Tak jest

Tak jest

Cydr na tych samych prawach co piwo?

Ministerstwo gospodarki zaproponowało zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, umożliwiające reklamę cydru na tych samych zasadach, co reklamowane jest piwo. Równocześnie pojawił się pomysł zniesienia akcyzy na polski cydr. Wszystkie te zabiegi mają spopularyzować trunek, wspomagając producentów jabłek dotykniętych rosyjskim embargiem.

2 lata więzienia za danie dziecku prezerwatywy i edukację seksualną

Do sejmu trafił obywatelski projekt przygotowany przez Fundację PRO - Prawo do Życia, pod którym podpisało się 250 tys. osób, który zakłada m.in karę do 2 lat więzienia za udostępnienie osobie poniżej 15 roku życia środków antykoncepcyjnych. Za kratki mógłby trafić rodzic, który swojemu 14 letniemu dziecko dałby prezerwatywę. Autorzy projektu tłumaczą, że taki zapis umożliwi m. in. skuteczniejszą walką z molestowaniem seksualnym dzieci i pedofilią. - Celem tego projektu jest de facto wprowadzenie zakazu edukacji seksualnej w szkołach - uważa Katarzyna Piekarska z SLD. - Autorzy projektu tej ustawy powiedzieli jednoznacznie, że to rodzice decydują o tym w jaki sposób w sferze seksualności będą kształcone ich dzieci - broni projektu Andrzej Jaworski z PiS.

Legii przegrana z przepisami - Legioniści wyrzuceni z Ligi Mistrzów

Legia Warszawa nie zagra w decydującej fazie kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Zdaniem Komisji Dyscyplinarnej UEFA, Bartosz Bereszyński nie mógł zagrać w rewanżowym meczu z Celtikiem. Zawodnik miał do odcierpienia karę trzech meczów za czerwoną kartkę z zeszłego roku. Bartosz Bereszyński w trakcie ponad 180 minut dwumeczu, zagrał jednak ledwie 4 minuty, nie przyczyniając się do wygranej w dwumeczu 6-1. Jak podkreslali goście programu Tak jest: były piłkarz Radosław Majdan i redaktor naczelny Przeglądu Sportowego Michał Pol, UEFA ukarała Legię niewspółmiernie do popełnionej winy.

Tęcza niezgody znowu w płomieniach

Tęcza na Placu Zbawiciela ponownie stanęła w płomieniach. To już kolejny raz, kiedy instalacja została zniszczona. Wraz z tym wydarzeniem, wraca także dyskusja, czy warszawski plac to odpowiednie miejsce dla tęczy. " Ta instalacja była tylko ozdobą placu. Faszyści uczynili z niej jednak symbol LGBT" - uważa profesor Jan Hartman. "Tęcza po prostu szpeci miasto. Warszawa jest piękna, i stać ją na lepsze dzieła architektury" - odpowiada Mateusz Dzieduszycki, rzecznik Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Łowiectwo - zabijanie zwierząt czy ochrona zagrożonych gatunków?

Powraca spór o istotę łowiectwa. Wszystko po śmierci 21-latka w Grabowie w województwie łódzkim. Mężczyzna został postrzelony przez 60-letniego myśliwego. "Nikt inny, tak jak myśliwi, nie chroni naszej przyrody" - przekonuje Marek Matysek z Polskiego Związku Łowieckiego. Inaczej uważa Krystian Legierski: "Przez setki tysięcy lat nasz ekosystem działał świetnie bez pomocy myśliwych. Człowiek wiele zepsuł, i teraz powinien to naprawić, ale nie w taki sposób, w jaki robią to myśliwi".

Spór o granice tolerancji

Spór o granice tolerancji. W internecie opublikowane zostało nagranie, na którym widać jak znany warszawski transwestyta, Rafalala, szarpie i bije mężczyznę na ulicy. Rafalala tłumaczy, że została obrażona przez człowieka, od którego chciała wynająć mieszkanie. "Wolałabym dostać w twarz, żeby zapiekło na chwilę, a nie mieć do dzisiaj siniaki psychiczne, jakie wymierzył mi tamten mężczyzna" - powiedziała w "Tak jest". Zupełnie innego zdania jest Jacek Żalek z ugrupowania Polska Razem. "To zwykły akt chuligaństwa. To, że ktoś się przebiera, bo ma na to ochotę, to nie oznacza, że wszystko mu wolne. Jeżeli jeszcze to nagrywa i upublicznia, to w pewnym sensie propaguje agresję" - uważa poseł.

Ks. Lemański krytykuje kościelnych hierarchów

ks. Wojciech Lemański podczas wystąpienia na Przystanku Woodstock krytycznie odniósł się do funkcjonowania Kościoła w Polsce. Wypowiedziane słowa spotkały się z ostrą reakcją biskupów. "Wydaje mi się że zasada, że Kościół jest jak matka a matki się nie krytykuje, prowadzi nas raczej w ślepy zaułek niż do rozwiązania problemu"- bronił księdza Jarosław Makowski, teolog z Instytutu Obywatelskiego. "Nie mogę sie zgodzić z tym, że w Kościele nie ma dyskusji, chodzi o jej język, który nie powinien być językiem nienawiści, piętowania i krytykowania niewiadomo dlaczego."- stwierdził rzecznik Diecezji Warszawsko-Praskiej, Mateusz Dzieduszycki.

Nagość dziecka na plaży

Czy nagość dziecka na plaży powinna być akceptowana? A czy rodzice mogą pokazywać się dziecku nago? Na te pytania w programie Tak Jest odpowiadały Anna Mucha i Małgorzata Terlikowska.

Walka o wolność, przetrwanie i miłość.

W czasie Powstania Warszawskiego była 17-letnią łączniczką i sanitariuszką. Anna "Paulinka" Jakubowska 70 lat po jego wybuchu wspomina, że dla walczących najważniejsze były wtedy trzy wartości: walka o wolność, przetrwanie i miłość.

Artyści poza systemem ubezpieczeń społecznych

Czy artyści otrzymują wystarczające wynagroczenie za tworzoną sztukę? W jaki sposób powinien obejmować ich system emerytalny? W programie Tak jest zastanawiali się nad tym Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i dr Mikołaj Iwański z Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej.

Czy Polska powinna wypowiedzieć konkordat?

28 lipca wypadła rocznica podpisania przez Polskę konkordatu z Watykanem. Powinniśmy wypowiedzieć konkordat - stwierdził w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Newsweek" prof. Wiktor Osiatyński. Do tego pomysłu odnieśli się w studiu Tak Jest Kazimiera Szczuka i Marcin Przeciszewski z KAI.

Klauzula sumienia także wśród nauczycieli?

Po pojawieniu się deklaracji wiary wśród lekarzy być może przyjdzie teraz czas także na nauczycieli. W internecie pojawił się już projekt "Deklaracji wiary i sumienia nauczycieli polskich" autorstwa jednego z blogerów. Pomysł ten znalazł swój odzew wśród kilku polityków. Jedną z nich jest posłanka Marzena Wróbel. Jak przekonywała w programie "Tak jest" była polityk Prawa i Sprawiedliwości, nauczyciele mają prawo do eksponowania swojej wiary. - Ten dokument jest potrzebny w szkole, bo dlaczego nauczyciele mają się wstydzić swojej wiary, dlaczego nie mogą eksponować swojej wiary? Tam jest wyraźny zapis o autonomii ucznia, co powoduje, że jest to zgodne z konstytucją - argumentowała polityk. Przeciwnego zdania był drugi z gości programu - Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu. Jak przekonywał, to kolejny krok do dominacji jednej religii w kraju. - Niepokoi mnie bezradność i bezczynność państwa polskiego, które pozwala na pełzające, skryte działanie ofensywne ludzi jednej religii - która ma mieć wyłączność na prawdę i moralność. Miesza się działanie Kościoła i państwa, to nie jest w porządku. W Polsce żyją różni ludzie - przekonywał Rozenek.

Marihuana w Polsce - za czy przeciw

Redakcja „New York Timesa” wezwała władze do zalegalizowania marihuany na szczeblu federalnym. Dziennik podkreślił w swojej publikacji, że jest ona mniej szkodliwa niż alkohol, prezentując na potwierdzenie swojej tezy badania naukowe. O tym czy warto iść w kierunku legalizacji tej używki w Polsce dyskutowali goście programu Tak jest: Marian Piłka z Prawicy RP i filozof Kamil Sipowicz. Polityk podkreślił, że marihuana jest szczególnym zagrożeniem dla młodego pokolenia. - Marihuana ma fatalny wpływ na ludzką inteligencję, wpędza zażywających w depresję. Jej legalizacja doprowadzi do powstania kultury narkotycznej. Stąd o krok do narkotyków ciężkich. Z kolei Sipowicz optował za tym pomysłem, tłumacząc, że marihuana jest coraz szerzej stosowana w leczeniu nowotworów: - marihuana jest bardzo pomocna w medycynie, szczególnie przy nowotworach mózgu, np. glejaku. Używana jest w ten sposób w Stanach Zjednoczonych, gdzie państwo zarabia na tym 1,3 mld dolarów rocznie. To samo jest w innych krajach - wyjaśniał.

Komisja ds. Macierewicza

W Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej do sprawy likwidacji WSI. Według posłów prawicy jedynym celem takiej komisji byłaby rozgrywka polityczna. "To ma być cyrk, gra, straszenie PiS i Macierewiczem" mówił poseł Sprawiedliwej Polski, Andrzej Dera. Zdaniem Andrzeja Rozenka z Twojego Ruchu, powołanie komisji jest potrzebne w związku z umorzeniem postępowania prokuratorskiego przeciw likwidatorowi WSI Antoniemu Macierewiczowi. - Żaden inny organ w państwie go nie ukarze za to, czego się dopuścił - tłumaczył poseł.

Polska ukarana za więzienia CIA

Europejski Trybunał w Strasburgu ukarał Polskę za łamanie praw człowieka w sprawie tajnych więzień CIA. Zgodnie z wyrokiem, polski rząd w latach 2002-2003 pozwolił amerykańskim służbom na przetrzymywanie i torturowanie dwóch domniemanych terrorystów w Starych Kiejkutach na Mazurach. Według senatora PO Józefa Piniora, taki werdykt to olbrzymia kompromitacja Polski. "Oprawca czy nie oprawca - nie wolno go torturować" mówił Pinior. Nie zgadzał się z nim Jerzy Wenderlich z SLD, według którego takie działania zapewniły Polsce bezpieczeństwo. "Wojnę z terroryzmem udało się wygrać dzięki determinacji wielu rządów, w tym rządu polskiego" dodał wicemarszałek Sejmu.

Lekarsko-ministerialny spór o pakiet kolejkowy

Posłowie uchwalili trzy ustawy z tzw. pakietu kolejkowego i pakietu onkologicznego. Ich główne założenia to poprawa dostępu do specjalistów dla wszystkich pacjentów oraz uprzywilejowanie pacjentów onkologicznych. Projekt wciąż budzi jednak kontrowersje, największe w środowisku lekarskim, które przekonane jest, że dodatkowe obowiązki nie pozwolą na skrócenie kolejek. W programie "Tak jest" o szczegółach mówił Maciej Hamankiewicz, szef Naczelnej Rady Lekarskiej: Zielona karta to wydłużona kolejka ludzi potrzebujących pomocy psychicznej, to stygmatyzowanie tych ludzi. Lekarze i tak nie przyjmą dodatkowej liczby pacjentów - fizycznie pieniądze nie mają tutaj znaczenia - powiedział lekarz. Na zarzuty odpowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann: Obowiązków będzie więcej, ale pieniędzy też będzie więcej. Nikt nikogo z kolejki nie będzie wyrzucał. Wiem, że każda zmiana budzi opory, ale to jest normalne. Będą negocjacje, rozporządzenia i wskazania. Środowisko wszystkiego się dowie.

Sejm ureguluje in vitro?

Polacy od dawna czekali na ustawę regulującą kwestię zabiegów in vitro. Minęło kilka dni od złożenia sejmowego projektu - a już budzi on kontrowersje, zarówno wśród posłów jak i opinii publicznej. Sporne zdanie na temat ustawy prezentowały w programie "Tak jest" Beata Kempa i Joanna Mucha. "To jest ustawa, która będzie nową ustawą i nowym instrumentem prawnym, dotyczącym fundamentalnej kwestii, jaką jest sprawa ludzkiego życia - ważne, by to nie działo się na kolanie" - podkreśla posłanka Solidarnej Polski. Posłanka Mucha zapewnia z kolei o jego jakości, mówiąc, że to projekt oparty wyłącznie na faktach medycznych i opracowanych procedurach oraz technologiach.

Obama oskarża Rosję

Barack Obama zaatakował Rosję w swoim oświadczeniu po katastrofie malezyjskiego samolotu, w której zginęło 298 osób. Amerykański prezydent przyznał, że maszynę zestrzelono z terenów opanowanych przez separatystów, "uzyskujących stałe wsparcie od Rosji, m.in. ciężki sprzęt i broń przeciwlotniczą". Obama mówił również, że największy wpływ na sytuację na wschodzie Ukrainy ma Władimir Putin, który jednak nie próbuje zakończyć trwającego tam konfliktu. Zdaniem Jarosława Sellina z PiS, amerykański przywódca swoim oświadczeniem "dał do zrozumienia, że mamy do czynienia z wojną ukraińsko-rosyjską." Sytuację po katastrofie samolotu komentował także Jacek Saryusz-Wolski z PO, według którego "wzmocni się trend wprowadzania sankcji wobec Rosji".

Spór o śmierć człowieka

Historia 17-letniego Kamila rozgrzała dyskusję, kiedy kończy się życie człowieka- czy w momencie śmierci mózgu czy zatrzymania akcji serca.

Racje medyczne kontra racje rodziny.

Śmierć mózgu to śmierć człowieka - podkreśla były minister zdrowia Marek Balicki i dodaje, że nieodłączenie od respiratora pacjenta, u którego ją stwierdzono jest nieetyczne. Dominikanin Jacek Norkowski zwraca jednak uwagę na to, że przyjęta w Polsce definicja śmierci jako śmierci całego mózgu, budzi spore wątpliwości. To komentarz do sprawy 17-letniego Kamila, ofiary wypadku drogowego, który według lekarzy zmarł w piątek. Z decyzją komisji lekarskiej, która orzekła śmierć mózgu chłopca, nie zgadza się matka chłopaka.