśliła Krytyka Polityczna, która ma jakieś marksistowskie zapędy, aby społeczeństwo przeorać - broni inicjatywy Marek Jurek z Prawicy RP.

Polskie Linie Lotnicze LOT na swojej stronie internetowej zamieściły reklamę adresowaną do osób homoseksualnych. - LOT dokonał marnej prowokacji, duża część Polaków będzie odbierała negatywnie tę inicjatywę - uważa Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski. - powinniśmy się cieszyć, że LOT korzysta z nowoczesnych form marketingu, bo firma ta jest w kryzysie - chwali przewoźnika Robert Biedroń z Twojego Ruchu.

Radosław Sikorski z mównicy sejmowej nakreślił plany polityki zagranicznej - dużo czasu poświęcił wydarzeniom na Ukrainie i zagrożeniu ze strony Rosji, określając je największym kryzysem od czasu upadku komunizmu. Opozycji jednak nie przekonał i w odpowiedzi usłyszał uwagi o charakterze osobistym. Na sali nie było także szefa PiS- Jarosława Kaczynskiego, bo wytknął w swoim przemówieniu premier Donald Tusk. - W tej debacie, stanowisko głównej partii opozycyjnej było praktycznie pozbawione treści. Była to litania skarg do ministra i na Unię Europejską - ocenił w Tak Jest sejmowe wystąpienia Dariusz Rosati. - Tusk i Sikorski od wielu lat mylili się co do Rosji. I teraz powinni to przyznać - uważa Krzysztof Szczerski z PiS.